Haftasonu Balık Yiyelim!

Balık pişirmekten çekinmemeliyiz. Bu yararlı besin gerçekten de bir armağan. Bu yüzden özellikle çocukların küçük yaştan itibaren balık tüketimine özen gösterilmeli. Peki neden balığı bu kadar seyrek tüketiyor ve genellikle kırmızı et ve tavuk tüketimini tercih ediyoruz? Aranızda balığı kırmızı et ve tavuktan daha sık tüketen var mı? Varsa tebrik etmemiz gerekiyor. 

Bu yazımızda, balık ve faydalarına yer veriyorum. Umarım balık pişirmekten ve tüketmekten uzak duranlarınız varsa, bu fikirlerini bir nebze olsun değiştirebiliriz. Bu değerli besin gerçekten de bizler için çok faydalı. Bu yüzden mutlaka haftada en az 2 kez sofralarımızda bulunmalı.

 

BALIĞIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

1)A, D, B grubu vitaminlerinin yanısıra, iyot, fosfor, selenyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller yönünden de zengindir.

2)Omega-3 yağ asitlerini  vücudumuz kendi başına üretemez. Bu nedenle beslenmemizde bu yağ asidini içeren gıdaları muhakkak bulundurmamız gerekmektedir. Balık çok iyi bir omega-3 kaynağdır ve tüm diğer özelliklerinin yanına bir de bu özelliği eklenince, muhteşem bir besine dönüşmektedir.

3)Omega-3 yağ asitlerinin özellikle zihin gelişimi, kanserden koruyucu etki ve çocukların büyüme ve gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

4)Balığın içeriğindeki omega-3 yağ asidinin kavrama gücünü artırdığı da bilinmektedir. Bu yüzden özellikle okul çağındaki çocukların balık tüketimine mutlaka özen gösterilmelidir.

5)Tüm bunların yanında omega-3 yağ asitlerinin, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkileri de bulunmaktadır.

6)Beyin sağlığı için son derece önemli olan omega-3 yağ asitleri, buna bağlı olarak psikolojik olarak da sağlıklı olmaya yardımcı olacaktır.

7)Balık tüketimi kalp-damar sağlığı açısından da son derece önemlidir. Kan lipid düzeylerininin normal seviyelerde seyretmesine yardımcıdır. HDL kolesterol (halk dilinde iyi huylu kolesterol) düzeylerini artırarak,  trigliserit ve LDL kolesterol (halk dilinde kötü huylu kolesterol) düzeylerini de düşürmeye yardımcıdır.

8)Kalp-damar sağlığı,  iyi bir dolaşım sistemi demektir. Bu nedenle kalp-damar sağlığı korunabildiği takdirde, bu durum beynimiz başta olmak üzere diğer tüm organlarımızı da sağlık yönünden olumlu etkileyecektir.

9)Kırmızı ete nazaran, içermiş olduğu sağlıklı yağ asitleri bakımından daha sağlıklı bir tercihtir.

10)Balık, iyot bakımından zengin oluşu nedeniyle, iyot eksikliği ve guatr gibi hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.

11)Zeka geriliği oluşumuna karşı koruyucudur.

12)Hamilelikte bebeğin gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi açısından da balık tüketimi çok önemlidir (balığın taze olmasına ve sağlıklı bir şekilde pişirilmesine dikkat edilerek).

13)Balık, kemik sağlığı açısından da son derece değerli bir besindir.

 

TAZE VE BAYAT BALIK

Gözler yalan söylemez durumu, aslında balığın tazeliğini anlamak için de çok geçerli bir söz. Bir balığın taze olup olmadığını gözleri ele veriyor! Kısacası balığın tazeliğini ilk önce gözlerine, daha sonra da derisine ve solungaçlarına bakarak anlayabiliriz.

Gözlerin parlaklığı ve canlılığı, derinin diriliği ve parlaklığı, solungaçların ise pembe renkte oluşu, balığın tazeliğini gösteren en önemli göstergelerdendir.

Eğer gözler donuk ve içe çökük, deri yumuşamış ve mat, solungaçlar ise bordo rengine çalıyorsa, bu durum bize balığın bayat olduğunu gösterir.

 

BALIK VE YOĞURT

Toplumumuzda balık ve yoğurdun (ya da herhangi bir süt ürününün) birlikte tüketilmesinin zehirlenmeye yol açabileceği düşüncesi vardır. Bu durum yalnızca balık ‘bayatsa’ gerçekleşebilecek bir sorundur.

Balık taze değilse, içerisinde histamin (bir çeşit protein) miktarı artar. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinde de histamin bulunmaktadır. Bu durumda bayat balık ve herhangi bir süt ürünü birlikte tüketilince vücuda fazlaca histamin alımı sağlanacaktır. Bu durum da toksik etki yaratabilmekte ve zehirlenmelere varan sonuçlara yol açabilmektedir.

Kısacası balık tazeyse böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Önemli olan balığın taze mi bayat mı olduğunu bilmek ve ona göre tüketmektir. Örneğin gitmiş olduğunuz birçok taze balık lokantalarında mezeler arasında yoğurt ve beyaz peynir gibi çeşitler de bulunmaktadır. Size sunulan balık taze olduğu için bu mezeleri tüketmeniz bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kısacası bu durumda balığın tazeliğinden emin olmanız gerekmektedir. Emin değilseniz de kesinlikle balık ve süt ürünlerini birlikte tüketmemelisiniz. Aksi halde istenmeyen zehirlenmelere ve hatta ölüme varabilecek sonuçlara neden olabilirsiniz. Bu yüzden her zaman tazeliğinden ve güvenilirliğinden emin olduğunuz besinleri tüketmeli, sağlığınızı riske atmamalısınız.

 

Balık, sağlıklı beslenme adına mutlaka beslenme programımızda yer alması gereken bir besin. En azından haftada 2-3 kez balık tüketimine özen göstermeliyiz. Yalnız, balığı fırında, buğulama ya da ızgara şeklinde tüketmeli, kesinlikle kızartma yönteminden uzak durmalıyız. Bu sayede balığın faydalarını zararlı ve hatalı bir pişirme yöntemiyle gölgeye düşürmemiş oluruz.