Keten Tohumu

Keten bitkisinden elde edilen keten tohumu, çoklu doymamış yağ asitlerince zengindir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda omega-3 yağ asitleri ve E vitamini de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak potasyumdan da zengin olup, bakır, çinko, demir gibi mineralleri de içermektedir.

Keten tohumu tane şeklinde ya da öğütülerek kullanılabilir. Ayrıca keten tohumu yağı da diğer bir kullanım şeklidir. Yalnız keten tohumundan posası da dahil olmak üzere tümüyle yararlanmak adına, tane ya da öğütülmüş şekliyle tüketmeliyiz. 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 değişim yağ olarak kabul edilebilir. Yani bu 5 adet zeytine eşdeğerdir.Yoğurda ve salatalara çok yakışan keten tohumunu ölçülü bir şekilde sık sık tüketmeliyiz.

 

FAYDALARI

-Menapoz döneminde kullanımı kişinin bu dönemde yaşadığı ani sıcak basmaları, terlemeler, depresyon gibi durumlarda daha iyi hissetmesini sağlar. Bunu içeriğinde bulunan fitoöstrojenler sayesinde başarabilmektedir. (‘fito’ kelimesi Yunanca’da bitki anlamına gelmektedir. Fitoöstrojenler, östrojen hormonuna benzer tavırlar sergileyen bitkisel kaynaklı östrojenlerdir).

-HDL kolesterolü artırarark LDL kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

-Kan basıncını düşürücü etkilerinden dolayı ani beyin kanamaları ve felç gibi durumlara karşı koruyucudur (potasyum içeriği ve kolesterol azaltıcı etkisiyle tansiyonu dengeleme ve düşürmeye yardımcıdır).

-Kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

-Bol miktarda posa içermesi nedeniyle, sindirimi kolaylaştırır.

- Kan şeker düzeyini kontrol altında tutmaya yardımcıdır.

-Tokluk hissini artırır.

-Ayrıca fitoöstrojenlerin iltihap azaltıcı ve kanser oluşumunu engelleyici özellikleri de bulunmaktadır.

-Kanserden koruyucu etkileri bulunmaktadır.

-İçeriğinde bulunan özellikle E vitamini ve omega-3 yağ asitleri sayesinde cilt sağlığı ve güzelliğinde de etkilidir.

-Hafızayı güçlendirir.

-Antioksidan özelliği bulunmaktadır.

 

***Her gün olmasa da, haftanın belirli günlerinde keten tohumu tüketmek sağlığımız açısından fayda sağlayacaktır. Mesela haftada 2-3 kez salatalarımıza ya da yoğurdumuza birer tatlı kaşığı keten tohumu ekleyebiliriz.***