Cipsler; Sağlıksız Atıştırmalıkların Kraliçesi!

Cipsler, özellikle çocukların büyük bir zevkle tükettiği en önde gelen lezzetli zehirlerden. Sadece çocuklarla kalmayıp biz yetişkinleri de cezbeden, zarardan başka faydası bulunmayan, boş kalori alımına neden olup tüm sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilen bu sağlıksız atıştırmalıkların zararlarını biliyor muyuz? 

Lütfen bu renkli paketlerle ambalajlanmış, tadıyla bizleri cezbeden ve sağlığımızı tehdit eden ürünleri tüketmeden önce BİR KEZ DAHA DÜŞÜNELİM!

 

CİPSLERDE YOK YOK!

1-ÇİN TUZU (MONOSODYUM GLUTAMAT – MSG)
Çin tuzu, yani diğer adıyla monosodyum glutamat (MSG), cipslerin de birçoğunda bulunan bir katkı maddesi. Çin tuzunun gıda sektöründe kullanım amacı ise içeriğinde bulunduğu yiyeceğe daha fazla lezzet katması ve bu sayede ürünün daha fazla tüketimini sağlaması...

İşte esas sorun da burada başlıyor. Bu gıdaların daha fazla tüketimi, obezite ve obeziteye bağlı kanser, yüksek tansiyon, diyabet ve daha birçok rahatsızlığa indirekt olarak yol açabiliyor!

NOT: Hamilelerin kesinlikle MSG içeren gıdaları tüketmemeleri gerekmektedir. Bunun nedeni MSG’nin plasentayı geçerek bebeğe ulaşabilmesidir. Böylelikle anne üzerinde olumsuz etkileri olacağı gibi, aynı etkiler bebek üzerinde de görülebilir.

 

2-YAĞ DEPOSU!

Yine şişmanlığa neden olabilecek bir faktör! Cipsler, obezite ve obezitenin yol açabileceği daha birçok sağlık sorununa kapı aralayan atıştırmalıklardan…Hem de vücuda tek bir yarar sağlamadan! Yararı var mı diye aramaya çalışsak ve en azından enerji sağlıyor desek bile, zararları ‘olası’ yararlarını o kadar fazla aşıyor ki, hakkında tek bir olumlu kelime bile söylememize izin vermiyor.

Bu yüzden bolca yağ ve binbir katkı maddesi içeren bu minik ve çıtır çıtır abur cuburdan muhakkak uzak durmamız gerekiyor. Özellikle de beslenmeyi yeni yeni öğrenen, sağlıklı beslenme kavramına alışmaya çalışan çocuklara kesinlikle cips tüketimini aşılamamalıyız.

 

3-AŞIRI TUZ!

Bu zehirler ayrıca aşırı tuzlu olmalarından ötürü tansiyon yükselmelerine, vücutta ödem tutmaya, ve vücudun total sağlık dengesini bozmaya da yol açabiliyor. Ayrıca aşırı tuz içermeleri kişilerin ihtiyacı olan günlük tuz alımlarını da aşmalarına sebebiyet verebiliyor. İşte size cipslerden uzak durmamız gerektiğine dair geçerli bir sebep daha…

 

4-KANSEROJEN!

Cipsler, yapım aşamasında yüksek ısıya maruz kalmalarından ötürü kanserojen hale dönüşüyorlar. Bir de buna içeriklerinde bulunan katkı maddeleri de eklenince, insan sağlığı açısından son derece tehlikeli bir hale dönüşerek, kanser riskini büyük ölçüde artırabiliyorlar.

 

 

CİPSLERİN ÖZET OLARAK ZARARLARI!

-Obezite riskini büyük ölçüde artırır. Bunu takiben metabolik rahatsızlıklara yakalanma riski de artmış olur.

-Kalp rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

-Kanserojen besinlerdir. Kanser riskini artırır.

-Günlük almamız gereken tuz miktarı en fazla 6g olarak belirlenmiştir. Cipsler içerdikleri aşırı tuz miktarıyla önerilen bu alımı aşmamıza neden olacaktır.

-Tansiyon yükselmelerine sebebiyet verebilir. Özellikle yüksek tansiyonu olanlar için çok daha fazla tehlikelidir.

-İçeriğindeki baharatlar, özellikle mide sorunu olanların mide şikayetlerini artırabilir.

-Doymuş yağ içeriği yüksektir.

-Özellikle çocukların bu tip gıdaları tüketince beslenmelerinde büyük sorunlar yaşanmaktadır. Çocuk, sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi adına normalde tüketmesi gereken faydalı gıdalar yerine bu tip gıdaları tercih edebilmekte ve karnını doyurabilmektedir. Bu durum çocuğun günlük vitamin ve mineral gereksiniminin karşılanmasını da engellemektedir.

-Ayrıca içeriklerinde sağlığı tehdit eden daha birçok katkı maddesi de bulunmaktadır.

 


ATIŞTIRMALIK OLARAK BAZI SAĞLIKLI ALTERNATİFLER

Hepimiz atıştırmayı seviyoruz. Peki, ‘sağlıklı atıştırmalıklar nelerdir?’ diye soruyorsanız, işte size bazı öneriler;

1-Ceviz, fındık, badem, kuru üzüm…
*Çocuğunuza ve kendinize atıştırmalık olarak daha farklı lezzetler yaratabilirsiniz. Mesela ceviz, fındık, badem ve kuru üzüm gibi taneli atıştırmalıklar size hem sürekli bir şeyler tüketiyor olduğunuz hissini verecek, hem de sağlığınız için çok daha faydalı birer alternatif haline dönüşeceklerdir (yalnız tüketim miktarlarına dikkat etmelisiniz).

 

2-Renkli sebze ve meyve tabakları…

*Ayrıca havuç, elma ve diğer sebze ve meyvelerden hazırlayacağınız renkli sebze tabaklar, hem sizi hem de çocuğunuzu görsel açıdan mutlu edecek, hem de çocuğunuzun sağlıkla büyüyüp gelişmesine yardımcı olacaktır.

*Mutlaka mutfağınızda sebze ve meyveleri sizlerin ve çocuğunuzun görebileceği ve rahatça ulaşabileceği yerlere koyun. Hatta bu şekilde kuru meyveler ve kuru yemişlerin de bulunduğu bir tabak hazırlayabilir, canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde hemen bu tabağa yönelebilirsiniz.

 

3-Yoğurtlu tatlılar…

*Yoğurtla hazırlayacağınız ‘tatlı lezzetler’ de sizleri çok mutlu edecektir. Mesela yoğurdun içerisine kuru ya da taze meyvelerle biraz fındık ve ceviz parçaları karıştırarak çok lezzetli ve sağlıklı bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

 

4-Süt ürünleriyle dondurmalar…

*Alternatif ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak süt, yoğurt ya da kefirden ev yapımı dondurmalar hazırlamanız mümkün. İçeriğine şeker katmanız da gerekmiyor. Şeker tadı eksik geliyorsa bal ilavesiyle de aynı tadı daha sağlıklı bir şekilde yakalayabilirsiniz.

 

5-Kıtır ekmek ve otlu peynir karışımları…

*Ekmekleri tost makinesinde kızartıp, dereotu ve çeşitli baharatlardan hazırlayacağınız peynir karışımları ve bol mevsim yeşillikleriyle birlikte tüketebilirsiniz.

 

6-Meyve kompostoları

Sevdiğiniz meyveleri şeker ilavesiz tarçınla birlikte az suda pişirip buzlukta soğutabilir, serinletici bir tatlı olarak tüketebilirsiniz.  Dilerseniz yanına hazırlamış olduğunuz dondurmalardan da bir miktar ilave edebilirsiniz…

 

Unutmayın, eğer gün boyunca ana ve ara öğünlerinizi düzenli bir şekilde tüketirseniz, canınız sağlıksız abur cubur alternatiflerinden hiçbirini çekmeyecektir. Arada tabii ki daha farklı lezzetler ya da atıştırmalıklar arıyoruz. Yalnız en basit yolu seçip marketten içeriğinde binbir türlü sağlıksız madde ihtiva eden ürünleri satın almak yerine evde kendimizin hazırlayabileceği ve sağlıklı olduğundan emin olduğumuz daha farklı atıştırmalık alternatifleri üretirsek, hem kendi sağlığımızı hem de ailemizin sağlığını korumuş oluruz.