Kuşkonmaz (Ayrelli)

Birçoğumuzun yabani ortamda yetişenine ‘ayrelli’ diye hitap ettiği ‘kuşkonmaz’, faydaları saymakla bitmeyen çok değerli bir sebze. A, C, E, K ve başta folat olmak üzere çeşitli B grubu vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum gibi mineralleri de bünyesinde barındıran kuşkonmazı mevsimindeyken mutlaka tüketelim.

 

LİF DEPOSU
Kuşkonmaz tam bir lif zengini. Özellikle sindirim problemi yaşayanlardansanız kuşkonmazı da beslenme programınıza ilave etmekte fayda var. Ayrıca bol lifli gıda tüketiminin toksinlerden arındırıcı etkisini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

 

ANTİOKSİDAN CENNETİ
Kuşkonmaz içeriğine şöyle bir göz attığımız zaman antioksidan kapasitesinin ne denli yüksek olduğunun farkına varmamak mümkün değil… Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve kansere karşı koruyucu etkileriyle birlikte kuşkonmaz, doğanın bizlere sunduğu mucizelerinden yalnızca bir tanesi…


KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEYE YARDIMCI
Kuşkonmaz ayrıca kan şekerini düzenleyici etkiye de sahip. Yapılan çalışmalarda kuşkonmazın insülin üretimini de artırmaya yardımcı olduğu, dolayısıyla tip 2 diyabete karşı da koruyucu etkiler sağladığı bildiriliyor.

 

KALBE DOST
Kötü huylu kolesterol diye adlandırılan LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olan kuşkonmaz, kalbin de koruyucularından… Ayrıca omega 3 yağ asitleri bakımından da zengin oluşu, kalp sağlığı adına koruyucu etkilerini de artırıyor.…

 

FOLAT (FOLİK ASİT) ZENGİNİ
Kuşkonmaz, kırmızı kan hücrelerinin yapımı adına çok gerekli bir B grubu vitamini olan folat (folik asit) bakımından da zengin. Bunun yanısıra folatın hamilelik öncesi ve özellikle de hamileliğin erken dönemindeki önemini biliyoruz. Yeterli folat alımı sayesinde bebekte oluşabilecek ‘nöral tüp defekt’ adı verilen bir çeşit gelişim geriliği probleminin de önüne geçilebiliyor. Özellikle bu nedenlerden ötürü folat bakımından yeterli bir beslenme örüntüsüne sahip olmak çok önemli.

 

ÖDEM ATTIRICI
Özellikle hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ödem sorunuyla karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle kuşkonmaz ödem attırıcı özelliğinden ötürü maydonoz gibi beslenme programımıza dahil edebileceğimiz sebzelerden bir tanesi…

 

KALORİSİ DÜŞÜK AMA PİŞİRİRKEN DİKKAT!
100 gram kuşkonmaz yalnızca 20 kalori içeriyor. Düşük kaloriye sahip olmanın yanısıra vitamin ve mineral zengini bir sebze olan kuşkonmazı beslenme programımızda rahatlıkla bulundurabiliriz. Yalnız, yanlış pişirme teknikleri ve özellikle de kızartma yöntemiyle kuşkonmazı bol kalorili ve besin değeri azalmış bir hale dönüştürmemiz de an meselesi. Bu nedenle kuşkonmazı buğulama ya da fırında ızgara yöntemiyle pişirmek en sağlıklısı.

 

DİYETİNİZ İÇİN DE DOĞRU SEÇİM…
Düşük kalorili olması, saymış olduğumuz tüm olumlu etkileri ve sayamadığımız daha birçok pozitif özelliğiyle kuşkonmazı tam da mevsimindeyken diyetinizde bulundurmanızda fayda var. Özellikle kilo kaybı sürecinizde ihtiyacınız olan tokluk hissi, vitamin, mineral ve posayı size bol keseden sunan bu değerli sebzeyi sofralarınızda mutlaka bulundurmalısınız.

 

ÖZETLE TEPEDEN TIRNAĞA FAYDA SAĞLIYOR!
Bu değerli sebze kansere karşı koruyucu etkilerinden tutun da cilt, kemik ve göz sağlığına kadar aslında tüm vücudumuza iyi geliyor… Kısacası kuşkonmaz, her derde deva bir sebze. Tüm faydalarını göz önünde bulundurarak kuşkonmazı herhangi bir sağlık engeli olmaksızın 7-70’e herkes tüketmeli.

 

DİKKATLİ TÜKETMESİ GEREKENLER!
Kuşkonmaz K vitamini bakımından zengin bir sebze olduğundan ve K vitamininin kan pıhtılaştırıcı etkisi bulunduğundan, kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların kuşkonmaz tüketiminde dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun yanısıra kuşkonmazın pürinden zengin oluşu ve vücuttaki ürik asit seviyesini yükseltmesinden ötürü gut hastalarının ve böbrek hastalarının da kuşkonmaz tüketime dikkat etmeleri gerekiyor.

 

KUŞKONMAZLA NASIL LEZZETLER HAZIRLAYABİLİRİZ?

Kuşkonmazı yumurtaya ilave edip kuşkonmazlı omletler hazırlayabilir, tavuk sote ya da makarnaya da ekleyerek hem sağlıklı hem de leziz kombinasyonlar elde edebilirsiniz… Ayrıca fırında brokoli, havuç, taze fasülye gibi farklı sebzelerle birlikte de pişirebilir, yanına hazırlayacağınız naneli yoğurt karışımıyla da servise sunabilirsiniz. Tüm bunların yanısıra kuşkonmaz ve somonu da kombine ederek özellikle kalp sağlığı için son derece faydalı ve çok lezzetli bir ana öğün alternatifi de oluşturabilirsiniz…

 

Fırında Kuşkonmazlı Somon (2 kişilik)

Malzemeler
2 parça somon filet
8 adet kuşkonmaz
2 adet orta boy patates
2 dal taze soğan
İsteğe göre birkaç dal fesleğen ya da nane
1 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz, karabiber

 

Yapılışı
Patates kabuklarını soyun ve iri küpler halinde doğrayın. Bir cam kase içerisine yerleştirin. Üzerine 3-4 parça halinde doğradığınız kuşkonmazları, 1 yemek kaşığı zeytinyağını ve bir miktar da tuzu ilave ederek karışımı iyice harmanlayın. Diğer taraftan somonları biraz karabiber ve tuzla lezzetlendirerek fırın tepsisine yerleştirin. Sonrasında hazırlamış olduğunuz patates ve kuşkonmaz karışımını da tepsideki somonların yanına yerleştirin. İnce ince doğradığınız taze soğan ve tercihe göre fesleğen ya da nane ilavesini de üzerlerine ekleyin. Tepsiye 1.5 çay fincanı kadar su ilavesi de ekleyerek önceden ısıtlımış fırında üzerlerini çok kızartmamak kaydıyla pişmeye bırakın. Afiyet olsun.

 

Kuşkonmazı tam da zamanıyken sofralarımızda bulundurmaya özen gösterelim. Sağlık adına birçok olumlu etkiye sahip olan bu doğa harikası sebzeden mutlaka yararlanalım.