MERKÜR RETRO (3 ARALIK-22 ARALIK 2017)

Bir Merkür gerilemesi dönemine daha girmiş bulunuyoruz. Merkür gezegeni her sene ortalama üç ya da dört kez geriliyor ve her bir gerilemesi de yaklaşık üç hafta boyunca sürüyor. Bakalım bu süreçte bizleri neler bekliyor ve nelere dikkat etmeliyiz birazdan hep birlikte değerlendireceğiz. Yalnız öncelikle Merkür retro yani Merkür gerilemesiyle ilgili soru işaretlerini cevaplamak ve konuyu tümüyle algılayabilmek adına bazı bilgilerden kısaca bahsetmekte fayda var.

 

MERKÜR GEZEGENİ HANGİ KONULARI KAPSIYOR?
İletişim gezegeni olarak da bilinen Merkür iletişim, haberleşme, yazma, konuşma, zihinsel aktiviteler, sözleşmeler, her türlü bilgi alışverişi, öğrenme, idrak etme, tüm teknolojik aletler ve teknolojiyle ilgili konular gibi alanları kapsıyor. Yaklaşık üç hafta boyunca sürecek olan Merkür gerilemesinde de bu tip konularla ilgili bazı aksamalar meydana gelebilir. Birazdan da daha detaylı bir şekilde nelerle karşılaşabileceğimizden bahsediyor olacağız fakat öncelikle gezegenlerin geri hareketinin ne demek olduğundan kısaca bahsetmekle başlayalım…

 

GEZEGENLER GERİYE DOĞRU HAREKET EDER Mİ?
Gezegenler tabii ki fiziksel boyutta geriye doğru hareket etmezler. Bu noktada geriye doğru hareketten bahsederken kasdedilen şey Dünya’dan bakışla gezegenlerin geriye doğru gidiyormuş gibi görünmelerinden ileri gelir. Bu da söz konusu gezegenin hızının Dünya’ya kıyasla daha yavaş olması nedeniyle meydana gelir. Kısacası gezegenlerin geriye doğru gidiyormuş gibi görünmelerinin nedeni hızlarının Dünya’ya kıyasla daha yavaş olması nedeniyle ortaya çıkan bir illüzyondur.

 

GERİLEMENİN YANISIRA GEZEGENLERİN DURAĞAN VE GÖLGE DÖNEMLERİNE DE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR
Gezegenler geri harekete geçmeden önce belirli bir süre boyunca gölge dönemi ve ardından da durağanlık döneminde bulunurlar. Sonrasında ise gerilemeye başlarlar… Benzer durum ileri hareketlerine geçmeden önce de gerçekleşir. Gezegenler gerilemelerini tamamlayınca ilk önce bir durağanlık süreci geçirdikten sonra ileri hareketlerine devam etmeye başlasalar dahi yine belirli bir süre boyunca gölge dönemi sürecinden geçmeye devam ederler. Bu noktalar biraz teknik bilgiyle alakalı olduğundan fazlaca üzerinde durmayacağım ama durağanlık ve gölge dönemlerinin de önem taşıdığını bilmekte fayda var…

Kısacası gölge ve durağanlık süreçlerinde de aynen gerileme döneminde olduğu gibi gezegenle ilgili bahsedilen konularda dikkatli olmayı sürdürmek gerekir. Çoğu zaman bu süreçler önemsenmiyor olsalar dahi gerçek anlamda önem taşıyor olduklarının altını çizmek gerekiyor…

 

PEKİ GENEL OLARAK MERKÜR GERİLEMESİNDE NELERLE KARŞILAŞABİLİRİZ?
Merkür’ün kapsadığı konuları çok kısaca üst kısımda ele aldık ve iletişimle ilgili her türlü alanla ilgili olduğundan da bahsettik. İşte Merkür gerilemesinde de tüm bu konularla ilgili bazı aksamaların meydana gelmesi olasıdır. Örneğin;

1)Bozulma riski yüksek olduğundan bu dönemde elektronik alet satın almaktan mümkün mertebe kaçınılmalıdır (bilgisayar, telefon, mutfak aletleri, televizyon vb.).

2)Elde varolan her türlü elektronik alet, telefon, bilgisayar, televizyon vb cihazlarda da da bozulmalar görülebilir.

3)İletişimle ilgili aksaklıklar meydana gelebileceğinden haberleşme konularıyla ilgili olarak gönderilen mail ya da mesajlar gönderilen kişilere ulaşmayabilir. Bu nedenle özellikle acil durumlar için bu konularla ilgili sağlamcı davranılmalı, mail ya da mesajların sahibine ulaşıp ulaşmadığı konusunda da teyit alınmalıdır.

4)Banka hesaplarında ya da bankalarda da bu dönem içerisinde aksaklıklar ve hatalar sıkça meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hesaplar iyice kontrol edilmeli, otomatik ödemelerle ilgili de yine dikkatli olunmalıdır. Ekstra para çekimi ya da zamanında ödemelerin alınmaması gibi durumlar da söz konusu olabilir.

5)Yanlış anlamalar ya da anlaşılmalara da açık bir dönemde olduğumuzdan konuşmalarımızı aktarırken dikkatli olmalı, doğru iletişim kurmaya bir nebze daha fazla özen göstermeliyiz. Kısacası söyleyeceklerimizi akıl süzgecinden iki kez de değil, üç-dört kez geçirdikten ve iyice süzdükten sonra karşı tarafa iletmemizde de fayda var.

6)Anlaşma yapmak, imza atmak ve iyice düşünmeden büyük kararlar almak için de uygun bir dönemde değiliz. Bu nedenle bu durumlarla ilgili adımlarımızı mümkünse Merkür düz hareketine geri dönünceye kadar ertelemeliyiz.

6)Bu süreç genel olarak pek de olumlu bir süreç olarak adledilmese de olumlu yanları da beraberinde getirmektedir. Örneğin uzun zamandır tamamlayamadığımız işleri tamamlamak, yarım bıraktığımız yazıları bitirmek, yarım kalan kitaplarımızı okumaya devam etmek, geçmişe yönelik gerçekleştirmemiz gereken ama ertelediğimiz iletişimleri yeniden kurmak, içe dönüp kendimizi dinlemek ve araştırma yapmak gibi konular açısından da son derece faydalı bir dönemde olduğumuz müjdesini de vermekte fayda var.

 

KISACA 3-22 ARALIK 2017 MERKÜR GERİLEMESİ GENEL ETKİLERİ
Merkür bu dönemde Yay burcunun 29. derecesinde gerilemeye başlıyor ve Yay burcunun 13. derecesine kadar da gerilemesini sürdürüyor olacak (22 Aralık 2017). Sonrasınsa ise iki günlük bir durağanlık sürecinden sonra ileri hareketine devam edecek olan Merkür bir müddet daha gölge döneminde düz hareketini sürdürüyor olacak (10 Ocak 2018’e kadar).

Bu süreçte Merkür Yay burcunda gerilemeye başlıyor ve Merkür Yay burcunda rahat ettiği bir pozisyonda değil. Bu nedenle bu gerileme sürecinde iletişimsel bazda dağılmalar, anlaşmazlıklar, bilgileri pratik bir biçimde zamanında toparlayamama, akıl karışıklıkları, haddinden fazla boşvermişlik gibi durumlarla karşılaşmamız mümkündür. Bu süreçte verdiğimiz sözleri tutamama gibi durumlarla da karşılaşabiliriz. Yapabileceklerimizi doğru bir şekilde organize etmeye ve bütünlük içerisinde davranmaya da dikkat etmemiz gerekiyor. İyimserliğin ve ‘her şeyi yapabilirim’ düşüncesinin enerjilerini realiteyle harmanlamamız gerektiğini de göz ardı etmeden aksiyonlarımızı almamız gereken bir dönemdeyiz.

Özellikle bu süreçte Yay ile ifade edilen yüksek öğrenim, yabancılar, uzak ülkeler, dini konular gibi alanlarda bazı iletişim aksaklıkları, anlaşılamama, tamamlanamama, bu konularla ilgili geçmişe dönük olayların tekrardan su yüzüne çıkması, geçmişte bu konularla ilgili çözmediğimiz ve halı altına süpürdüklerimizle yeniden karşılaşma gibi durumlarla da karşılaşabiliriz. Ayrıca bu dönemde yolculuk yapacaksanız mutlaka yanınıza almanız gereken evrakları da iki kere kontrol etmenizde fayda var. Zamanlamayla ilgili problemlere de açık olabileceğimiz bu dönemde önlemimizi önceden almamız gerektiğini unutmayalım.

NOT: Unutmayın, burada bahsedilen yorumlar genel yorumlardır ve her birimizin doğum haritasındaki etkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle her zaman için yorumları kendi haritanız üzerinden almanız ve haritanıza olan etkileri dahilinde değerlendirmeniz en doğrusudur.