Kilo Mevsimi Hangi Mevsim?

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış… Sizin ‘kilo mevsiminiz’ hangisi?

Aslına kilo artışı her mevsim yaşanabilecek bir olay. Yalnızca bazı mevsimlerin kilo artışı için hazırladıkları altyapı, diğer mevsimlere nazaran daha güçlü olabiliyor. Tabi bu durum yaşam düzeni, çalışma şartları, psikolojik  durum gibi birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik de gösterebilmekte.

Birçoğumuz sonbahar ya da kış mevsimlerinde kilo kazanımına yatkınken, geriye kalanımız da özellikle yazın bu sorunla karşılaşıyor. İlkbahar mevsiminde ise yaza hazırlandığımız için varolan kilolardan kurtulmaya ve kilo sorunuyla  ‘karşılaşmamak’ adına çabalamaya başladığımızı görüyoruz. Buradaki en şaşırtıcı nokta ise bazı kişilerin ilkbaharda yaz mevsimi için kilo kaybetmeye çabalarken, yazın kiloları geri alışları oluyor…

Peki neden kilo alıyoruz ve mevsimlerle kilo artışının arasında ne gibi bir bağ olabilir? Gelin hep birlikte gözlem ve bilgiler doğrultusunda mevsimler ve kilo artışı arasındaki ilişkiyi inceleyelim.

 

KİLO MEVSİMİ; SONBAHAR

Sonbahar, ilkbahar mevsimi gibi aslında bir ‘geçiş’ mevsimi. Kısaca, iki zıt mevsim arasındaki köprülerden biri olan ‘kışa hazırlık mevsimi’. Yazın canlılığının yavaş yavaş yitirildiği, etrafın hareketsizleşmeye başladığı sonbaharda, ister istemez bizler de hareketsizleşiyor, iç mekanlara kapanmaya başlıyoruz.

 

Kilo Artışında Öne Çıkan Faktörler

Bu mevsimde yağlanma problemi yaşayanlardansanız, bu durum aşağıdaki faktörlere bağlı olarak gelişebilir.

-Daha hareketsiz yaşam tarzı

-Daha çok ev ortamında vakit geçirmek

-Spora karşı isteksizlik

-İştah artışı

-Kalori içeriği yüksek yiyecek ve içecek tüketiminde artış, abur cuburlara yöneliş

-Su tüketiminde azalma

-‘Yaz bitti, fazla kilo alırsam da kat kat kıyafetler içinde  onları gizleyebilirim’ gibi yanlış bir düşünce

 

Bu gibi faktörler sonbaharda kilo kazanımına zemin hazırlamaktadır. Bu mevsimde hava şartları elvermediğinden, hareketsiz bir yaşam tarzı sürmek ve spora karşı istek duymamak, kilo artışı için başı çeken en önemli faktörlerdendir. Bir de bunlara iştah artışı, dolayısıyla daha lezzetli yiyecek ve içeceklere yönelme isteği de eklenince, kilo kazanımı kaçınılmaz oluyor.

Bir de sonbahar aylarında vücut, ısısını koruma amacıyla ‘yağlanmaya’ meyilini artırabiliyor. Yağlanırsa ısıyı daha az kaybedeceğini bildiğinden, çeşitli mekanizmalarla bizleri yağlandırmaya çalışıyor. Bu durum da iştahımızı artırarak kilo kazanımına yol açıyor. Bir de buna su tüketiminde azalma da eklenince, bu durum metabolizma hızımızın da yavaşlamasına neden olarak, kilo kazanımına bir faktör daha eklemiş oluyor. Ayrıca su, vücut ısı dengesini koruma adına büyük önem taşıyor. Bu yüzden su tüketimimizdeki azalış, vücut ısı dengemizi de negatif yönde etkileyecektir.

İşte tam da bu noktada biliçli olmalı ve vücut kontrolümüzü ele geçirmeliyiz. Hareketli olmaya, yiyecek ve içecek tuzaklarına düşmemeye, bol su tüketmeye gayret etmeli, gerekirse diyetisyenimizden yardım almalıyız.

 

 

KİLO MEVSİMİ; KIŞ

Muhtemelen evden hiç çıkmak istemediğimiz mevsim. Gerçi adamızın kış mevsimiyle ‘gerçek kış’ı yaşayan memleketlerin soğuğunu kıyaslayamasak da, bizde de kış mevsimi çok da sıcak geçmiyor. Evlere kapanıyor, televizyon programlarını sıkı takibe alıyor, elimizden dört mevsim düşmeyen laptoplara sıkı sıkıya bağlanıyor, battaniyelere sarmalanıyor, oturuyoruz. Özellikle işimizde de hareketsizsek ve düzenli spor yapan biri de değilsek, bu mevsimde iyice hareketsizleşiyoruz.

 

Kilo Artışında Öne Çıkan Faktörler

Sonbahar mevsiminde olası kilo artışı sebeplerinin tümü kış mevsimi için de geçerli. Hatta kışın bu faktörler 2 kat daha fazla etkili olabiliyor!

 

 

KİLO MEVSİMİ; İLKBAHAR

Bir diğer geçiş mevsimi olan ilkbaharda doğa uyanıyor, etraf canlanmaya başlıyor. Genellikle yaz mevsiminin geliyor oluşunu müjdeleyen ilkbaharda birçok insan kilo kazanmak yerine ‘kilo kaybetmeye’ başlıyor. Malum deniz sezonu geliyor ve incelmek gerek! Bu nedenle ‘kilo kazanımı’ bir kabus olarak algılanıyor ve kimse yağlanmak istemiyor. Aslında ilkbahara ‘diyet ve spor’ mevsimi de diyebiliriz.

Yalnız bu mevsimde herhangi bir rahatsızlık, yaşam biçimi değişikliği, psikolojik değişimler gibi etkiler haricinde bir durum söz konusu olmadan sürekli olarak kilo artışı problemiyle karşılaşıyorsanız, nedenini mutlaka sorgulamalı, diğer mevsimler için bahsettiğimiz faktörlere tekrar göz atmalısınız. Bakalım hangi faktör ya da faktörlerin tuzağına düşmeyi sürdürüyorsunuz.

 

 

KİLO MEVSİMİ; YAZ

Rengarenk bir mevsim! Çoğunlukla yaz mevsimi için kilolar verilir, çünkü kimse tiril tiril giysiler ve mayolar içerisinde kilolu görünmek istemez. Hatta birçok kişi yaz mevsiminde iştah azalması gibi durumlarla karşılaşır ve ister istemez kilo kaybetmeye devam eder. Yağlı ve aşırı kalorili yiyecekler yerine daha hafif olanları tercih eder, özellikle sıcakların etkisiyle bedenini zorlayacak besin tüketiminden kaçınır.  Yalnız bazıları için de durum tam tersi olabilir!

 

 

Kilo Artışında Öne Çıkan Faktörler

-Evet, bol kalorili, ağır, yağlı yemeklere yönelmiyor olabilirsiniz ama muhtemelen yazın bizlere sunduğu enfes meyveleri bolca tüketmeye başlıyor, porsiyon miktarınızı ayarlayamıyorsunuzdur.

-Yaz mevsiminde alkol tüketimi de artıyor! Kilo artışı sebeplerinizden biri de bu olabilir! Unutmayın 1 gram alkol 9 kalori ihtiva eder!

-Bu mevsimde sosyalleşiyoruz. Maalesef ki toplum olarak sosyalleşme anlayışımızın en başında yemek-içmek geliyor. Mangal eti tüketiminde artış, sürekli restoran yemekleri tüketiyor olmak, dondurma tüketiminde aşırıya kaçmak gibi faktörler yaz mevsiminde sizi gizli gizli yağlandırıyor olabilir!

-Belki de siz, yazın hareketsizleşenlerdensiniz! Denize gitmeyi  sevmiyor, yüzmüyor, sabah-akşam yürüyüşleri yapmıyor ve yukarıda bahsettiklerimizin hepsini de uyguluyorsanız, sizin için kilo artışı maalesef ki kaçınılmaz olacaktır.

 

Kısaca mevsimlere göre kilo kazanım durumumuz hakkında gözlem ve bilgilerimi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Elbette ki o yılki durumumuza ve daha birçok faktöre bağlı olarak mevsimsel kilo artışında farklılıklara rastlayabiliyoruz. Bazen hep aynı mevsimde kilo problemi yaşarken, bazen bir de bakıyoruz o mevsimde öyle bir sorun yaşamamışız.

Şunu unutmamalıyız; nedenlere ve çözüm yollarına açık olduğumuz sürece, kilo sorununda olduğu gibi birçok problemi de çözmek elimizde…