BAŞAK BURCU (23 AĞUSTOS-22 EYLÜL)

Bu yazımızda Güneş burcu Başak olanlardan kısaca ve genel hatlarıyla bahsediyor olacağız. Bakalım Başak burcu ruhunun enerjisi nasılmış, gelin hep birlikte inceleyelim.

Güneş burcunun ne olduğuna dair daha detaylı bilgiye: http://www.balancecyprus.com/gunes-burcuyla-ilgili-kisa-bir-not.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 

GENEL OLARAK BAŞAK BURCU
Başak burcu iletişim gezegeni Merkür’ün yönettiği değişken nitelikte toprak elementi bir burç. Başak insanları akılcıl ve gerçekçi yapıları, çalışkanlıkları, mütevazilikleri ve sade yönleriyle her daim takdir topluyorlar. Çoğu zaman hemen göze çarpmasalar dahi zamanla hepimizin kalbinde sevip saygı duyduğu ve değer verdiği bir yere sahip olabilen Başak burçları özellikle güvenilir taraflarıyla da hayatlarımızda yer eden kişilerin en başlarında yer alıyorlar. Dürüst ve açık tarafları, oyunbaz ve hayalperest olmayan, dürüst ve gerçekçi yönleriyle de akıl danışılabilecek kişiler arasında yer alan bu burç mensubu bireyler, iyi birer de sırdaş olabiliyorlar.

 

BAŞAK BURCU VE AŞK
Aşk esasında her birey için önem teşkil etse de mantığı ön planda tutan Başak burçları için çoğu zaman olmazsa olmazlar arasında yer almayabiliyor. Bir ilişki kurmaya karar verdiği zaman ise aradığı partnerle duygusal paylaşımdan ziyade zihinsel paylaşıma odaklanacak ve onu zihinsel olarak stimüle edebilen partnerlere karşı ilgi duyacaktır. Bu burç insanı için karşısındaki partnerinin de onun gibi akılcıl olması önem taşımaktadır. Aşırı mükemmelliyetçiliği sebebiyle kolay beğenmeyen ve zor bir insan profili çizmeye de bir hayli meyilli olan Başak burçları, gerçekten aradıklarını buldukları zaman iyi günde ve kötü günde partnerlerinin yanında yer alabilen bir birey haline dönüşebiliyorlar.

 

BAŞAK BURCUNUN GÜZEL Mİ GÜZEL YÖNLERİ
Çalışkan, başarılı, zeki, düzenli, analiz yeteneği gelişmiş, aktif bir zihne sahip olan, akılcıl, mütevazi, duygusal dengesizlikleri olmayan, her şeyi doğru bir iletişimle çözebilen, sağlık konularıyla yakınen ilgili ve bu alanlarda da hizmet vermeye yetenekli, yardımsever ve organize yönleriyle Başak burçları genellikle işin mutfağında yer almayı seven yapılarıyla da dikkat çekiyorlar. İkinci planda kaldıkları zamanlarda da potansiyellerini tümüyle kullanmaktan çekinmeyen ve bu konuda da hiçbir egosal problem yaşamayan nadir kişiler arasında yer alıyorlar.

Ağırbaşlılığı ve hemen alevlenmemeleri sayesinde de sabırlı bir profil çizebilen bu burcun insanları için hayatın her alanında ‘temiz’ bir şekilde yaşayabilmek gerçekten de çok önemli. Buradaki ‘temiz’ olma kavramı yaşadıkları ortamın temizliğinden tutun da zihinsel ve ruhsal anlamda da temiz ve ferah bir yaşam sürebilme isteğini de pek tabii ki içeriyor. Bu isteklerini de genellikle her şeyi mükemmelleştirip kontrol altında tutarlarsa gerçekleştirebileceklerini düşünen Başak burçları, aktif zihinsel yapıları ve organize olabilme yetenekleriyle de çoğu zaman bu arzularını gerçekleştirebiliyorlar.

Duygusallığa yenilmemelerinden ötürü insan sarrafı olabilecek nitelikte insan analizleri yapabilme yeteneğine de sahip olan Başaklar, bu özellikleriyle yeni tanıştıkları insanlarla belirli bir zaman geçirdikten sonra samimiyet kurmayı seçiyorlar. Tanıma sürecinde ise mesafelerini koruyan bu burç insanları bu özellikleri sayesinde insanlar tarafından hayalkırıklığına uğrama ve kandırılma gibi problemlerle de ne mutlu ki çok sık karşılaşmıyorlar.

 

BAŞAK BURCUNUN DİKKAT ETMESİ GEREKEN YÖNLERİ
Eleştiri yapmayı seven yönleri olmasına karşın eleştiri kabul etmeyen taraflarıyla Başak burçları diğer kişilerle kurdukları ilişkilerde bazı zorlanmalarla karşılaşabiliyorlar. Bu durumun esas sebebi ise genellikle mükemmelliyetçi yapılarından ötürü kendilerini zaten olabilecek en mükemmel hale büründürüyor olduklarına inanmalarından ve dolayısıyla da eleştirilecek bir yönlerinin bulunmadığını düşünmelerinden ileri geliyor olabilir.

Ayrıca mükemmelliyetçiliklerinden ötürü ikili ilişkilerde de zorlanmalar, karşı tarafta her daim bir kulp bulma ve günün sonunda da sağlıklı bir ilişki kuramadan yaşam boyu bekar kalma durumuyla da karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu konuda biraz daha esnek olmaları ve mükemmelliyetçi yönlerini törpülemeye çalışmaları onlar açısından daha iyi olacaktır.

Bunun yanısıra duygusallığı ikinci planda tutmaları ve daha ziyade akılcıl yönleriyle yaşamlarını sürdürmelerinden ötürü karşı tarafın duygusal yönüyle iletişime geçmekte zorlanarak karşı tarafla yeterince empati kuramama ve sonuç olarak da karşı tarafı anlayamama durumuyla da karşılaşma riskleri yüksektir. Bu açıdan çevresinde bulunan her türlü bireyle olan ilişkisini dengede tutabilmek adına duygusal iletişim konusunda da kendisini geliştirmeye açık olması gerekir.
Bunun yanısıra özellikle sağlık konularında da aşırı takıntılı ve titiz olabilirler. Her şeyin aşırısı her türlü zararı doğurabileceğinden bu konuda da rahat olmayı seçmeleri ve yine bir denge kurmayı hedeflemeleri gerekir.

Bunların yanısıra aşırı detaycı yönleri sonucunda da detaylarda boğulma ve dolayısıyla da içsel huzurlarını bozma durumuyla da karşılaşabilirler.