Ispanak Zamanı!

Sonbaharla birlikte, birçok yeşilliğe de kavuşmuş oluyoruz. Ispanak da bunlardan biri. Her yaş grubundan ıspanakseverler olsa da, bir o kadar da tadını acı bulup tüketemeyenler de var. Bu güzel sebzeyi tüketmemek büyük kayıp. Her ne şekilde olursa olsun bu güzel yeşilliği tüketmekte fayda var.

Genellikle kıymalı ya da kıymasız, domatesli ya da salçalı bir sebze yemeği olarak tüketilen ıspanağın, kendi  buharında tencere üzeri kapalı bir şekilde sade olarak pişirilmesi de bir alternatiftir. Üzerine limon, sarımsak ve çok az zeytinyağı ile hazırlayacağınız sos, hem besin değerini artıracak hem de ıspanağı düşük kalorili ve lezzetli bir yemek haline dönüştürecektir. Ayrıca isterseniz ıspanağı salatalarınıza çiğ olarak da katabilir, bu sosu salatanızda da değerlendirebilirsiniz!

Besin değerini yitirmemesi açısından ıspanağı pişirirken aşırı su ilave etmemek en doğrusu olacaktır. İlk etapta kendi suyuyla pişmesini beklemeli, suyu yetersizse çok az su ilave edilmelidir. Aksi taktirde bol suda pişirilen ıspanağın içeriğinde bulunan ve suda çözünen C ve B vitaminlerinin artan yemek suyuyla ziyan edilişi söz konusu olabilir.

Ispanağın salçalı-domatesli yemeği yapılacaksa da, yemeğin içerisine porsiyon başına 1 tatlı kaşığı yağ eklenecek şekilde yağ miktarı ayarlanmalıdır. Bu ölçü tüm sebze yemekleri için geçerlidir. Örneğin evde 4 kişilik bir ailenin yapacağı bir sebze yemeği 4 porsiyondur. Kişi başına 1 tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde hazırlanacak bu sebze yemeğine, 4 tatlı kaşığı (2 çorba kaşığı) yağ konulması uygun olacaktır. Bu sayede ekstra yağ ve dolayısıyla kalori alımından sakınılacak, her bir kişi tabağına sebze yemeğini alırken suyu ve yağıyla beraber alabilecek, dolayısıyla suda ve yağda çözünen vitaminlerden de yararlanılmış olacaktır (suda çözünen vitaminler: B ve C vitaminleri; yağda çözünen vitaminler: A, D, E ve K vitaminleridir).

A, C, E, K ve birçok B vitaminleri ile demir, potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri de barındıran ıspanağı mutlaka tüketmeliyiz! Hem de tam vaktiyken!

 

ISPANAĞIN SAĞLIĞIMIZA KATKILARI

-Lif yönünden zengindir.

-Hemoroid rahatsızlığına iyi gelmektedir.

-İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemine kuvvet verir. Kanserden de koruyucu etkisi bulunmaktadır.

-Göz sağlığı için değerli bir besindir.

-Potasyum yönünden iyi bir kaynaktır. Bu nedenle tansiyonu düşürmede etkilidir.

-Sindirim sistemini düzenlemede yardımcıdır.

-Kalbin dostlarındandır.

- Ispanak bitkisel kaynaklı demir içerdiğinden bu demirin vücut tarafından emilimi, hayvansal kaynaklı demirle kıyasla daha düşüktür. İçeriğinde bulunan C vitaminiyle demir emilimini artırmaktadır. Özellikle demir eksikliği olan kişilerin, ıspanağı kıymalı olarak tüketmesi, hem hayvansal kaynaklı demirden, hem de ıspanakta bulunan C vitamininin demir emilimi üzerindeki olumlu etkisinden faydalanmak açısından yararlı olacaktır.