Korkulu Rüya; Selülit

Özellikle kadınların bir nevi korkulu rüyası olarak da nitelendirebileceğimiz selülit, özellikle şu sıralar bedenden kovulmaya çalışılan, cildin alt tabakasında oluşan portakal kabuğu görünümünde bir oluşum. Ne yazık ki selülit birçok kişide rastlanabilinen bir problem. Genellikle bacak, kalça, göbek ve kollarda sıkça gözlemnen selülit oluşumu, aslında bir nevi dolaşım bozukluğuna bağlı ödem oluşumu sonucu gerçekleşiyor.

Selülit oluşumunu tetikleyen diğer faktörler arasında genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme ve hormonal bozukluklar da yer alıyor…

 

SELÜLİTİN BAŞ DÜŞMANI ‘SU’
Su içmeyi ihmal edip, bir yandan da selülit probleminden şikayet edenlerdenseniz hemen yeterli miktarlarda su tüketimini hayatınıza dahil etmelisiniz. Su tüketimi vücudunuzda biriken toksinlerin atımına yardımcı olacak ve bu sayede selülit oluşumunu tetikleyen toksin birikimi faktörünü de ekarte etmiş olacaksınız. Kısacası selülit probleminiz adına atmanız gereken ilk adım günlük su tüketiminizi gereğince karşılamaktır. Bu da ortalama 1.5-2 litre (6-8 su bardağı) civarında olup, miktarlar kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Suyun yanında günlük sıvı tüketiminizi de desteklemek amacıyla beslenme programınızda mutlaka ‘sağlıklı sıvılardan’ olan ayran, kefir, süt gibi içecekleri de ölçüleri dahilinde bulundurmalısınız.

 

SELÜLİTE ‘SAĞLIKLI BESLENEREK’ VEDA EDİN
Selülit oluşumunu önlemek adına sağlıklı beslenmenin önemi yine karşımıza çıkıyor… Özellikle de içerisinde bulunduğumuz bu ilkbahar aylarında uygulayacağınız ‘hatalı diyetler’ sonucu sağlığınızı bozma riskinin yanısıra selülitle de karşı karşıya kalabileceğinizi bilmekte fayda var. Ana ve ara öğünlerinizi düzenli ve sağlıklı besin tercihleriyle yapmanın yanında mutlaka antioksidan deposu sebze ve meyvelerden de gereğince yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Siz sağlıklı yiyecek ve içecekleri tükettikçe, vücudunuz da organlarınızdan tüm cildinize kadar 'sağlığı' ulaştıracaktır. Bu da sağlıkla çalışan bir sistem ve sağlıklı görünen bir beden demektir.

 

KARBONHİDRAT, YAĞ VE TUZ DENGESİNE DİKKAT!
Kızartmalar, doymuş yağlar, bol yağlı ve şekerli yiyecekler, aşırı tuz, ve özellikle de aşırı karbonhidrat içerikli gıda tüketimi, size ‘selülit’ olarak geri dönebilir… Yalnız bu noktadaki amaç karbonhidratları kötülemek değil. Burada bahsettiğimiz dozunu aşan ve sağlıksız tercihlerle alınan karbonhidrat tüketimidir…

 

ZAYIF KAN DOLAŞIMI SELÜLİT OLUŞUMUYLA BİREBİR İLİŞKİLİ!
Evet, zayıf kan dolaşımının selülit oluşumu üzerine etkisi büyük... Bu nedenle kan dolaşımınızı hızlandırmanız çok önemli. Dolaşımı hızlandırmak için her gün banyoda vücut süngeriniz yardımıyla vücudunuza masaj yapabilir, ve tabii ki gün boyu hareketliliğinizi de artırabilirsiniz.

 

DOLAŞIMA YARDIMCI VE ÖDEM ATTIRICI BESİNLERİ BESLENME PROGRAMINIZDA BULUNDURUN
Tabii miktar kavramına dikkat ederek ve sağlık profilinize uygun olarak tüketeceğiniz, kan dolaşımını düzenleyici ve ödem attırıcı ‘mucizevi besinleri’ de beslenme programınızda doğru zaman ve miktarlar dahilinde bulundurmalısınız.

Bu besinlere bazı örnekler: somon balığı, maydonoz, muz, yeşil çay, sarımsak, ananas, zencefil, kuşkonmaz (ayrelli), çilek, badem, ceviz, avokado…

 

HAREKETLİLİK VE SPORUN ÖNEMİ
Yine hareket hareket hareket! Özellikle kan dolaşımını hızlandırmak adına sporun önemi büyük. Bu sayede selülitin de üstesinden gelinebilir. Haftanın 3-4 günü yapacağınız yürüyüşlerin kesinlikle faydasını göreceksiniz…

Özellikle oturaklı bir işiniz varsa belirli aralıklarla kalkıp yürümeyi ve esneme hareketleri yapmayı ihmal etmeyin…

 

AYAKKABINIZDAN KIYAFETİNİZE KADAR DİKKATLİ TERCİHLERDE BULUNUN
Normal vücut postürünüzü bozacak ve kan dolaşımınızı negatif yönde etkileyecek aşırı dar olan kılık kıyafetten uzak durmanızda fayda var. Özellikle bu tip tercihler selülit haricinde kan dolaşımına bağlı daha farklı rahatsızlıklarla da sonuçlanabiliyor. Unutmayın, sağlıklı kan dolaşımı, tüm hücrelerin sağlıkla beslenebilmesi adına büyük önem taşıyor.

 

SELÜLİTLE VEDALAŞMAK ADINA KISACA;

-Sağlıklı beslenme bilincini benimseyin.

-Suyu kesinlikle ihmal etmeyin.

-Fazla kilolarınızdan kurtulun.

-Bol yağlı, şekerli, tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının.

-Düzenli sporu ve hareketli yaşam biçimini hayatınıza katın.

-Kan dolaşımınızı negatif yönde etkileyen aşırı dar kıyafetlerden uzak durun.

-Sigara içmeyin.

-Alkolden uzak durmaya özen gösterin.

-Çay, kahve, çeşitli meşrubatlardan mümkün olduğunca uzak durun, kararını bilerek tüketin.

-Stresi en aza indirgemeye çalışın.

 

ÇOK CİDDİ SELÜLİT PROBLEMİNDE KESİNLİKLE HEKİMİNİZE DANIŞIN!
Çok ciddi selülit probleminizde kesinlikle hekiminize danışmanızda fayda var. Bu sayede selülit oluşumuna neden olabilecek daha farklı faktörler de incelenebilir ve size uygun tedavi yöntemi sayesinde bu rahatsızlığınıza çözüm bulabilirsiniz.


Selülitlerinizden kurtulmak adına yaşam biçiminiz ve beslenme tarzınızla ilgili olarak olumlu bir değişim içerisine girmezseniz, selülitle vedalaşmak adına deneyeceğiniz daha farklı yöntemlerden ilk başlarda olumlu sonuç elde etseniz bile kalıcı bir sonuç elde edemezsiniz. Bu nedenle ilk önce bir uzmana danışmalı, sağlıklı yaşam biçimini benimsedikten sonraki durumu iyice gözlemlemeli ve esktra bir desteğe ihtiyacınız olup olmadığına daha sonra karar vermelisiniz.