Ne Kadar 'Sağlıklı Besleniyor' ve 'Sağlıklı Yaşıyoruz'?

Aslında birçoğumuz ne kadar sağlıklı beslendiğinin ya da ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünün farkında bile değil… Bu soruyu ilk okuduğunuzda belki de kendinizi sorguladınız. Eğer son zamanlarda sağlıksız bir beslenme biçimi, hareketsiz bir yaşam tarzı ve düzensiz bir hayat sürmüşseniz, şu an içinizde bir pişmanlık hissi belirmiş olabilir… Ya da tam tersine sağlıklı beslenip, sporunuzu aksatmadan, çok düzenli bir yaşam biçimi içerisindeyseniz de kendinizle gurur duymuş olabilirsiniz…

Hepimizin algılayış biçiminde farklılıklar olabiliyor. Aynı şekilde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi hakkında da farklı düşünce, bilgi ve fikirlere sahip olabiliyoruz… Hatta birçoğumuz bazen de moda olan ve çoğu zaman da hatalı olabilen bilgileri de ince eleyip sık dokumadan benimseyebiliyor… Peki sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı tam olarak nedir, ne değildir?

 

SAĞLIKLI BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM

Kısaca sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme kısaca bedenimizin ihtiyaç duyduğu besinleri ona doğru zamanda, doğru miktarlarda ve dengeli bir biçimde sunmaktır.

Bu yoldaki ana adım; tahıl, et, süt, meyve, sebze ve yağ gruplarını ve bu gruplara hangi besinlerin dahil olduğunu iyi bir şekilde anlamak, kendi bedeninize ve yaşam tarzınıza göre bu besinleri en uygun şekilde, doğru kombinasyon ve zaman dilimleri dahilinde sisteminize almaktır. Ayrıca suyun ve su tüketiminin önemini de kavramak bu noktada çok önemlidir.

Tabi sağlıklı beslenme yalnızca bu bilgilerle sonlanmıyor… Sağlıklı beslenmede varolan sağlıklı yiyecekleri en uygun şekilde muhafaza edip sunmak da çok önemli. Bu noktada özellikle pişirme teknikleri devreye giriyor. Unutmayın, sağlıklı yiyecekleri hatalı pişirme yöntemleriyle sağlıksız hale getirebilirsiniz! (kızartma, mangal gibi yöntemler sağlıksız pişirme yöntemlerine örnektir).

Bir de şunu hiç aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor: Hepimiz farklıyız. Hepimize göre beslenme şekilleri farklılıklar gösterebilir. Sağlıklı beslenmeyi stres ya da zorunluluk olarak algılamaktan ziyade, bize en uygun formunu oluşturmaya çalışarak da gerçekleştirebiliriz. Böylelikle hayattan zevk alarak, sağlıkla sevdiğimiz yiyecek ve içecekleri tüketir, sağlıklı beslenme biçimini de hiç farketmeden uygulamış oluruz. Önemli olan sağlıklı beslenme sisteminin gerçekte nasıl işlediğini anlamaktır.

 

Peki, sağlıklı beslenme ne değildir?

Sağlıklı beslenme takıntılı beslenme, sürekli gramaj ölçme, saplantılı bir şekilde kalori hesaplama değildir, olmamalıdır! Bu durum ortoreksiya nervoza adı verilen ve sağlıklı yemek yeme takıntısı olarak da bilinen hastalığa kadar sürüklenebilir… Bu da sizin yaşam dengenizi bozar! Bu yüzden takıntı ve ince hesaptan uzak durarak sağlıklı beslenme yolunda ilerlemelisiniz…

 

Sağlıklı yaşam nedir?

Sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenmeyi de içinde barındıran, hepimizin başarabileceği bir yaşam biçimidir. Yeter ki isteyelim!

Sağlıklı yaşam sağlıklı beslenmenin yanısıra; düzenli spor ve hareketlilik, düzenli uyku, düzenli çalışma ve eğlence saatleri, mutlu olunacak ortamlar ve insanlarla iç içe olmak, pozitif düşünmek, stresli yaşamın sunduklarından en az hasarla çıkabilme becerisini geliştirmek, sigaradan uzak durmak ve daha sayabileceğim birçok faktörü içeriyor.

Bu bahsettiklerimin tüm hepsini dört dörtlük yerine getiremiyoruz belki, fakat ömrümüz boyunca ‘elimizden geldiği kadar’, her geçen gün daha iyi bir seviyeye gelerek, sağlıklı yaşam için elimizden gelenleri yapmaya devam etmeliyiz. Unutmayın, pes ettiğiniz an çok hızlı bir şekilde gerilemeye başlarsınız!

 

Sağlıklı yaşam ne değildir?

Sağlıklı yaşam düzensiz öğünlerle beslenmek değildir… Sürekli hazır yemek tüketimi, abur cuburlarla günü kurtarmak da değildir… Bütün gün ‘hobimiz’ haline gelen internette, sosyal ağlarda gezintiye çıkmak da değildir…(bu durum gözlemlediğim kadarıyla psikolojiyi-ruh durumunu da olumsuz etkilemektedir). Sabahlara kadar eğlenip, gündüz vakti uyumak da değildir… Bunların hiçbiri, ve maalesef ki kötü bir yaşam biçimi haline getirdiğimiz daha birçok alışkanlığımız ya da mecburiyetimiz (aşırı alkol tüketimi, düzensiz iş saatleri gibi…) de değildir…

 

KENDİNİZİ TEST EDİN…

Danışanlarıma her hafta besin tüketimlerini yazmaları için küçük bir deftercik veriyorum. Aslında bu yöntem sıklıkla uygulanan ve bana göre gerçekten de çok iyi sonuç veren bir yöntem. Bu sayede kişi kendiyle yüzleşiyor ve beslenmede yapılan doğru veya yanlışları farketmemize yardımcı oluyor.

Şu an siz değerli okurlara da tavsiyem, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçiminizi sorgulama adına, BİR HAFTA boyunca besin tüketiminizi günbegün bir kağıda yazmanız… Ayrıca ne saat uyuduğunuzu, uyandığınızı, yemek saatlerinizi, hareketlilik durumunuzu, çalışma durumunuzu ve daha bunlara benzer ‘yaşam biçiminiz’ hakkında bizlere ipuçları verebilecek bilgileri de yazmanız, çok faydalı sağlayacaktır. Ayrıca en önemlisi de günün sonunda kendinizle yüzleşiyor olmanızdır… Acaba siz ne kadar sağlıklı besleniyor ve sağlıklı yaşıyorsunuz?

 

UZMANLARA DANIŞMAKTAN ÇEKİNMEYİN!

Hekiminize, diyetisyeninize, psikoloğunuza, fizyoterapistinize, spor eğitmeninize danışmaktan LÜTFEN ÇEKİNMEYİN! Her uzman kendi alanında uzmandır, bunu da unutmayın. Örneğin diyetisyene sizin için hangi sporun daha uygun olabileceğini sormak yerine bu konuyu fizyoterapist ve spor eğitmeninize danışın. Ya da beslenmeye dair ne varsa hekiminize değil, diyetisyeninize sorun. Aynı şekilde herhangi bir rahatsızlık durumunuzda mutlaka hekime başvurun, rahatsızlığınız olmasa dahi düzenli olarak, hekiminizin yönlendirmesiyle kontrollerinizi yaptırın. Özetle; kendinize, sağlığınıza, yaşamınıza iyi bakın, doğru bilgileri işin uzmanından edinmeyi ihmal etmeyin…

 

Sağlıklı yaşamak adına ‘elimizden geleni’ yapmamız yeterli… Yalnız, elimizden gelenin yani ‘potansiyelimizin’ ne olduğunun lütfen farkına varalım ve minicik bahanelerle ‘elimizden gelmiyorMUŞ’ gibi yapmaktan vazgeçelim… Yaşam bir kere, lütfen maddeye değil ‘yaşama’ sıkıca sarılalım…