Kurban Bayramı Menünüz Sağlıkla Zenginleşsin!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala yine bayrama yakışır zengin menüler için yoğun hazırlıklar başlamıştır bile. Yalnız her zaman da bahsettiğimiz gibi bu güzel ve lezzetli zengin menüleri yine de sağlık çerçevesinde hazırlamakta fayda var. Tabii bir de menünüzde ‘olmazsa olmaz’ diye de nitelendirebileceğimiz bazı yiyecek ve içecekleri bolca bulundurmanız hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığı adına çok önemli.

 

BAYRAM SOFRANIZ SEBZELERLE RENKLENSİN!
Sebzeler sofraların vazgeçilmezi… Bu nedenle bayram sofralarınızda da sebzelere yer vermeniz hatta ağırlıklı olarak sebzeli lezzetler bulundurmanız bayramda da sağlıkla beslenebilmeniz adına büyük önem taşıyor. Salatalar, sebze çorbaları, sebze püreleri, zeytinyağlı sebze yemekleri ve daha nice sebze alternatifleriyle sofranıza sağlık katabilirsiniz.

 

YAĞDA DEĞİL FIRINDA KIZARTIN
Kızartmasız bayram olmaz diye düşünenlerdenseniz kızartma işlemini ‘çok fazla yağla kızartmamak ve hafif bile olsa yanık hale getirmemek kaydıyla’ fırında gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın kızartma işlemi kanserojen maddeleri açığa çıkarır ve sağlığınızı büyük ölçüde tehdit eder.

 

TABAĞINIZI 4’E BÖLÜN
Bayram sofrasından tabağınıza neler alacağınız konusunda seçim yapmaya başladığınız anda tabağınızı hayali çizgilerle 4 parçaya bölün. İlk önce sebze seçiminden başlayın ve bir kısmı bolca sebze alternatifleriyle doldurun. Daha sonra diğer bir kısma geçerek tahıl yani ekmek grubundan (pilav, patates, ekmek gibi) tercihlerinizi yapın. Son iki kısma da et/tavuk ve yoğurt/cacık ekledikten sonra sağlıklı tabak kombinasyonunuzu hazırlamış olacaksınız.

*Özellikle sebze kısmına bir nebze daha fazla yer vermenizi tavsiye edebiliriz.

 

 

TATLIDAN ÖNCE 1-2 SAAT ARA VERİN
En çok yapılan hatalardan biri de yemeğin hemen ardına tatlı tüketmektir. Aslında bu durum ne yazık ki geleneksel bir hal alsa da değiştirmemiz gereken noktalardan bir tanesidir. Ana yemeğin hemen ardına tüketilen tatlılar insülin salınımını daha fazla tetikleyebileceğinden özellikle bel çevresinde yağlanma olarak bize geri dönebilir. Bu sebeple tatlı tüketimi için en az 1, idealde ise 2 saat beklenmelidir. Tabii burada bahsettiğimiz tatlılar da sağlıklı tatlılar kategorisinde yer alan sütlü veya meyveli tatlılar olmalı, bol şerbetli tatlılardan ise mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

 

SICAK İÇECEKLERDEN YEŞİL ÇAYI TERCİH EDİN
Özellikle mevsim değişimi yaşadığımız şu günlerde hastalıklara yakalanma riskimiz de arttığından bağışıklık sistemimizi güçlendirerek riski en aza indirgemek gerekiyor. Bu noktada yeşil çayın da büyük desteği var. Ayrıca yeşil çayın metabolizma hızı üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor ve yağ yakımına destek sağlıyor.

 

İKRAMLIKLARA DİKKAT EDİN!
Bayram ziyaretlerinizde her ikram edileni tüketmenize gerek yok. Aslında bu noktada ikram eden kişilerin de hoşgörüsüne sığınmak gerekiyor. Günlük besin tüketiminizi de göz önünde bulundurarak ikramlıkları ona göre tüketip tüketmemeye karar verebilirsiniz. Önüne geçemeyeceğiniz bir durum söz konusu ise de bayram süreci boyunca günde 1 saatlik orta tempoda yürüyüşler beslenmedeki düzensizlikleri dengeleme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

 

KAFEİN TÜKETİMİNDE DE SINIRINIZI BİLİN
Her ziyaretinizde kahve ve çay tüketmemeye özen gösterin. Bildiğiniz gibi bu tip içecekler vücuttan su atımına da sebebiyet veriyor. Bu nedenle her kafeinli içecek sonrası muhakkak ortalama 1 bardak su tüketmeye gayret gösterin.

 

 

SAĞLIKLI VE ZENGİN BİR BAYRAM MENÜSÜ

1)Fırında et
Bilindiği gibi Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi kaçınılmaz. Yalnız kırmızı et pişirme tekniği ve tüketim miktarı konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. En ideali eti fırınlayıp bol sebze eşliğinde pişirmek olacaktır.

 

2)Bulgurlu iç pilav
Eğer herhangi bir pilav çeşidini sofralarınızda bulundurmayı düşünüyorsanız beyaz pirinç yerine kabuklu pirinç ya da bulgura yer vermelisiniz. Bu sayede pilavınız hem daha besleyici hem de posa bakımından daha zengin olacaktır. Ayrıca kan şekerinde olası ani dalgalanmaların da önüne geçebileceğinden, kabuklu pirinç veya bulgurdan hazırladığınız pilavınız diyabet hastaları için de uygun olacaktır.

 

3)Fırınlanmıs baharatlı patates ve kabak dilimleri
Fırında çok az yağla kızarmış lezzetlere yer verebileceğinizden bahsetmiştik. Hem lezzetli hem de hafif lezzetlerden olan fırında kızarmış baharatlı patates ve kabak dilimleri sofranıza renk katmanın yanısıra sağlık da katacaktır.

 

4)Buğulama sebze tabağı
Her zaman sofralarımızda sebze çeşitlerine bolca yer vermemiz gerektiğini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de buğulama yöntemiyle hazırlanan ve bu sayede vitamin kaybını en aza indirgediğimiz buğulanmış karışık sebze alternatifleri olabilir. Üzerine çok az zeytinyağı, limon ve sarımsak ile hazırlayacağınız sos ile de sebzelere farklı bir lezzet katabilirsiniz.

 

5)Salata
Tabii ki mevsim salatası da sofranın olmazsa olmazlarından. Yalnız salatanızı sofra hazırlıklarının en son kısmında hazırlamanız olası vitamin kaybını en aza indirgemek adına çok önemli.

 

6)Yoğurt ve cacık
Yoğurt ya da cacık alternatiflerini de mutlaka sofranızda bulundurmalısınız. Bunların yanısıra içecekler arasında ayrana da yer verebileceğinizi unutmayın.

 

7)Humus
Nohut ve tahının muhteşem buluşmasıyla ortaya çıkan bu güzel lezzeti de bayram sofranızda bulundurabilirsiniz. Tabii yağ içeriğinden dolayı tahın yerine humusunuzun ağırlıklı olarak nohut, sarımsak ve baharatlardan oluşması çok daha sağlıklı olacaktır. Eğer ortalama bir sağlıklı tüketim miktarı belirleyecek olursak da 1-2 tatlı kaşığı humus tüketimi uygundur.

 

8)Barbunya haşlaması
Nohuttan bahsetmişken kurubaklagil salatalarını da sofranıza katabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Örneğin haşlanmış barbunyayı dilerseniz limonlayıp sade bir şekilde, dilerseniz de salatasını hazırlayarak menünüze ekleyebilirsiniz.

 

9)Havuçlu meze
Havuç, yoğurt ve dilediğiniz baharatlar ile de hafif ve lezzetli bir meze hazırlamanız mümkün. Bu alternatif göz sağlığınız için de birebir.

 

10)Sarımsaklı tam tahıllı ekmek
Bayram sofranızda ekmek olmazsa olmazlardan ise ekmek seçiminizi tam tahıldan yana kullanmanızda fayda var. Eğer ekmeği çok farklı ve lezzetli bir sunuma dönüştürmek istiyorsanız da sarımsak ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız pratik karışımı dilim dilim kestiğiniz ekmeklerin üzerine sürerek fırında 5 dakika süreyle çok az kızartabilir ve sevdiklerinize sunabilirsiniz.

 

*Sunulan bilgiler herhangi bir rahatsızlık gözetmeksizin yazılmıştır.

 

Hepimize sağlık ve keyif dolu bir bayram diliyorum…