KOÇ BURCU (21 MART-19 NİSAN)

Bu yazımızda Güneş burcu Koç olanlardan kısaca ve genel hatlarıyla bahsediyor olacağız. Bakalım Koç burcu ruhunun enerjisi nasılmış, gelin hep birlikte inceleyelim.

Güneş burcunun ne olduğuna dair daha detaylı bilgiye: http://www.balancecyprus.com/gunes-burcuyla-ilgili-kisa-bir-not.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 

GENEL OLARAK KOÇ BURCU
Koç burcu, mücadeleyi anlatan gezegen Mars tarafından yönetilen öncü nitelikte ateş elementi bir burç. Zodyağın ilk burcu olması nedeniyle doğumu ve başlangıçları anlatan bu burcun insanları aksiyon alabilen, enerjik, hareketli, riske atılabilen, cesur, cömert, lider ruhlu, sabırsız, aceleci, maceracı, mücadeleci, atılımcı, yaşamı seven, yaşam enerjisiyle dolu, dışa dönük, rekabeti seven ve kendine güvenli yapılarıyla dikkat çekiyorlar. Özellikle doğa sporları ve adrenalinle ilgili her durum bir Koç insanının ilgisini kesinlikle çekecektir. Bu nedenle adrenalin vaad eden organizasyonlarda yer alan birçok kişinin haritasında Koç enerjisinin de mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Koç insanları genellikle kendi yaşam alanlarına odaklı kalarak kendi yolları doğrultusunda ilerlemeyi severler. Kapıları onlarla birlikte yürümek isteyenlere her daim açık olacaktır fakat önde hep kendileri olmak isteyecek, takip etmeyi değil takip edilmeyi arzu edeceklerdir.

Amaçlarına zıt düşen durum ve bireylerle de yaşamlarını paylaşmaya gönlü olmayan Koç burçları böylelikle yaşam serüveninde kendi misyonlarını özgürce gerçekleştirebilme şansına da sıkı sıkıya sarılmayı bilirler. Cesur yönleriyle konfor alanlarından da rahatça çıkabiliyor olmalarından ötürü de çevreleri tarafından takdir görürler…

 

KOÇ BURCU VE AŞK
Koç burcuyla aşkı kombine edince bir de ortaya Mars’ı da ilave edince aşkta varolan ateş enerjisi bir hayli yükseliveriyor. Ateş enerjisi bizlere neyi çağrıştırıyorsa işte Koçlar için de aşk tam da böyle bir anlam taşıyacaktır diyebiliriz. Ateş nasıldır? Belirli bir mesafedeyseniz sizi ısıtır ve size iyi gelir. Çok yakınındaysanız da sizi yakar... Aniden sönmeye ise çok müsaittir, yanmayı sürdürmesi için özen göstermeniz gerekir. Buna ek olarak beklenmedik bir anda her yeri yakıp, küle de çeviredebilir… İşte Koçlar için aşk da böyle bir şeydir. Aşkta özgür hissetmek isteyen, macera enerjisini arayan, heyecanı ön planda tutan, partneriyle gezmeyi eğlenmeyi seven ve son derece de atik bir yapı çizen bu burcun insanlarına özellikle özgür alan tanımazsanız ya ateşini söndürerek sizden uzaklaşacak, ya da ilişkinizi ateşe doğru sürükleyecektir. Sonuç olarak ilişkiniz zarar görebilir. Bu nedenle bir Koç ile ilişkinizi sağlıkla sürdürebilmek adına onun bireysel alanına saygı duymanız gerekmektedir…

İkili ilişkiler anlamında güzel bir denge yakalanabilir ve Koç’u olduğu gibi kabul edebilirseniz mükemmel bir ilişkiye imza atmanız da pek tabii ki olasıdır. Örneğin bir Koç burcuyla aşk yaşamak demek sürekli olarak ilişkinin heyecanla, farklılıklarla, kısacası renklerle dolu olması demektir. Bu sayede de ilişki monotonluktan uzaklaşacak ve her daim yenilenecektir. Gezmeyi görmeyi de çok sevmelerinden ötürü partnerleriyle de bol bol gezecek, böylelikle partnerinin de vizyonunu geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Bunların yanısıra kendilerine fazla odaklı oluşları sağlıklı ilişki kurabilmeleri adına bir nebze de olsa sorun teşkil edebilir ve karşı tarafla empati kurabilmelerinin önüne geçebilir. Bu sebeple Koç burçlarının ‘ben’den çıkarak bir nebze daha ‘sen’e odaklanmayı öğrenmeleri sağlıklı bir şekilde romantik ilişkiler kurabilmeleri adına önem teşkil etmektedir.

Ayrıca sabırsız yapılarından ötürü çoğu zaman enerjilerine denk düşmediğini düşündüğü partnerlerinden de ikinci bir şans tanımaksızın uzaklaşmaları mümkündür. Bu doğrultuda da yaşamlarında fazlaca başarısız aşk ilişkisine rastlanabilir…

Duygusal bir burç olmamalarından ötürü aşk onlar için romantik yemekler, şiirler, çiçekler, mumlar ve romantik bakışmalardan ibaret değildir. Hatta tüm bunlar onlar için ikinci hatta üçüncü planda yer alır. Aşk onlar için partnerleriyle yaşamı paylaşabilmek, yaşamın tadına varabilmek ve yaşama doyabilmekle ilgili olacağından aradıkları partnerin de onlara bu isteklerini sunabilecek nitelikte olmasına özen göstereceklerdir.

 

KOÇ BURCUNUN GÜZEL Mİ GÜZEL YÖNLERİ
Koç burçları atılımcı, cesur, cömert, ilklerin insanı olması, girişkenliği ve hayat dolu yönleriyle dünyamıza adeta havai fişekler gibi hem parlak, hem ateşli, hem de sürprizli rengarenk enerjileri hediye eden kişilerdir. Onlar bizlere kendi bireyselliğimizin önemini öğretmek için gönderilmiş ruhlardır. İnsan kendi olabildiği ve kendini gerçekleştirebildiği zaman başkalarına fayda sağlayabileceğinden aynayı ilk etapta her zaman kendine döndürmeyi de bilmelidir. İşte Koçlar da kendilerine dönmeyi çok iyi başaran ve bu konuda ipi göğüsleyen kişilerdir.

Doğayı, sporu, eğlenceyi, hayattan tat almayı ve dünyayı keşfetmeyi seven yapıları sayesinde çevresindeki kişilere yaşam enerjisi üflerler ve çevrelerine bu özellikleri sayesinde coşku ve neşe katabilirler. Bunlara ek olarak lider ruhlu oluşları da onları birçok alanda söz hakkı sahibi yapacaktır. Özellikle öncülük ve aksiyon almayı gerektiren her türlü alanda en büyük katkıyı sağlayan kişiler de genellikle Koç burcu enerjisi taşıyan kişiler olmaktadır.

‘Elalem ne der?’ diye bir düşüncenin tuzağına en az düşen kişiler de Koç burçlarıdır. Bu sayede de yaşamda diledikleri gibi özgür davranabilir ve her daim doyumda yaşayabilmenin tadına varabilirler.

Bunlara ek olarak hedefleri olan ve hedeflerine ulaşana kadar hedefleri doğrultusunda kararlılıklarını, isteklerini ve heyecanlarını da yitirmeyen kişilerdir. Bu da onların yaşamda başarı kazanmalarına büyük ölçüde katkıda bulunur.

 

KOÇ BURCUNUN DİKKAT ETMESİ GEREKEN YÖNLERİ
Koçlar, başkalarına odaklı olmaya kıyasla kendilerine odaklı olmayı yaşamlarının büyük çoğunluğunda tercih etmelerinden ötürü genellikle sosyal ve ikili ilişkilerinde sorun yaşamaya müsait yapıdadırlar. Bu durumla karşılaşmamak adına bir nebze de olsa empati yönlerini geliştirmeye çalışmaları ve karşı tarafın dünyasından da karşı tarafı dinleyebilmeyi öğrenmelidirler.

Sabırsızlık Koç burcunun en önde gelen özelliklerinden bir tanesidir. Özellikle ikili ilişkilerine de bu durum yansımakla birlikte karşı tarafı tolere etme kapasitelerinin sabırsızlıklarından ötürü düşük olması nedeniyle sık sık partner değişimiyle de karşılaşabilirler. Bu da dış gözle çapkınlık olarak algılanacağından ve güven teşkil etmeyeceğinden sabırlılık ve tolerans gösterme üzerine daha fazla çalışmaları gerekmektedir. Bu da benliklerinden çıkarak ve karşı tarafın gözleriyle de duruma bakmayı öğrenerek gelişecektir.

Sinirli, agresif ve çabucak alevlenebilme gibi davranışlara da bir hayli yatkın olabilmeleri nedeniyle çevresindekileri kırmaya ve incitmeye de müsait bir yapı çizerler. Bu sebeple bu yönlerini törpülemeye çalışmaları ve daha sakin bir tutum sergileyebilme özelliklerini de geliştirmelidirler.

Önde olmak ve liderlik yapmak doğalarında olduğundan ve ben merkezli olmaya da yatkın olabileceklerinden ötürü çoğu zaman yanlarında bulunan diğer kişileri de görmezden gelmeleri ve onların ihtiyaçlarını gözardı edebilmeleri mümkündür. Halbuki diğer kişilere de liderlik edebilme ve öncülük yapabilme şansı tanımayı bilmeli, kendi de dahil olmak üzere herkese karşı eşit bir tutum sergileyebilmeyi de öğrenmelidirler.