Okulumuzu ve Sağlıklı Beslenmeyi Seviyoruz!

Eylülün gelişiyle birlikte bir yaz tatili daha sona ererken okullar da yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Tabii öğrencilerin heyecanlı bir döneme başlıyor olmalarının yanısıra okul başarısı adına sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor.

 

Kahvaltısız olmaz!

Her zaman bahsettiğimiz gibi ‘kahvaltı’ hepimiz için olduğu gibi öğrenciler için de çok önemli. Bu nedenle okula gitmeden önce kahvaltı muhakkak yapılmalı. Neden mi? İşte başlıca nedenleri:

-Total büyüme, gelişme ve özellikle de beyin gelişimi adına kahvaltının önemi büyük. Uyku nedeniyle uzun bir açlık süresi geçirdikten sonra bir de kahvaltı yapmadan okula giden bir öğrencinin, fiziksel, beyinsel ve davranışsal performansı da negatif yönde etkilenecektir.

-Obezitenin hızla arttığı günümüzde kahvaltı öğünü büyük değer taşımaktadır. Yapılan çalışmalara göre kahvaltı yapanların yapmayanlara göre obezite sorunuyla karşılaşma riskleri daha azdır.

-Kahvaltı, kan şekeri dengesini sağlamak adına da çok önemlidir. Doğru besin seçimleriyle yapılan kahvaltı sayesinde ders esnasında yaşanabilecek ani kan şekeri düşüşleri ve bu durumun sebep olabileceği çeşitli problemlerle karşılaşma riski de azalacaktır.

 

Teneffüs tuzaklarını önleyelim

Teneffüslerde cipsler, çikolatalar, hazır kekler, bisküviler, yağlı-tuzlu krakerler ve şekerli meşrubatlar ne yazık ki öğrenciler tarafından çok sıklıkla tercih edilen yiyecek ve içeceklerdendir… Bu tip yiyecek ve içecek tüketimindeki artışın yarardan çok zarara neden olabileceğini artık çok iyi biliyoruz. Özellikle başta obezite olmak üzere daha birçok hastalığa zemin hazırlayabilen bu tip sağlıksız ‘abur cubur’ tüketimine muhakkak dur demeli ve çocukları ‘sağlıklı yiyecek ve içecek alternatiflerine’ yönlendirmeliyiz.

 

Teneffüsler için sağlıklı ara öğün alternatifleri

*Örneğin evde tam tahıl ekmeğine hellim ve yeşilliklerle hazırlayacağınız mini bir sandviç ve bir kutu süt, tenefüs vakitlerinde çocuğunuz için hem doyurucu hem de besleyici bir alternatif olacaktır.

*Ayrıca kolaylık bakımından bir adet elma ya da muz okula çok kolay götürülebilen ve kolaylıkla da tüketilebilen meyve alternatifleridir.

*Taze meyveler kadar kuru meyve alternatifleri ile de sağlıklı teneffüs öğünleri oluşturulabilir.

*Meyvenin yanında 5-6 adet çiğ badem ya da 1-2 adet ceviz içi tüketimi de besleyici ve tok tutucu birer eşlikçi alternatiftir.

*Bunların yanısıra ayran ya da %100 meyve suyu gibi içececek alternatifleri de teneffüslerde tüketilebilecek sağlıklı içeceklerdendir.

*Ayrıca sıklıkla olmamak kaydıyla teneffüs için değişik ara öğün alternatifleri de oluşturabilirsiniz. Örneğin evde hazırlayacağınız zeytinli-hellimliler veya rafine şeker ilavesiz pekmezli ya da kuru meyveli kekler de farklı alternatifler olarak belirli aralıklarla tüketilebilir (bu tip yiyecekleri hazırlarken sağlık adına herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa tam buğday unu kullanmak daha faydalı olacaktır).

 

Algılama güçlüğü, dikkatsizlik, dalgınlık, ve uyuklama = okul başarısızlığı

Herhangi bir rahatsızlık eşlik etmeksizin karşılaşılan bu tip sorunlara sağlıklı ve dengeli beslenmeyen öğrencilerde de sık rastlanabiliyor. Tabii bu sorunlar da okul başarısını negatif yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle okul içi ve okul dışında öğrencilerin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeyi benimsemeleri, bu konuda aile, öğretmenler ve okul yönetiminin daha bilinçli davranmaları gerekiyor.

 

Uyku saatleri!

Öğrencilerin sağlıklı beslenmeleri kadar düzenli ve yeterli uyku uyumaları da gerekir. Gece iyice dinlenmeyen bir vücut derslerde de yeterli verimi gösteremeyip öğrenciyi yarı yolda bırakabilir. Bu sebeple öğrencilerin uyku saatlerini düzenlemeleri de çok önemlidir.

 

Daha zinde olmak ve ders başarısına katkı koymak adına;

-Kahvaltıyı ihmal etmeyin.

-Teneffüslerde mutlaka sağlıklı ara öğünler tüketin, uzun açlık sürelerinden kaçının.

-Su tüketmeyi unutmayın. Yanınızda her daim suyunuzu bulundurun.

-Sporu ve hareketli yaşam tarzını ihmal etmeyin, tam tersine yaşamınızda ‘olmazsa olmazlar’ arasında bulundurun. Bu durum okul başarınızın yanında akıl, ruh ve beden sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir.

-Uyku düzeninize mutlaka dikkat edin, sağlıklı ve yeterli uyku uyuyun.

-İnterneti en kaliteli, doğru ve kontrollü bir biçimde kullanmaya gayret edin. Zamanınızı ve enerjinizi çalmasına izin verip, okul başarınızı negatif yönde etkilemesine izin vermeyin.