Cilt, Saç ve Tırnak Sağlığımız için Beslenmenin Önemi

Kim sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt istemez ki? Ya da hangimiz parlak ve upuzun saçlara özenmemişizdir? Ya tırnaklarımız? Hiç kırılıp soyulmayan, sağlıklı uzayabilen güzel tırnaklarımız olmasını… Eminim özellikle kadınlar başta olmak üzere, çoğumuzun sahipsek şükrettiği, değilsek de gönülden arzu ettiğimiz şeyler bunlar… İpeksi bir cilt, parlak ve dolgun saçlar ve dipdiri tırnaklar…

Genetik özelliklerimizi değiştiremeyiz. Hepimizin bir yaradılışı olduğunu ilk önce kabul etmekle başlıyor her şey. Nasıl ki gözlerimiz, burnumuz, ellerimiz farklıysa; cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız da farklı oluyor. Örneğin yapımız gereği kimimizin saçları ‘o istenilen’ güzellikte olmayabiliyor. Yapısı gereği ince telli ya da daha seyrek olabiliyor. Bunun dışında herhangi bir hastalık durumu da söz konusu olabiliyor. Böyle bir durumda doktor yardımı alıyor, sorunumuzu çözebiliyoruz. Genetik ve hastalık gibi faktörlerin haricinde, çoğu zaman da bizlerin özensizliğinden kaynaklı bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Bu durumda güvenilirliğinden ve sağlığımızı nasıl etkilediğinden emin olamadığımız kozmetik ürünlerini kullanmaya başlıyoruz… Peki, en önemli faktör olan ‘sağlıklı beslenmeyi’ yeterince dikkate alıyor muyuz? İşte bu faktörü dikkate alarak, bize armağan olan cildimiz, saçlarımız, ve tırnaklarımızı, olabilecek en güzel ve sağlıklı düzeyde koruyabiliriz!

 

BESİNLERİN CİLDİMİZ, SAÇLARIMIZ VE TIRNAKLARIMIZA YANSIYIŞI

Yine ilk kural sağlıklı ve dengeli beslenmek. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri gereken ölçülerde beslenme programımızda bulundurmak en önemlisi. Burada özellikle vitamin ve minerallerin rolleri büyük. Kısaca cilt, saç ve tırnak sağlığımızda önemli rolleri bulunan bazı vitamin ve minerallerden bahsedelim:

A VİTAMİNİ: Saçların daha sağlıklı gelişmesine ve kurumasını önlemeye yardımcıdır. Ayrıca cildin pürüzsüz bir dokuya sahip olmasında da rolü vardır. Bunun yanında cildin yaşlanmasını geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Tırnakları güçlendirmede de etkilidir.

B VİTAMİNLERİ: B vitaminlerinden özellikle biotin, saçların sağlıklı uzaması ve sağlıklı tırnaklar için gereklidir. Bunun yanında diğer birçok B vitamini çeşitleri de saç gelişimi ve sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. B3 (niasin) vitamini cilt elastikiyeti açısından son derece önemlidir.

C VİTAMİNİ: Bağ dokularını birbirine bağlayan kolajenlerin yapımı için önemlidir. Bu özelliğinden ötürü cilt, saç ve tırnak sağlığı için de büyük önem taşır.

E VİTAMİNİ: Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmakta ve cilt kırışıklıklarını önlemede yardımcıdır. Ayrıca sağlıklı bir dolaşım sistemi için de gereklidir. Böylece saçların ve tırnakların da daha iyi beslenmesine yardımcı olur.

DEMİR: Saçları kökten besleyerek, sağlıklı bir şekilde gelişip uzamalarına destek olur. Tırnak kırılmalarını önlemede etkisi büyük olan demir minerali, ayrıca cildimizin doğal rengini de korumaya yardımcıdır.

ÇİNKO: Saç dökülmelerini önleyerek saçların daha sağlıklı uzamasına destek verir. Tırnak kırılmalarını önlemeye yardımcı olmasının yanısıra, ciltte sivilce oluşumunu da engelleyici özelliği bulunmaktadır.

SELENYUM: Cildin elastikiyeti için önemlidir. Saçların dökülmemesi ve diri tırnaklar için gerekli bir mineraldir.

 

Bu kısa anlatımın, sizlere konumuzla alakalı olarak bir nebze olsun ışık tuttuğunu düşünüyorum. Gelelim cilt, saç, ve tırnak sağlığımız için bahsettiğimiz ya da bahsedemediğimiz tüm vitamin ve mineralleri değişik kombinler halinde barındıran ve sağlıklı beslenme programımızda MUTLAKA bulundurmamız gereken mucize besinlere…

 

1)SEBZELER & MEYVELER: İçeriklerinde bol miktarda bulunan vitamin ve mineraller, cilt, saç ve tırnak sağlığı açısından son derece önemli. Her gün en az 5-6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeliyiz. Bazı örnekler:

Vitamin&Mineraller

Sebzeler&Meyveler

A vitamini kaynakları

Tüm sarı-turuncu-kırmızı sebzeler, havuç, ıspanak…

B vitamini kaynakları

Tüm yeşil yapraklı sebzeler…

C vitamini kaynakları

Turunçgiller, maydonoz…

E vitamini kaynaları

Yeşil yapraklı sebzeler, avokado…

Demir

Kuru meyveler, ıspanak, pazı...

Selenyum

Soğan, sarımsak…

 

 

2)SU: Özellikle cildin nem oranını dengede tutabilmek ve vücuttan zararlı toksinleri atabilmek adına suyun önemi büyük! Böylelikle daha güzel bir cilde ve cildimizden beslenerek sağlıklı şekilde uzayan saçlara sahip olabiliriz! Ayrıca tırnak sağlığı adına da su büyük önem taşımakta. Vücut hacmimize göre değişen günlük su gereksinimimiz ortalama olarak 1.5lt-2lt’dir.

 

3)YUMURTA: Cilt, saç ve tırnak sağlığı için çok değerli bir besin! Birçok B vitamininin yanısıra özellikle iyi bir biotin (bir B vitamini çeşidi) kaynağıdır. A vitamini, E vitamini, selenyum, demir, çinko ve daha birçok vitamin ve mineral içermektedir. Ayrıca yumurtanın protein kalitesi de çok yüksektir.

 

4)KURUBAKLAGİLLER: Çinko ve demir içeriklerinin yanısıra kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri de barındıran kurubaklagiller, ayrıca B vitaminlerinden (özellikle folat yani folik asit) de zengindirler. Bunun yanında A ve E vitaminlerini de içermektedirler. Ayrıca bitkisel kaynaklı protein bakımından çok iyi kaynaklardır. Tüm bu özellikleriyle saç, cilt ve tırnak sağlığımız açısından da son derece önemlidirler.

 

5)BALIK: İçeriğinde selenyum ve çinko gibi minerallerin yanısıra, A, D, ve birçok B vitaminini de barındıran bu sağlıklı deniz ürününü mutlaka tüketmeliyiz. Bunların yanında çok iyi bir omega-3 kaynağı olan balığın, fayda sağlamaması mümkün bile değil! Cildin yumuşacık, ipeksi ve genç görünümüne yardımcı olup, tırnak ve saçlardaki kırılmalara karşı koruyucu etki gösteren balığı, haftada en az 2-3 kez tüketmeliyiz!

 

6)YOĞURT: Özellikle saç ve tırnak sağlığımız adına kalsiyum alımı çok önemlidir. Bu yüzden yoğurt gibi süt ürünlerini gün boyunca mutlaka gereken miktarlarda tüketmeliyiz! Ayrıca güzel bir cilt, saç ve tırnaklar için gereken birçok vitamin ve mineralleri yoğurtta bulmak mümkün! Yoğurdun suyu, cilt sağlığı için son derece önem taşıyan B2 vitaminini bolca içermektedir. Bu nedenle yoğurdun suyunu kesinlikle dökmemeli, ayranımız içerisine katıp mutlaka tüketmeliyiz!

 

7)YAĞLI TOHUMLAR: Özellikle B grubu vitaminleri ve E vitamini kaynaklarıdır. Ayrıca demir, çinko, magnezyum gibi mineralleri de içermektedirler. Bunların yanında doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptirler. Tüm bu özellikleriyle cilt, saç ve tırnak sağlığımız için son derece faydalıdırlar (Yağdan zengin oldukları için, tüketirken dikkat etmeliyiz. Mutlaka gereken ölçüleri aşmayacak şekilde beslenme programımızda bulundurmalıyız).

 

8)TAM TAHILLAR: B vitaminleri, çinko, demir ve kalsiyum içerikleri, ilk akla gelen özellikleri… Bu içerikleriyle bile cilt, saç ve tırnak sağlığımız açısından ne denli önemli olduklarını anlamamak mümkün değil!

 

NOT: Çok düşük kalorili diyetler uygulamak, özellikle gün içerisinde almanız gereken mineral ve vitaminleri de yetersiz ölçülerde almanıza neden olacaktır. ‘Takviye vitamin ve mineral alır, açığı kapatırım’ demeyin! Herhangi bir sorununuz yoksa, gereken vitamin ve mineralleri besinlerden almanız çok daha sağlıklıdır. Lütfen, zayıflayayım derken bedeninize geri dönüşü olmayan zararlar vermeyin!

 

 

Bu yazıda cilt, saç ve tırnak sağlığı için öne çıkan bazı vitamin ve minerallerin yanısıra, bazı besinlerden de bahsettik. Kısacası yine sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmemizin bu işin ‘tacı’ olduğuna bir kez daha değinmiş olduk.

 

Unutmamalıyız ki sağlık içten dışa yansıyan bir bütündür. Güzellik de öyle. Bu yüzden sağlıklı ve güzel bir cilt, saç ve tırnaklar için, sağlıklı bir bedene sahip olmamız ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlığa giden yolda ‘beslenme’ gerçekten de büyük önem taşımaktadır.