Sağlığımızın Dostu 'Kefir'!

Doğal bir probiyotik… Son derece sağlıklı bir süt ürünü… Kısacası sağlık dostu…

Sağlığımız için saymakla bitiremeyeceğimiz ve bilimsel olarak da kanıtlanmış birçok faydası bulunan bu içecek nedir desem, eminim birçok kişi doğru cevabı veremeyecektir. Bunun sebebi ise, kefirin daha yeni yeni duyuluyor ve biliniyor olmasıdır. Bugünkü yazımızdaki amaç da sizlere kefiri daha yakından tanıtmak ve faydalarından bahsetmek.

Sizler de bu içeceği hiç duymamışsanız ya da hiç denemediyseniz (ya da deneyip de sevemediyseniz), bugünden itibaren evinizden eksik etmemeniz gereken bir içecekle tanışmak üzeresiniz. Şimdi gelin hep beraber kefiri daha yakından tanıyalım.

Kefir; sütün kefir taneleri ile fermente edilmesi sonucunda elde edilen, ayran ve yoğurt arası kıvamda, ekşimsi bir tadı olan, sağlık için son derece faydalı bir içecektir. Kefir yapımı için kullanılan kefir taneleri ise birçok mikroorganizma ve yararlı bakterileri içermektedir. Tanelerin görünümü ise karnabaharı andırmakta ve fındık büyüklüğünde tanelerden oluşmaktadır.

Süt grubuna dahil olan bu dost içeceği özellikle ara öğünlerinizde meyvelerinizle beraber ya da ana yemeklerinizin yanında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Vücudumuzu bu değerli içecekle mutlaka tanıştırmalıyız. Yazımızın sonlarına doğru kefiri daha başka nasıl şekillerde tüketebileceğimiz konusunda önerilerde de bulunacağım. Fakat ilk önce bu sağlıklı içeceğin saymakla bitmeyen faydalarından bahsedelim.

 

KEFİRİN BİRBİRİNDEN DEĞERLİ FAYDALARI

Kefirin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda kefirin sağlık üzerine olumlu etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. İşte kefirin öne çıkan başlıca faydaları:

1)Bağışıklık  sistemini güçlendirir.

2)Enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır.

3)Tokluk hissi verir.

4)Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.

5)Bağırsak florasını (bağırsakta yaşayan mikroorganizmalar topluluğunu) düzenleyici etkisi vardır.

6)İçeriğinde bulunan yararlı bakteriler sayesinde zararlı bakterilere karşı koruyucu etki gösterir.

7)Kolesterol dengeleyicidir. LDL kolesterolü (halk dilinde kötü huylu kolestrol olarak bilinmektedir) düşürücü etkisi vardır.

8)Sindirimi düzenler.

9)Antibiyotik kullanımında sindirim sisteminde zarar gören yararlı bakterilerin geri kazanımında yardımcıdır.

10)Kemoterapi sürecinde vücut direncine olumlu etki sağlar.

11)Antioksidan içeriği sayesinde hücre yenilenmesine olumlu katkıları vardır.

12)Kansere karşı koruyucudur.

13)Bir nevi güçlü bir antibiyotik görevi görür.

14)Gastrit hastalarına rahatsızlık hissi vermediği takdirde kullanımı önerilmektedir.

  

‘TADINI SEVEMEDİM’ DİYENLER İÇİN

Kefirin faydalarını okudukça ‘keşke tadını sevip içebilsem’ diye düşünen okuyucularımız olduğuna eminim. Bu yüzden bu güzel içecekten sırf tadı hoş gelmiyor diye mahrum kalınmaması adına, sizler için türlü alternatifler hazırladım. Bir de bu kombinasyonlarla denemenizi rica ediyorum. Kesinlikle beğeneceksiniz.

 

MEYVELİ KEFİR SHAKE (1 PORSİYON)

Malzemeler

-1 porsiyon meyve (tercihen bahar mevsiminde çilek çok yakışacaktır, ya da muz veya armut ile de deneyebilirsiniz)

-1 su bardağı kefir

-Tercihen bir tatlı kaşığı bal da ilave edilebilir.

Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırıcıda karıştırın. Dilerseniz yaz aylarında buz da katabilir, böylelikle serinletici bir içececek hazırlayabilirsiniz.

Bu güzel karışım ayrıca çok da sağlıklı ve lezzetli bir ara öğün oluşturuyor.

Bu içecek ortalama 170 kaloridir.

 

BALLI KEFİR (1 PORSİYON)

Malzemeler

-1 tatlı kaşığı bal

-1 su bardağı kefir

Yapılışı

Kefir ve balı iyice karıştırın. İçeceğiniz hazır!

Bu içecek ortalama 100 kaloridir.

Özellikle çocukların denemesi ve böylelikle küçük yaşlardan itibaren kefir tüketimi alışkanlığı kazanmaları sağlanabilir.

 

KEFİRLİ DONDURMA (1 PORSİYON)

Malzemeler

-1 su bardağı kefir

-1 porsiyon meyve (tercihen nar, incir, çilek, üzüm, kavun gibi meyveler daha fazla yakışacaktır)

-6-8 adet badem (fındık ya da ceviz de tercih edilebilir)

Yapılışı

Meyveleri minik minik doğradıktan sonra kefirle karıştırın. İçerisine kırılmış bademleri ekleyin. Dilerseniz karıştırıcıda bir müddet pürüzsüz bir kıvama gelen dek karıştırın. Daha sonra karışımı bir kaseye aktarıp, dondurucuya koyun. Ortalama 3-5 saat sonra tatlınız hazır olacaktır.

İşte size çok güzel bir yaz tatlısı.

Bu tatlı ortalama 192 kaloridir.

 

YULAFLI KEFİR (1 PORSİYON)

Malzemeler

-2 yemek kaşığı yulaf

-1 su bardağı kefir

-Kuru meyveler (tercihen taze meyveler de kullanılabilir)

Yapılışı

Yulafları kefirin içerisinde yumuşayana kadar bekletin. Daha sonra içerisine kuru meyveleri ilave edin ve karıştırıcıda karıştırın.

Güzel bir ara öğün daha.

Bu tatlı ortalama 211 kaloridir.

 

 

7’DEN 70’E KEFİR

Kısacası kefir, her yaştan hepimizin mutlaka günlük beslenme programında bulundurması gereken sağlıklı bir içecek… Tek başına tüketirken tadına alışamıyorsak bile, farklı alternatifler katarak da kefir tüketimini hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz. Özellikle tadını bir kere deneyip de sevemeyenler,  mutlaka farklı versiyonlarını deneyerek kefir tüketimine yeniden başlamalılar. Bir müddet sonrasında zaten damak tadı kefire alışacaktır. Hele ki faydalarını hissetmeye başladığınız zaman, vazgeçemeyeceğiniz bir içecek haline dönüşecektir.

 

Dikkat: Kefir, sindirim sistemi hareketlerini hızlandırabilir. Bu yüzden kişiler kefir tüketim miktarlarını sindirim sistemlerine göre kendileri belirlemelidirler. Kefir tüketimi konusunda da diyetisyenlerinden yardım alabilirler.

 

Beslenmemizde mutlaka kefire de yer vermeliyiz. Süt ve yoğurt gibi ürünlerin yanısıra günde mutlaka 1 bardak da kefir tüketelim. 

Sağlıklı beslenmeye çok yakışan bu içeceği mutlaka hayatımıza ve her günümüze dahil etmeliyiz. Bu muhteşem içeceği bugünden itibaren tüketmeye başlayalım. Bu iyiliği vücudumuzdan esirgememeliyiz.