Sağlığınıza Bereket Katan Meyve 'Nar'!

‘Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane’ bilmecesiyle ününe ün katan nar, renginin, lezzetinin, güzel görüntüsünün ve bereket sembolü oluşunun yanısıra sağlığa da birçok olumlu katkı sağlayarak bir görünümlü ama bin işlevli bir meyve haline dönüşüyor.

Peki bu kadar güzel niteliklere sahip olan narı yeterince tanıyor muyuz? Gelin bugün hep birlikte sonbaharın gözde meyvelerinden olan narın sağlığımız üzerine olumlu etkilerinden kısaca bahsedelim…

 

NAR BEREKETİ

Nar, besin içeriği açısından çok zengin olup, içeriğinde B vitaminlerinden birçoğu ve C, E ve K vitaminleri başta olmak üzere, kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, çinko ve selenyum gibi birçok minerali de barındırmaktadır.

 

ÇEKİRDEĞİ DE FAYDALI!

Nar çekirdeği ise narın çok önemli bir parçası! Özellikle antioksidanlar bakımından çok zengin olan nar çekirdeği, bağırsak sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Birçok kişi çekirdeğinden ötürü nar tüketmeyi ne yazık ki sevmiyor. Halbuki nar çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor…

Narın bu denli faydalı oluşunda çekirdeğinin de büyük payı olduğunu yapılan birçok bilimsel çalışmada da görebiliyoruz. Bu nedenle eğer herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyorsa narı çekirdeğiyle birlikte tüketmelisiniz.

 

PEKİ, NE KADAR NAR?

Hepimizin de çok iyi bildiği gibi sağlıklı beslenirken ‘miktar’ kavramına da dikkat etmemiz çok önemli. Bu nedenle her yiyecekte olduğu gibi porsiyon kavramlarını da iyi bilmemiz gerekiyor.

1/2 küçük boy nar, bir porsiyon meyve hakkımıza eşdeğer… Bu nedenle nar tüketimimizde de kararı bilmekte fayda var…

 

PEKİ, NE KADAR NAR SUYU?

Meyvelerin herhangi bir işlemden (suyunu sıkma, pişirme vb.) geçirilmeden çiğ olarak tüketimi her zaman için en sağlıklısıdır. Besin değeri kaybına uğramadan posasıyla tüketeceğiniz taze meyvelerin meyve suyu tüketimine nazaran hem daha sağlıklı hem de kan şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? 

Yalnız bazen taze sıkılmış ya da yüzde yüz meyve suyu tüketimini de tercih edebiliyoruz. Fakat bu noktada farkında olmamız gereken çok önemli bir nokta daha var…

1 adet taze portakal tüketmeyi mi tercih ederdiniz yoksa onun eşdeğeri olan 1/2 su bardağı portakal suyunu mu? Eminim birçoğunuzun cevabı daha doyurucu olacağından, 1 adet taze portakaldan yana olacaktır… Bu durum nar için de geçerli! Hem de nar suyuna nazaran portakal suyu tercihini daha cazip kılacak kadar… Çünkü 1 porsiyon meyve hakkınız yalnızca 1/3 su bardağı nar suyuna eşdeğer! Tabii mevsim haricinde narın faydalarından yararlanabilmek adına nar suyu tüketimini de herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyorsa kesinlikle öneriyoruz.

 

İLAÇ KULLANANIYORSANIZ DİKKAT!

Nar suyu da tıpkı greyfrut suyu gibi bazı ilaçlarla etkileşime geçip negatif sonuçlara neden olabiliyor. Dolayısıyla bu konu hakkında doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

 

NAR’LI LEZZETLERİN TAM VAKTİ

Tam da nar zamanındayken nar suyunuzu ve nar ekşinizi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz! Özellikle basit bir şekilde hazırlayacağınız nar suyunu şişelere doldurup, derin dondurucuda saklayabilir, dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Ayrıca içeriğinde hiçbir katkı maddesi olmayan bu lezzetli içececeğin yaz mevsiminde limonatayla sıkı bir rekabete gireceğinden de emin olabilirsiniz.

Nar ekşisi içinse hazırladığınız nar suyunu, suyunu çektirene kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Tencere dibinde kalan yapışkan kıvamlı akışkan kısım, nar ekşinizdir. Şişeleyip kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. (5-6 kilogram nardan, 0.5 litreye yakın nar ekşisi elde edebilirsiniz).

 

ÖZETLE NARIN BİRBİRİNDEN DEĞERLİ FAYDALARI

- Özellikle meme ve prostat kanserine karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır.

- İçerdiği fitoöstrojenler sayesinde menapoz döneminde görülen sıkıntıları azaltmada etkin rol oynar. 

- Damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıklarına karşı olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

- Yüksek tansiyonu düşürmede etkisi olup, düşük tansiyona sahip kişilerin nar tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

- Kan şekeri ve kolesterolü dengelemeye yardımcıdır.

- Antioksidanlar yönünden zengin bir meyvedir.

- Antibakteriyel özelliktedir.

- Bağırsaktaki iyi bakteri miktarını artırmaya yardımcıdır. Dolayısıyla daha sağlıklı bir sindirim sistemi için de çok değerli bir meyvedir.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- İdrar söktürücü etkisi bulunan nar, vücuttaki toksinleri atmaya da yardımcıdır.

- Çekirdekleri sayesinde ishali önler, fakat kabızlık durumunda tüketimi uygun olmayabilir.

- Cilt sağlığına üzerine de olumlu etkileri mevcuttur.

 

Lütfen sağlığımıza gerçek anlamda ‘bereket’ katan bu değerli meyveyi tam da mevsimindeyken tüketmeyi ihmal etmeyelim. Tabii kararından da şaşmayarak…