Güneş Renginde Bir Besin; 'Limon'

Limon, sarısıyla, yeşiliyle bizleri gördüğümüz ve kokusunu hissettiğimiz anda enerjik kılan harika bir besin. Bu güzel meyve, sadece salatalarımıza lezzet katmakla kalmayıp, pişirdiğimiz birçok yemeğe de ayrı bir tat ve güzellik katıyor.  Lezzetinin yanında doğanın bize sunduğu tüm besinler gibi limonun da vücudumuz için birçok faydası bulunmakta. 

 

LİMONUN FAYDALARI

-C vitamini deposudur.

-Antioksidan yönüyle enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucudur.

-Kan damarlarını genişletici etkisiyle tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Yalnız, düşük tansiyona sahip kişilerin limon tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Kalp-damar sağlığı için ‘dost’ diyebileceğimiz besinlerden bir tanesidir.

-Antioksidan kapasitesi sayesinde kansere karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.

-Karaciğer sağlığı için de son derece faydalıdır.

 

YANLIŞ PİŞİRME YÖNTEMLERİ VE LİMON

Bilindiği gibi yanlış pişirme yöntemleri (özellikle kızartma, mangal vb.), kanserojen madde oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Örneğin kültürümüzde devamlı olarak tüketilen kebaplar, mangalda ateşe ve kömüre maruz kalarak pişmekte ve kanserojen besinler haline dönüşmektedirler.

Böyle durumlarda bu besinlerin kesinlikle  antioksidan yönü kuvvetli gıdalarla birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Böylelikle kanserojen madde hasarının önüne geçilebilir. Buna en iyi örnek antioksidanlar bakımından zengin bol limonlu salata tüketimi olacaktır. Yalnız, bir antioksidan olan C vitamini oksijenle temas ettiği anda etkisini çok kısa bir zaman zarfında yitirebildiği için, hazırlanan salatalar taze taze o anda tüketilmelidir. Ayrıca mutlaka salatalarınıza yağı ölçülü bir şekilde ilave etmeli (en fazla 1 tatlı kaşığı) ve salatanızın suyunu ve yağını da tüketmeyi ihmal etmemelisiniz (suda ve yağda çözünen vitaminlerden yararlanmak adına).

 

LİMON KABUĞU

Tüm bunların yanında limonun kabuğu da çok değerlidir. Özellikle C vitamini yönünden zengin olan limon kabuğunu bazı yemeklere lezzet katmak adına ekleyebilir, ya da sıcak suda demlenmeye bırakarak çay halinde tüketebilirsiniz.

Dilerseniz özellikle yaz aylarında soğuk suda üzeri kapalı bir şekilde limon kabukları ve nane yapraklarını da bir müddet bekletebilir ve kendinize limon ve nane tadında farklı ve sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yazın bolca tüketilen limonatalara da bir parça limon kabuğu rendesi çok yakışacaktır.

NOT: Mide sağlığı açısından limon tüketimine dikkat edilmelidir. Mide problemi yaşayanlar, mide asit seviyesi yüksek olanlar ve reflüsü olan bireylerin limon tüketimine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca düşük tansiyona sahip kişilerin de limon tüketiminde aşırıya kaçmamaları sağlıklı olacaktır. 

 

C VİTAMİNİ DEMİŞKEN…

Limonun faydalarından bahsederken en göze çarpan özelliğinin zengin C vitamini içeriği olduğunu eminim ki hepiniz farketmişsinizdir. Hazır C vitamininden bahsetmişken, sizlere çok sağlıklı bir içecekten (aslında sulu bir yiyecek de diyebiliriz) bahsetmek istiyorum.

Özellikle ilkbahar aylarına geçişte bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olan bu karışım, posa yönünden de oldukça zengin. Dolayısıyla özellikle sindirim sistemi için de son derece faydalı. Tüm bunların yanında ödem attırıcı özelliği de bulunmakta! 

İşte size limon ve arkadaşlarından oluşan zengin C vitamini içeriğiyle lezzetli bir karışım: ‘YEŞİL GÜÇ’.


YEŞİL GÜÇ’Ü HAZIRLAMAK İÇİN:

Malzemeler:
¼ demet maydanoz

1 adet kivi

1 tatlı kaşığı limon suyu (isteğe göre bir miktar limon kabuğu rendesi de ilave edilebilir)

½ su bardağı su ya da maden suyu

İsteğe göre buz parçacıkları da ilave edilebilir.

 

Not: *Düşük tansiyonu olanlar limon tüketimine dikkat etmeliler.

        *Yüksek tansiyonu olanlar maden suyu yerine su tercih etmeliler.


Hazırlanışı:
Maydonozları iyice yıkadıktan sonra elinizle ya da bir bıçak yardımıyla istediğiniz büyüklükte parçalara ayırın. Bir su bardağı içerisine aktarın. Kiviyi de soyduktan sonra maydanozların bulunduğu bardağa ilave ederek, bir tahta kaşık yardımıyla bir miktar ezin ya da 5-6 parçaya bölün. Üzerine 1 tatlı kaşığı limon suyu ve ½ su bardağı su ya da maden suyunu ilave edin. Sonra isteğe göre limon kabuğu rendesini de ilave edip güzelce karıştırın. İsterseniz buz parçacıkları da ekleyerek daha serinletici bir karışım da elde edebilirsiniz. 

C vitamini kaybı olmaması adına karışımınızın oksijenle yani kısacası havayla teması önlenmelidir. Üzeri kapalı bir şekilde buzdolabında bekletebilir ya da en güzeli anında tüketebilirsiniz. 

Bu karışımı bir karıştırıcı (mixer) yardımıyla da elde edebilirsiniz. Yalnız her bıçak darbesinde vitamin kayıpları yaşanacağından, bahsetmiş olduğumuz ilk yöntem daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. 

 

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz limon, gerçekten de eksik edilmemesi gereken harika bir besin. Taze limon bulmaya fırsatımız varken tazesini tüketelim, tazesini bulamayacağımız zamanlar içinse şimdiden hazırlıklarımızı yapalım.