Eylül'de Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin!

Yaz mevsimi eylül ayının gelişiyle ‘teorik’ olarak son bulsa da adamız için bir müddet daha muhtemelen devam edecek. Yani sonbahar mevsimine girişimiz her sene olduğu gibi rötarlı olacak. Yalnız bu noktada havaların sıcaklığı bizleri yanıltmasın. Her an mevsim aniden değişebilir ve hava sıcaklığında dengesizlikler yaşamaya başlayabiliriz. Tabii bunu takiben çeşitli rahatsızlıklara yakalanmamız da an meselesi. Bu sebeple bağışıklık sistemimizi özellikle bu aylarda çok daha fazla güçlendirmeli, ona vücut sağlığımızı koruması için gerekli kaynakları elimizden geldiğince sağlamalıyız.

 

SONBAHARA GEÇİŞTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN ÖNEMİ

Mevsim yavaş yavaş değişirken alt-üst solunum enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Havaların dengesizleşmesiyle ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Yazlıklarla gezerken birden ani bir esintiyle ürpermemiz, bu sefer ince bir hırka giyince sıcak almamız, bu arada vücut ısımızı ayarlayamayarak üşütmemiz, ilk akla gelen ‘sonbahara geçiş döneminin yan etkileri’nden. Bunu takiben şifayı kapanlardaki artış ve bize bulaşma riski de eklenince, bu güzel eylül ayında vücudumuz ve bağışıklık sistemimizin kuvvetini korumak  adına çok fazla dikkat etmemiz gerektiğinin daha bir farkına varıyoruz.

 

SAĞLIKLI BESİNLERİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZ ÜZERİNDEKİ SİHİRLİ ETKİLERİ

Sağlıklı beslenmenin ne denli önemli olduğunu sürekli vurguluyoruz. Eğer sağlam organlar istiyorsak, sağlıklı beslenmeyi benimsemeli, bedenimizi adeta bir ‘çöp’ gibi kullanmamalıyız! Kısacası gerekli ve sağlıklı olanı vücudumuza alarak mümkün olduğunca sağlıklı bir beden ve sağlıklı çalışan organlar için doğru yatırımı yapmamız gerekiyor. Bu sayede bağışıklık sistemimiz de sağlıklı besinlerle güçlenerek  bizleri olası hastalıklara karşı daha iyi koruyabilecektir.

Özellikle antioksidan kapasitesi yüksek besinler bu noktada büyük rol oynuyor. Ayrıca  güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı bir sindirim sistemi gerekliliğini de unutmamamız gerek! İşte sizlere bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan ve sonbaharda da bulabileceğimiz besinlerden bazı örnekler;

Özellikle yeşil yapraklı ve kırmızı-turuncu renkteki tüm sebzeler, mandalina, portakal, nar gibi birçok meyve, kefir gibi probiyotikler, ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar, balık, yeşil çay, nane, zencefil, yulaf, soğan, sarımsak…

Şunu da unutmamalıyız; bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinler bizleri yalnızca olası sonbahar nezlelerinden değil, tüm hastalıklara karşı olabildiğince koruyor! Bu nedenle her daim bağışıklık sistemimiz için ‘sağlıklı yatırımlar’ yapmalı, sağlıklı beslenmeyi hayatımızın en değerli parçalarından biri haline getirmeliyiz.

 

DÜZENLİ VE DOĞRU KOMBİNASYONLARLA BESLENME DE ÖNEMLİ!

Bağışıklık sistemimizi güçlendirme adına neler tüketmemiz gerektiğini biliyoruz. Yalnız bu noktada miktar, düzen ve kombinasyon kavramları da önem taşıyor.

Yalnız hepimizin hayat biçimi, sağlık durumu, tüketmesi gereken besin miktarları farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle aşağıdaki bilgilerin ‘genel’ bilgiler olduğunu ve kişilere göre değişkenlik gösterebileceğini vurgulamak istiyorum.

 

1-ANA VE ARA ÖĞÜNLERDE ÇEŞİTLİLİĞE YER VERİN!

Beslenmede çeşitlilik, farklı besinlerin içeriklerinde bulunan yararlı maddelerden faydalanmamıza yardımcı olur. Bu nedenle tek tip beslenme yerine, farklı besin seçimleriyle çeşitli alternatiflerden yararlanmak her zaman için en doğru tercih olacaktır. Bu durum bağışıklık sisteminizi de olumlu yönde etkileyecektir.

 

2-MEYVELERİN YANINA KEFİR YA DA CEVİZ/BADEM EKLEYİN!

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına bu konuda bizlere yardımcı olan besinleri bir arada tüketmemiz de büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca kan şekeri profilimizi de dengelemeye yardımcı olarak tokluk hissimizi artıran, özellikle ara öğünlerde tüketeceğiniz meyve+kefir ya da meyve+ceviz/badem kombinasyonlarının vücudunuza yansıyan olumlu etkilerini farkedeceksiniz.

 

3-SEBZELERİ SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN!

Sebzeler özellikle ana yemeklerimizin ‘yıldızı’. Evet onlara yıldız diyorum çünkü onlar çok kıymetliler. 10 parmağında 10 marifet hesabı. Hem kalorisi düşük, hem tok tutucu, hem sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı, hem de içeriklerinde bulunan türlü antioksidan maddeler yardımıyla bağışıklık sistemimizi güçlendirici etkilere sahipler… Daha birçok faydalarıyla vücudumuza bir dizi olumlu etkileri olan sebzelere lütfen gereken değeri verip, onları soframızın yıldızı haline getirelim.

 

4-‘SU’SUZ OLMAZ!

Suyu ve gün boyunca total sıvı alımınızı ‘nasıl olsa sıcaklar bitiyor, terlemiyorum, artık çok fazla da susamıyorum’ düşüncesiyle lütfen ihmal etmeyin. Vücudunuz hala çalışıyor ve hala yarısından fazlası ‘sudan’ oluşuyor. Bu nedenle vücudunuzun serinleyen aylarda  ve soğuk zamanlarda suya ihtiyaç duymaması imkansız! Ayrıca su ve total sıvı tüketimi sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de son derece önemli. Bu yüzden gün boyunca gereken miktarlarda su içmeye devam etmeliyiz!

 

 

Unutmayın, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek elimizde! Bu nedenle sağlıklı beslenir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan besinleri de beslenme programımıza dahil edersek, içerisinde bulunduğumuz bu aylarda özellikle olası alt-üst solunum yolu enfeksiyonlarından kendimizi daha iyi koruyabilir, yakalanma durumunda da hastalığı daha rahat atlatabiliriz.