Kestanenin Güzellikleri!

‘Sert görünüşünün altında çok iyi bir kalbe sahip’ tanımını sık kullanırız. Aslında aynı tanım bu lezzetli meyve için de geçerli. Sert kabuğunun altında sakladığı değerli  meyvesiyle bugünkü konumuz ‘kestane’.

Kış günlerinin vazgeçilmezi olan kestaneyi ister çiğ olarak, isterseniz de fırında/ocakta bir müddet pişirdikten sonra tüketmeniz mümkün. Kestane, eğlenceli ve lezzetli bir atıştırmalık olmanın yanısıra birçok faydayı da bünyesinde barındırıyor. Yalnız, kalori açısından da zengin bir meyve olduğundan dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Örneğin iki adet orta boy kestanenin ortalama olarak bir dilim ekmek hakkınıza eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz?

 

 

KESTANENİN FAYDALARI

-Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

-Özellikle C vitamini ve çeşitli B vitaminlerinin yanısıra potasyum, kalsiyum, demir, çinko gibi mineralleri de içermektedir.

-Lif yönünden de zengin bir meyvedir.

-Çeşitli yağ asitleri ve protein bakımından da zengindir.

-Kolesterolü dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

-Kan dolaşımını olumlu yönde etkilemektedir.

 

Haftada birkaç kez de olsa mutlaka kestane tüketmeye özen gösterelim. Örneğin haftanın 3 günü, günde 2-3 adet kestane tüketmemizin bir sakıncası yoktur. Yeter ki tüketirken miktarı fazlaca abartmayalım. Beslenmemizdeki dengeyi bozmayalım.

Bu güzel mevsimin bize sunduklarından mutlaka faydalanalım. Mevsimi geçmeden kestanenin de güzelliklerinden yararlanmayı ihmal etmeyelim...