Bebeğiniz, Siz ve Anne Sütü

Bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi adına anne adayının sağlıklı bir biçimde beslenmesinin ne denli önemli olduğundan bahsetmiştik. Sağlıklı beslenme elbette bu kadarla kalmıyor. Hamilelik sürecinden sonra da annenin beslenmesi bebek üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratabiliyor. 

Anne sütü gerçekten de çok değerli ve her bebek için özel olan bir mucize… Anneyle kurulan çok güçlü bir bağ ve bebeğin yaşam  kalitesini büyük ölçüde etkileyebilen çok önemli bir besin. Anne sütü gerçekten de annenin bebeğine sunabileceği saf ve bir o kadar da doğal bir besin olmanın yanısıra, bebeğin en hassas olduğu ilk dönemlerde onun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte mucizevi de bir karışım.

 

SAĞLIKLI VE KALİTELİ ANNE SÜTÜ İÇİN BESLENMENİN ÖNEMİ

Emziklilik döneminde sağlıklı beslenme, annenin ‘annelik dönemi’ndeki en nönemli sorumluluklarından biri. Bu dönemde bebeğin tüm sağlığı aslına bakarsanız annenin ellerinde de diyebiliriz. Bebeği en güzel şekilde ve en kaliteli sütle beslemek anneye bağlı. Kaliteli ve yeterli miktarda süt salgılamak içinse, annenin beslenmesine önem göstermesi gerekiyor.

Annenin hamilelik döneminde kazanmış olduğu kiloları ilk başta unutması gerek. En azından bu süreçte kazanılan kiloların yavaş yavaş kaybedileceğini bilmeli, odak noktası haline getirmemelidir. Bizler ilk 6 ay sadece anne sütü diyoruz. Bu yüzden ilk 6 ay bebek anneye muhtaç. Bu nedenle annenin sütünü en kaliteli şekilde bebeğine verebilmesi adına, yeterli ve dengeli bir biçimde beslenmesi ve hızla kilo kaybettirecek diyetlere başlamaması gerekiyor. İlk 6 ay bulunduğu kiloyu koruyacak şekilde sağlıklı bir beslenme programıyla kendi sağlığını, sütünün kalitesini ve dolayısıyla bebeğinin sağlığını çok güzel bir biçimde koruyup geliştircektir. Ayrıca zaten anne bebeğini emzirirken de enerji harcamaktadır. Bu da annenin ister istemez fazlalıklardan yavaş yavaş kurtulması demektir!

Emzirme, annenin günlük enerji gereksinimini yaklaşık 500-600 kalori artırmaktadır. Buna göre sağlıklı ve yeterli beslenen bir anne, emzirme sırasında enerji harcadığından ve süt üretimi için yağ dokusu kullanıldığından, daha kolay ağırlık kaybeder! Yani annelerin bu konuda sadece yapmaları gereken şey şudur: emzirmeye devam etmek, sağlıklı ve yeterli beslenmek. Kilo kaybı yavaş yavaş gerçekleşecektir. Esas kilo kaybı için dediğimiz gibi ilk 6 ayın geçmesi beklenmelidir.

Not: Bu bilgiler hamilelik sürecinde kabul edilebilecek şekilde ağırlık kazanan anneler için geçerli olup, aşırı kilo alan ya da kilosunun çok altında olan anne adayları için durum farklılık gösterebilmektedir. Esasen izlenecek yol diyetisyen ve doktorun kontrolünde, klinik kontrollerden sonra belirlenmektedir.

 

Anne bu dönemlerde beslenmeyi kendince şekillendirmek yerine, doğru kaynaklardan bilgi edinmeli ve en doğrusu da bir diyetisyene danışıp doğru bir şekilde bu dönemde nasıl beslenmesi gerektiği konusunda yardım almalıdır. Maalesef ki süt bol olsun, kaliteli olsun diye etrafta gerek büyüklerimiz, gerekse tanıdıklarımız bazen yanlış bilgiler verebiliyor. Bu da annenin sağlıklı besleneyim derken sağlıksız beslenmesine ve gereksiz kalori almasına sebebiyet veriyor. Buna örnek olarak ‘bol bol tatlı ye sütün artsın, şunu iç ya da şunu ye süte iyi gelir’ gibi söylemler duyuyoruz. Bunların hepsi hatalıdır ve herhangi bir bilimsel çalışmayla kanıtlanmış bir gerçek yoktur. Anne sütünün artması için annenin bol SU tüketmesi (günde 2.5-3lt) ve anne sütünün kalitesi içinse annenin ‘sağlıklı ve yeterli beslenip gereken enerjiyi alması’ gerekmektedir.

Ayrıca bu dönemde annenin psikolojik durumu da çok önemlidir. Anne mutlaka stresten uzak durmalıdır. Bunun sebebi ise stres faktörünün sütü azaltmaya yol açabilmesidir. Bu yüzden önerimiz annenin bu dönemde en fazla bebeğine konsantre olması ve bebeğine öncelik tanımasıdır.

 

                                             

ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor! Armağan olan bu değerli besine eğer sahipseniz ve herhangi bir genetik ya da daha farklı bir nedenden ötürü salgılama sorununuz yoksa, lütfen bebeğinize bu mucizeyi sununuz.

 

Anne sütünün faydalarına gelince;

-Her annenin sütü bebeğine özeldir

-Özellikle ilk 6 ay için, bebeğin en iyi şekilde büyüyüp gelişebilmesi adına gerekli olan tüm sıvı, enerji ve diğer besin ögelerini yeterli miktarlarda içermektedir.

-Sindirimi bebek için uygundur ve kolaydır.

-Bebeğin sağlığını en iyi şekilde koruyarak geliştirmeye yardımcıdır.

-Bağışıklık sistemini geliştirmek ve güçlendirmek adına çok önemlidir.

-Anne-bebek ilişkisi için muhteşem bir araçtır.

-Ekonomiktir.

-Bebeğin ilerde karşılaşabileceği birçok hastalığa karşı koruyucudur. Kısacası tüm riskleri minimize eder. Örneğin çeşitli solunum yolu enfeksiyonları, tip 2 diyabet, alerjiler, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı koruyucu rolü büyüktür.

-Bu kadarla da kalmayıp emzirmenin anneye de birçok faydası vardır. Bahsettiğimiz gibi kilo kaybına yardımcı olmasının yanısıra, meme kanseri ve osteoporoz yani kemik erimesi riskini azaltıcı etkisi bulunmaktadır!

-Tüm bunların yanında emzirmek, annelik duygusunu geliştirici ve anneyi sakinleştirici özelliğe de sahiptir.

 

 

Kısacası tüm yaşam sürecimizde olduğu gibi, annelik sürecinde de beslenmenin önemi büyük önem taşımaktadır. Hatta hamilelik sürecinde olduğu gibi emzirme sürecinde de anneler iki candan sorumlu oldukları için beslenmelerine bir o kadar daha fazla dikkat etmeliler.

Bildiğiniz gibi beslenme kişiye özel olduğundan, bu dönemde de nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda mutlaka diyetisyeninizden yardım almanızın en doğru yol olacağına inanıyorum. Hata yapmamak, yanlış bilgileri ayıklayabilmek ve doğru bilgilere ulaşabilmek adına her konuda olduğu gibi işin uzmanına danışmak en doğru seçim olacaktır.

Umarım tüm annelerin bebeklerini emzirebilme fırsatı olur ve her bebek anne sütünü tadıp faydalarından yararlanır.