Dondurma

Birçok kişinin favori tatlısı diye de adlandırabileceğimiz, özellikle de yaz mevsiminde birçoğumuzun olmazsa olmazları arasında yer alan dondurma, dikkatli tüketildiği sürece fayda sağlayabilecek tatlılar arasında yer alıyor… Peki dondurma, hiç şüphe etmeden masumca tüketebileceğimiz bir tatlı mı?

 

DONDURMA SAĞLIKLI MI?
Evet dondurma genel bakış açısıyla ‘sağlıklı’ olarak nitelendirebileceğimiz tatlılar arasındadır… Nedeni ise özellikle süt içeriğinden ötürü besin değerinin yüksek oluşudur. Bu nedenle dondurma tüketimine mani olacak herhangi bir rahatsızlık olmaksızın 7’den 70’e herkes için uygundur. Yalnız, bu sorunun cevabı bu kadar da basit değildir…

 

ESAS SORU: SEÇTİĞİNİZ DONDURMA SAĞLIKLI MI?
Dondurmanın sağlıklı olup olmadığı konusunda bir karara varmak için içeriğinden yapım aşamasındaki koşullara ve bizlere ulaşana kadarki süreçler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu nedenle bu konuyu genellemek yerine seçilen dondurmanın içeriği ve bize sunulana kadarki süreçleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Belki de tüketilecek olan dondurma türlü katkı maddeleri, boyalar, aşırı şeker ve aşırı yağ gibi sağlığı olumsuz yönde etkileyebilecek içerikler bakımından zengindir… Ya da içerik yönünden sağlıklı olarak nitelendirebileceğimiz dondurmamız biz tüketene kadar uygun olmayan saklama koşulları ve ısı değişimleri gibi negatif etkilere maruz kalarak ‘sağlıksız’ bir yiyecek haline dönüşmüş de olabilir… Tüm bunları da hesaba katmak, dondurmamızın sağlıklı olup olmadığı konusunda bir karara varmamız açısından çok önemlidir…

 


SİZİN FAVORİNİZ HANGİSİ?
Favori dondurmanız eğer bol yağlı, şekerli ve katkı maddeleri bakımından zengin bir dondurmaysa, sağlığınız adına favori dondurma tüketiminizi bir nebze olsun sınırlandırmanızda fayda var. Onun yerine güvendiğiniz kaynaklarda üretilen katkısız el yapımı dondurmaları daha sıklıkla tüketmek en doğrusu. Bunun yanısıra aşırı çikolata ve fazlaca fındık-fıstık-badem, kısacası ‘lezzetli malzemelerin bol tutulduğu’ dondurmaları da daha seyrek tüketmek gerekiyor. Bu tip dondurmalardan ziyade vanilyalı, sütlü, ve aşırı şeker ilavesi olmamak kaydıyla meyveli dondurmaları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır… 

 

 

EVDE DONDURMANIZI KENDİNİZ DE HAZIRLAYABİLİRSİNİZ!
‘Dışarıdaki birbirinden lezzetli dondurmaların yerini tutar mı?’ dediğinizi duyar gibiyim… Yalnız ne yazık ki dışarıda hazır satılan birçok dondurma içeriğinde bizlere uzun vadede zararlı olabilecek türlü katkı maddeleri bulunduğunu biliyoruz… Bunların yanısıra dondurma içeriğini ve yapım aşamasını kesin olarak bilememek de ayrı birer soru işareti oluşturabiliyor… Bu tip dondurmaları arada sırada tüketmekte bir sorun yaşamayacak olsak da uzun vadede sürekli tüketimleri birçok ciddi rahatsızlıkla sonuçlanabiliyor. Tüm bu nedenlerden ötürü içeriğinde ne olduğunu iyi bildiğiniz ‘sağlıklı’ dondurma tüketimini tercih etmelisiniz.

*Biraz limonata ve bir miktar suyu karıştırıp dondurma kabında dondurabilir ve yine aynı işlemle çeşitli meyveler, bir miktar süt ve çok az esmer şeker karışımıyla da ev yapımı sağlıklı dondurmanızı hazırlayabilirsiniz. Ayrıca internet yoluyla da birçok sağlıklı dondurma tarifine ulaşmanız mümkün…

*Evde hazırlayacağınız dondurmada süt yerine yoğurt da kullanabilirsiniz.

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN DE SAĞLIKLI VE KARARINDA DONDURMA TÜKETİMİ ÇOK ÖNEMLİ!
Özellikle sağlıklı beslenme eğitiminin küçük yaşlarda başladığını göz önünde bulundurursak, çocuklar için de sağlıklı dondurma alternatifleri tercih etmenin ne denli önemli olduğunun farkına varabiliriz. Kısacası ‘çocuktur, istediği kadar dondurma yiyebilir, nasıl olsa tüm gün yüzüp, oyun oynuyor’ gibi yaz tatilini bahane eden düşünceler ve tüm dondurmaların sağlıklı olabileceği yanılgısıyla lütfen çocukların dondurmayı sınırsızca tüketmelerine izin vermeyin.

 

 

NE KADAR TÜKETELİM?
Tabii ki tüketim miktarı yine kişiden kişiye farklılıklar gösterse de hepimiz icin tüketim aralığını ne yazık ki çok da geniş tutamıyoruz. Burada sağlık durumunuz, kilo durumunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, çalışma durumunuz gibi birçok faktörün önemi yine büyük. Bu nedenle bu konu hakkında daha spesifik ve sağlıklı bilgi edinebilmek adına diyetisyeninize danışmanız en doğrusu.

 

 

DİYABET HASTALARI DİKKAT!
Diyabet hastalarının dondurma tüketimi konusunda da bilinçli olmaları çok önemli. Onlar için özel hazırlanan diyabetik dondurmalardan yine doğru tüketim miktarları dahilinde yararlanmaları mümkün. Bu noktadaki en önemli şey diyabet hastalarının doktor ve diyetisyenleriyle birlikte vücut sağlığı ve kan şekeri profillerini iyice tanıyıp öğrenebilmeleri ve ona göre beslenme düzenlerini oluşturabilmeleridir. Bu sayede dondurma tüketim miktarlarını da ayarlayabilmeleri mümkün olacaktır.

 


KISACA SAĞLIKLA HAZIRLANAN DONDURMANIN FAYDALARI!

1)Kalsiyum zenginidir.

2)Özellikle kemik sağlığı için değerli yiyecekler arasında yer almaktadır.

3)Boş kalori ihtiva etmez, besleyicidir.

4)Tatlı gereksiniminin karşılanabileceği en sağlıklı alternatiflerden biridir.

5)Sıcak yaz aylarında artan sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcıdır.

6)Soğuk oluşu kalori yakımına neden olur (vücut ısısını belirli bir seviyede korumalıdır ve dondurma soğukluğuyla bu duruma mani olur. Dondurma tüketimiyle birlikte vücut, düşen ısısını eski düzeyine getirebilmek için enerji harcamak zorundadır. Bu durum da ekstradan kalori yakımı demektir).