KOVA BURCU (21 OCAK-18 ŞUBAT)

Bu yazımızda Güneş burcu Kova olanlardan kısaca ve genel hatlarıyla bahsediyor olacağız. Bakalım Kova burcu ruhunun enerjisi nasılmış, gelin hep birlikte inceleyelim.

Güneş burcunun ne olduğuna dair daha detaylı bilgiye: http://www.balancecyprus.com/gunes-burcuyla-ilgili-kisa-bir-not.html linkinden ulaşabilirsiniz.

 

GENEL OLARAK KOVA BURCU
Kova burcu klasik astrolojide Satürn, modern astrolojide ise Uranüs’ün yönettiği sabit nitelikte hava elementi bir burç. Kova insanları son derece hümanist, bireysel değil toplumsal olana odaklı, özgürlüğüne düşkün, akılcıl, mantıklı, zeki, yenilikçi, modern, sıradışı ve entelektüeldir. Onlarla verimli bir dostluk kurmak, çeşitli konular hakkında konuşarak bilgi alışverişinde bulunmak, işbirliğiyle özellikle toplum yararına işler yapmak ve herhangi bir konuyla ilgili gerçekçi ve yapıcı düşüncelerini alarak yeni bakış açıları oluşturmak hayli mümkündür. Öyle ki onlar sanki de evrensel bilgiyi insanlığa ulaştırmak için bir kanal görevi görürler. Zekaları ve yeniliğe açık yapılarıyla birçok keşif ve yeni düşünce oluşumlarına da katkıları her daim mevcuttur.

Bu burcun insanı farklı kişiliğiyle yaşamlarımızda muhakkak bir fark yaratacaktır. Dış görüntülerine her daim yansıtmasalar dahi farklılıklarını muhakkak konuşma biçimleri ve kendilerine has yapılarıyla kesinlikle hissettirirler. Onlar insanlığa yenilik katmak ve vizyon geliştirmek için hediye edilmişlerdir...

 

KOVA BURCU VE AŞK
Duygu değil mantık insanı olan Kovalar için aşk ilişkilerinde de akıl önde gelir. Kalpleriyle yolun sonunu bilemedikleri aşk maceralarına sürüklenmek pek de tarzları değildir. Tabii bağlılık içeren bir ilişki söz konusu değilse yenilik ve heyecan seven yönleriyle çeşitli aşk ilişkileri de yaşamaları pek tabii olasıdır. Yalnız onlar için aşk yaşamları hayatlarında çok da ön planda olan bir mevzu değildir. Tabii her insan gibi onlar da yaşamlarında romantik bir ilişkinin olmasını isteyeceklerdir. Yalnız, bir aşk ilişkisine girmeyi düşünecek olurlarsa da bu aşkın mantıkla buluşabilmesi de kesinlikle şarttır. Onlar zihinsel olarak anlaşamadıkları, toplumsal olayları tartışamadıkları, entelektüel olarak doyum sağlayamadıkları her türlü ilişkiden uzak duracaklardır…

Bir Kova ile sağlıklı bir aşk ilişkisi yaşayabilmek için onun özgürlüğüne mutlaka saygı duyulmalı, zihinsel anlamda paylaşımları ön planda tutmalı ve yalnızca bireysel değil bütünsel de düşünüyor olabilmelisiniz. Bir ilişkide akıl uyumu Kovalar için hayli önemlidir. Kova insanları ilk etapta güzel bir arkadaşlık ilişkisi kurabilecekleri kişileri romantik anlamda yaşamlarına dahil etmeyi de tercih edebilirler.

 

KOVA BURCUNUN GÜZEL Mİ GÜZEL YÖNLERİ
Kova insanları hümanist ve özgür yapıları, zekaları, bilgiye ve bilime duydukları sevgileri, orjinal oluşları ve yenilikçi yapılarıyla ön plana çıkarlar. Onlar adeta dünyaya yeni bir vizyon katmaya gelmiş kişilerdir. Olayları her yönden görebilmeleri, zihinlerini geçmişe değil geleceğe odaklamaları ve entelektüel yapılarıyla toplum tarafından değer ve saygı kazanırlar. Değerlendirme yaparken her yönden düşünebilme kapasiteleriyle adil ve tarafsız bir tutum sergilerler. Bu sebeple çıkarcılık ve kendi menfaatini ön planda tutmak gibi özellikler bir Kova insanıyla bağdaşmaz.

Kova insanlarıyla sohbet etmek bilgi kazanmakla eşdeğerdir. Bilgilerini paylaşmayı ve bilgili oldukları konularla ilgili diğer insanları da bilgilendirmeyi severler. Kurdukları her türlü ilişkide de zihinsel yönleriyle yapıcı taraflarını her daim ön plana çıkaracaklardır.

Kendi hallerinde ve rahattırlar. Komplekslerden uzak, açık, kendine has, özgür ve kendilerini oldukları gibi kabullenişleriyle de birçok kişiye örnek teşkil edebilecek niteliktedirler.

 

KOVA BURCUNUN DİKKAT ETMESİ GEREKEN YÖNLERİ
Kovalar bilgiye ve akla önem vermelerinden ötürü kendileri kadar bilgili olmayan kişilerle muhatap olmayı pek de sevmeyebilirler. Bunun sonucunda da bazı zamanlarda karşı tarafı yeterli bulmadıklarını onlara hissettirebilir ve kırıcı bir tutum sergileyebilirler. Esasında bu durum onların da sürekli bilgiye aç olmalarından ve dolayısıyla da sohbet edecekleri bireylerle sağlıklı bilgi alışverişi kurmak istemelerinden ileri gelir. Kendilerine hiçbir katkı sağlamayan boş muhabbetlerle zaman harcamak istemezler…

Özgürlüklerine aşırı düşkün oluşları onları duygusal ilişki yaşamaktan alıkoyabilir ve ilişki esnasında kıskançlık, sahiplenicilik ve özgürlüklerini aşırı derecede kısıtlayıcı tutumlar içerisinde kaldıkları zaman ise ilişkiyi sonlandırabilirler. Aklı kalbin önünde tutmalarından ötürü aşırı romantik, sevgi sözcüklerinin bolca serpildiği ve duygu dolu bir ilişkiyi Kovalardan beklemek pek de doğru olmaz. Zaten genellikle Kovalar da bu tip romantik davranışlardan ziyade karşısındakinin akıl yapısından etkilenmeye meyillidirler.

Sabit bir burç olmalarından ötürü fikirlerinde de sabitlik gösterebilirler ve bu nedenle fanatik tutumlar ve isyancı tavırlar sergileyebilirler. Bunu aşmak için zihinlerini dengede tutmaları, yenilikçi ve açık fikirliliklerini de kullanarak kendilerini esnetebilmeyi seçmeleri gerekir.