10 Maddeye Dikkat Edin, Kurban Bayramı Kurbanı Olmayın!

Kurban Bayramı için son bir gün ve yine upuzun bir bayram tatili ile karşı karşıyayız. Tabii bu uzun bayram tatilinde birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılar haricinde bayramın ana teması olan kırmızı et tüketimindeki artışı da göz önünde bulundurmalıyız. Peki bu bayram sağlığımızı korumak ve bayramı ‘yağlanarak’ geride bırakmamak adına nelere dikkat etmeliyiz? İşte tüm bunlar ve daha fazlası, Kurban Bayramı’nda dikkat etmeniz gereken ’10 Madde’de yer alıyor!

 

1)KIRMIZI ETİ DOĞRU KULLANIN

Kurban Bayramı aslında bir yandan da kırmızı et bayramı. Yalnız kesilen kurban etinin aynı gün içerisinde tüketilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Nedeni ise dinlendirmeden bekletilen etin tadının istenen lezzette olmayışının yanısıra sindiriminin de daha fazla güç oluşu. Bu nedenle etinizi birkaç gün içerisinde pişirip tüketecekseniz uygun koşullarda buzdolabında bekletmeniz, ya da ne zaman tüketeceğinizi bilmiyorsanız da uygun miktarlarda paketleyip derin dondurucuya kaldırmanız en doğrusu.

Ayrıca yine tüketim miktarı kavramına dikkat etmemiz gerekiyor. Başta gelen nedenlerden biri ise sizlerin de çok iyi bildiği ve toplumumuzda da fazlaca yaygın olan ‘yüksek kolesterol’ problemi. Bu nedenle özellikle yüksek kolesterol problemi olanların tüketimde muhakkak bir nebze olsun daha fazla dikkatli olmalarında fayda var.

Kırmızı et tüketimi için en sağlıklı tüketim sıklığının haftada 2 kez olduğunu unutmayalım ve bayramda da sağlıklı kırmızı et tüketim miktarlarını aşmamaya gayret gösterelim.

 

2)ARİFE + BAYRAM = 5 GÜN TUZAĞINA DÜŞMEYİN!

Arife gününe bir de 4 günlük bayram tatili eklenince tatilin verdiği rahatlık ve etrafımızda dönüp dolaşan birbirinden lezzetli yiyeceklerin tuzağına düşeceksek bile lütfen bu durumu arife de dahil olmak üzere 5 güne çıkarmayalım. Evet, bayramın özellikle ilk günü biraz dengemiz şaşabilir ama lütfen dizginleri elden bırakıp tüm bayram boyunca yeme düzenimizin yanında bir de vücut sistemimizi bozmayalım. Özellikle diyabet, mide ve sindirim problemi, kolesterol, tansiyon, vb. rahatsızlıkları olanların çok daha fazla dikkatli olmaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

 

3)ZİYARETLERİ ZİYAFETE DÖNÜŞTÜRMEYİN!

Akraba ziyaretlerinizin çikolata, şekerleme, tatlı, vb. ziyafetlere dönüşmesine hiç gerek yok. Nezaket kuralları gereği ikram edilen çikolatalardan bir adet alsanız bile o an tüketmenize gerek olmadığını bilin. Mümkün olduğunca ikramlıklardan şerbetli tatlılar ve çikolatalar yerine, su, meyve suyu, kahve, çay, limonata gibi alternatifleri tercih edin. Gün içerisinde tatlı tüketecekseniz bile bu her ziyarette bir porsiyon tatlı şeklinde değil, gün içerisinde bir porsiyon tatlı şeklinde sınırlandırılmalıdır. 

Zaten günümüzde hepimiz sağlıktan yana şikayetçiyiz ve emin olun beslenme konusundaki dikkatinize herkes saygı duyacaktır.

Nezaketinizden ve sağlığınızdan ödün vermeyeceğiniz bir çizgide durarak, hem sevdiklerinizin emeğine hem de bedeninize saygı duymayı başarabilirsiniz…

 

4)BAYRAM YEMEĞİNİZİ ‘AÇLIK KAPIDA BEKLİYORCASINA’ TÜKETMEYİN!

Birçoğumuzun yaptığı yanlışlardan biri de bayram gibi özel günlerde pişirilen yiyecekleri atlılar kovalıyorcasına tüketmektir. Halbuki bayramların esas amaçlarından biri de aileleri geniş sofralarda toplayarak, uzun sohbetler eşliğinde yiyecekleri zevkle tüketmektir.

Gözünüz dönmüşçesine hızlıca yemek tüketimi hem daha fazla yemek tüketmenize, hem de midenize aşırı yüklenip gün boyunca mide ağrısı, sindirim güçlüğü, halsizlik gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır.

 

5)’NASIL OLSA FAZLA YEMEK YİYECEĞİM, KAHVALTIYI VE ARA ÖĞÜNLERİ ALMAYIM AVANTAJA GEÇERİM’ DEMEYİN, DAHA FAZLA ZARARA UĞRARSINIZ!

İşte bir önceki maddede bahsettiğimiz olay, genellikle şu anki maddede yaşanan düşünce şeklinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bayram günü kahvaltı yapmaz ve ara öğünlerinizi atlarsanız, hem madde 4’teki gibi davranır, hem de  gün boyunca tüketeceğiniz yiyeceklerin yağ olarak depolanma riskini artırmış olursunuz.

 

6)İÇECEK SEÇİMLERİNİN ÖNEMİNİ UNUTMAYIN!

En başta su tüketiminizi aksatmamaya özen gösterin. Unutmayın, bayram olsa da olmasa da vücudunuz suya yine ihtiyaç duyar. Ayrıca özellikle kırmızı et tüketiminin arttığı bayram günlerinde kola gibi asitli meşrubatlardan da mümkün olduğunda kaçınmanız, kan pH dengenizi korumak adına da çok önemlidir. Unutmayın, kanınızın pH seviyesi düştükçe kanınız asidikleşir ve bu da kanser gibi çeşitli hastalıklar için uygun ortam oluşumu demektir.

Normalde olduğu gibi bayramda da su, ayran, kefir, %100 meyve suları gibi içecekleri tercih etmeniz en sağlıklısıdır.

 

7)’ONU YEMEMELİYİM, BUNU YEMEMELİYİM’ GİBİ TAKINTILI DÜŞÜNCELER İÇİNDE DE OLMAYIN!

Bir de takıntılı bir şekilde beslenmenize çok dikkat etmeniz gerektiğini sürekli olarak kendinize hatırlatıyor oluşunuz  da sağlıklı olmayacaktır. Bu şekilde bir davranış biçimi genellikle tam tersiyle sonuçlanabilir. Aksine sizi daha fazla yiyecek tüketimine yöneltebilir. Bu nedenle kendinize ‘yememeliyim’den ziyade, ‘dengedeyim’ düşüncesini kodlayın.

Genellikle ‘yememeliyim’ dediğimiz an, gördüğümüz ve ‘yasak’ diye adlandırdığımız her yiyeceği daha fazla tüketmek isteriz. Bu nedenle böyle bir düşünce haline bürünmeden, herhangi bir yiyecek, içececek ya da tatlıdan gerçekten canınız çekiyorsa ‘kararında’ tüketmeye çalışarak lütfen bayramınızı zehir etmeyin (tabii tüketime mani olan herhangi bir rahatsızlığınız söz konusu değilse).

 

8)BAYRAMINIZI ‘HAREKETLENDİRMEYİ’ İHMAL ETMEYİN!

Bayramda hareketli olmak yine elinizde. Bu sayede tüketim fazlalığıyla bir miktar da olsa başa çıkabilirsiniz. Yalnız, aşırı tok karna kesinlikle yürüyüş vb. sporları yapmamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Örneğin 40 dakikalık bayram sabahı yürüyüşleriyle bayram kaçamaklarınızı dengeleyebilir, bayram gününüzü de daha zinde geçirebilirsiniz.

 

9)BAYRAMA BİR DE HAFTA SONU TUZAĞINI EKLEMEYİN!

Hafta sonuyla birleşen bayram tatilinizin, bir sonraki haftanın 'bayram sonrası aşırı yemek pişmanlığı' sendromunuz olmasını ister misiniz? Tabii ki hayır. Bu nedenle bayramın ilk günlerini bol yemek kaçamaklarıyla geçirmişseniz bile lütfen hafta sonunuzu biraz daha dengeli beslenerek geçirmeye özen gösterin.

 

10)HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ‘DENGEYİ’ KURMAYI İYİ BİLİN!

Denge her zaman olduğu gibi bayram süresince de çok önemli… Örneğin; öğleyin tükettiğiniz kaçamakları akşam yemeğinizde dengeleyebilir, fazla yağlı yiyecekler tüketmişseniz de bir sonraki öğününüzde haşlanmış yiyecekleri ve yağsız salataları tercih edebilirsiniz. 

 

Kurban Bayramı ile  kazandığınız ekstra yağlar, sindirim güçlükleri, halsizlik ve dolayısıyla da olumsuz bir ruh hali ile vedalaşmak istemiyorsanız, bayramın tadını yemeklerden ‘kararında’, sevdiklerinizden ise ‘doya doya’ çıkarmaya bakın!