Diyetiniz Sebze ve Meyvelerle Renklensin!

Sebzeler ve meyveler sağlıklı bir beslenme programının vazgeçilmez iki besin grubu. Bu iki kardeş grup sağlığımıza bolca katkı sağlarken, sağlıklı beslenme yolumuzda da bizlere fazlaca yardımcı oluyorlar. Genellikle sebze ve meyve tüketimi birçoğumuz için vazgeçilmezken, bazıları ise bu iki besin grubundan uzak durmayı tercih edebiliyor. Hatta bu durum çocukluk yaşlarından itibaren alışılagelmiş bir alışkanlığın sonucu bile olabiliyor. Peki sebze ve meyvelere karşı mesafeli duruyorsanız, onları daha yakından tanıyarak onlarla güzel bir arkadaşlık kurmaya ne dersiniz? İşte sebze ve meyvelerin sağlığımıza ve diyetimize kattığı mucizelerden bazıları…

 

SEBZE VE MEYVELERİN 10 MUCİZESİ
1)Tok tutuyorlar.

2)Posa yönünden çok zenginler.

3)Bağışıklık sisteminin baş dostları arasında yer alıyorlar.

4)Ayrıca düşük kalorililer.

5)Sağlıklı bir sindirim sistemi için vazgeçilmezler.

6)Kansere karşı koruyucu etki sağlıyorlar.

7)Vitamin ve mineral yönünden büyük bir hazineye sahipler.

8)Güçlü antioksidan etkileri bulunuyor.

9)Günlük sıvı alımına katkı sağlıyorlar.

10)Kilo kaybı sürecine de yardımcılar.

 

SONBAHARA GEÇİŞTE SOFRALARINIZDA BOL SEBZE VE MEYVE BULUNDURUN!
Özellikle bu mevsimde çeşitli hastalıklara karşı vücut direncimizi güçlendirmek adına sebze ve meyve tüketimine bir o kadar daha fazla önem vermeliyiz.

 

NE KADAR RENK, O KADAR SAĞLIK!
Meyve ve sebzeleri de ‘birbirinden renkli’ kombinasyonlar dahilinde tüketmek çok önemli. Bu sayede çeşit çeşit renkteki sebze ve meyvelerde bulunan yararlı bileşenleri vücudumuza alarak sağlığımızı optimum düzeyde koruma imkanını yakalayabiliriz. Kısacası kırmızısından yeşiline, turuncusundan sarısına tüm renkteki sebze ve meyveleri beslenme programımızda bulundurmakta fayda var.

 

SEBZELERİ NASIL TÜKETMELİ?
Sebzeler genellikle ana öğünlerde sebze yemekleri ve salatalar olmak üzere yer alsalar da aslında ara öğünlerde de tüketebileceğimiz çok değerli bir alternatif olabilirler. Örneğin ara öğünlerimizi çiğ sebzelerden hazırladığımız söğüş ya da mini salatalarla desteklememiz mümkün. Salatamıza yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ya da 4 adet badem/1 adet ceviz içi ekleyebilir, hatta meyve hakkımızı da aynı öğünde değerlendirerek salatamıza çok yakışabilecek yarım adet avokadoyu da ilave ederek afiyetle tüketebiliriz (ekstra yağ eklemeden, avokadonun yağından faydalanarak).


‘SEBZE’Lİ ALTERNATİFLER
Çeşitli sebze yemekleri, sebze püreleri, sebze çorbaları, salatalar, söğüş sebze tabakları, sebzeli ve tam buğday unuyla hazırlanan az yağlı kekler de sebzelerle hazırlayabileceğiniz sağlıklı alternatifler arasında yer alıyor. Tabii bu noktada eklenecek yağ miktarları ve diğer malzemelerin de önemi büyük. Daha sağlıklı bilgiler edinmek adına bu konuda da diyetisyeninize danışabilirsiniz.


MEYVELERİ NASIL TÜKETMELİ?
Hem pratik ve hem de kan şeker düzeyimizi dengelemelerinden ötürü çok sağlıklı bir ara öğün alternatifi olarak meyve tüketimi önerilebilir. Zaten birçoğumuz da genellikle ara öğünlerimizi meyvelerle renklendiriyoruz. Tabii meyvelerin yanına süt, kefir, yoğurt, ceviz, fındık, badem gibi besinleri de belirli ölçüler dahilinde ekleyebilir, ara öğünlerimizi daha eğlenceli ve sağlıklı bir hale dönüştürebiliriz. Ayrıca meyvenin yanına ekleyeceğimiz badem/ceviz ya da yoğurt/süt/kefir gibi besinler de meyveyle çok sağlıklı bir kombinasyon oluşturarak kan şekerimizin daha güzel dengelenmesine yardımcı olacaktır. Bu kombinasyonları özellikle diyabet hastaları için öneriyoruz.

 

 

‘MEYVE’Lİ ALTERNATİFLER
Meyvelerimizden birbirinden lezzetli ve sağlıklı alternatifler yaratmamız yine mümkün olmakla birlikte aslında çok da pratik. Şekersiz meyve kompostoları, şekersiz karamelize edilmiş tarçınlı elma/armut/şeftali tatlıları, meyve püreleri, meyveli tam buğday unundan hazırlanan sağlıklı ve az yağlı kekler gibi birçok alternatifle de meyveleri sağlıklı bir şekilde tüketmek mümkün.

 

*Besin değeri kaybını minimum düzeyde tutabilmek ve kalori dengesini de sağlayabilmek adına sebze ve meyveleri çiğ halleriyle tüketmek en başta tercih edilmesi gereken tüketim biçimidir.


ÖNEMLİ OLAN NEYİ NE KADAR TÜKETEBİLECEĞİMİZİ BİLMEK…
Yine her zaman tekrarladığımız gibi önemli olan neyi ne kadar tüketebileceğimizi iyi bilmek. Bu durum sebze ve meyve tüketimimiz için de geçerli!

 

SAĞLIĞIMIZ İÇİN GÜNDE ORTALAMA 6 PORSİYON SEBZE-MEYVE TÜKETELİM!
Günde ortalama 6 porsiyon sebze ve meyve tüketimini öneriyoruz. Tabii bu porsiyon miktarları kişiden kişiye farklılık gösterebilmekte ve porsiyon miktarı konusunda da bilinçlenmek yine bu noktada da önem taşımaktadır.

 

Sağlıklı beslenirken sebze ve meyveleri de yeterli ölçüler dahilinde beslenme programımızda bulundurmayı ihmal etmeyelim. Özellikle de mevsim sebze ve meyvelerini tercih etmeye yönelelim…