Sağlıklı Beslenme Çocukluk Çağında Başlar!

Çoğu anne-babanın yaptığı yanlışlardan biri de, çocuklarının sanki de büyümek için bol yağlı ve şekerli besinleri tüketmeleri gerektiğini düşünmektir. Kısacası ‘sağlıklı beslenme kavramı’ çocuk için yetersizmiş gibi algılanmaktadır. Birçok anne-baba çocuklarının özellikle ara öğünlerinde meyve, meyveli yoğurtlar (ev yapımı) ve süt gibi son derece sağlıklı ve büyümeleri için gerekli besinleri tüketmeleri yerine; cipsler, bol yağlı poğaçalar, bol şekerli ve yağlı tatlılar, yemişler, şekerli içecekler vb. gıdaları tüketmelerine izin vermektedirler.

Maalesef bazı bireyler de bu tarz sağlığa uygun olmayan, boş kalori ihtiva eden yiyecek ve içecekleri bir kaçış noktası olarak düşünmektedir. Ne yazık ki çocuk yemeğini yemiyorsa, hemen bu sağlıksız alternatifleri sunarak, ‘cocuğunu doyurduğu’ düşüncesiyle rahat bir nefes alan ebeveynler de bulunmaktadır. Bu davranış biçimi de son derece hatalı olup çocuğun geleceğini zehirlemektedir. Hem de siz hiç farkında olmadan!

Tabii şöyle bir cevapla da karşı karşıya kalabiliyoruz: 'Ama çocuğum başka hiçbir şey tüketmiyor, ne yapabilirim?'. İşte tam da bu noktada kendinize şunları sorabilirsiniz: Çocuğunuzun bu tarz beslenmemesi adına yeterince çaba sarfediyor musunuz? Bu besinlerin zararlarını çocuğunuza ikna edici bir şekilde anlatmaya çalıştınız mı? Gereken durumda bir doktor, diyetisyen veya pedagog yardımı aldınız mı? Çok ciddi gözle bakmadığınız bu olay aslında halı altına tozları süpürmekten farksızdır ve mutlaka derhal çözümlenmelidir.

Beslenmede yapılan hataların sonuçlarını coğu zaman hemen göremiyoruz. Ancak ilerde, vücudumuzda biriktirdiğimiz yağların bize kalp-damar hastalıkları, kanser ve diyabet gibi rahatsızlıklar olarak geri dönüşüyle, veya sağlıksız beslenmenin yaratabileceği daha birçok olumsuzlukla (vitamin-mineral eksiklikleri, kas kaybı, zayıflayan bağışıklık sistemi…) karşı karşıya kaldığımız zaman hatalarımızın farkına varabiliyoruz… O zaman da iş işten geçmiş oluyor…

Şimdi bir düşünün; bugün minicik ve size muhtaç olan yavrularınıza tüm sağlıksız alternatifleri sürekli bir şekilde sunarak, onlara sağlıklı beslenme bilincini aşılamayarak, geleceklerini ve sağlıklarını yavaş yavaş eritiyor olmuyor musunuz?

 

GELİN ÇOCUKLARA SAĞLIKLI BESLENMEYİ HEP BİRLİKTE ÖĞRETELİM!
Çocuklar renkleri ve eğlenceyi sever. Cipsi, abur cuburları, ve daha birçok bol kalori içeren yiyecekleri de tüketmeleri aslında genellikle buna bağlıdır. Dikkat edin tüm bu bahsedilen abur cuburların paketleri genellikle renkli ve eğlenceli motiflerle bezenmiştir. E tabi bir de o paketler açılınca ve tüketilmeye başlanınca, içlerinde bulunan birçok katkı maddesi de çocukta bağımlılık yaratınca, siz hiç farkedemeden çocuğunuzun beslenmesine sinsice dahil olmuş oluyorlar...

Tabii ailelerin çocuklarına kendi elleriyle hazırladıkları tam kıvamında tatlılar, börekler, kızartmalar da vardır… Tabii ki çocuklarınız bunları da tüketecektir. Yalnız siz bu tarz yiyecekleri her daim çocuğunuza hazırlayıp sunuyorsanız, tehlike çanları çalmaya başlar, terazinin dengesini bozarsınız.

Hiçbir çocuk tuzlu ve şekerli besin tüketimini severek doğmaz. Tabii ki genetik faktörlerin de etkisi vardır ama özellikle beslenme şekillerini genellikle çocuklara sizler öğretirsiniz. Kısacası çocuğun şeker ve tuz çıtasını bir nevi sizler ayarlarsınız. Özetle eğer çocuğa bol şekerli şeyleri alıştırıyorsak, o çocuktan meyvenin şekeriyle tatmin olmasını bekleyemeyiz. 

 

SAĞLIKLI BESLENME YOLUNDA ADIM ADIM…

‘Peki çocuğumuza sağlıklı beslenmeyi nasıl öğretebiliriz?’ diye soruyorsanız, işte size bu konu hakkında bazı öneriler…

 

1)Besinleri ilk önce ‘siz’ tanıyın.

Besinler ve sağlıklı beslenme konusunda ilk önce sizin kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bunu da lütfen kulaktan dolma bilgiler eşliğinde değil, doğru bilgi aktaran kitapları okuyarak ve en doğrusu da diyetisyeninize danışarak gerçekleştirin.

 

2)Çocuğunuzun karakterine göre hareket edin.
Çocuğunuzun huyunu en iyi siz bilirsiniz. Bir şeyleri ona nasıl öğretebileceğinizi, algılama biçimini, konsantrasyon süresini, sevdiği ve sevmediği şeyleri de… Yani çocuğunuzun tüm bu özelliklerine göre bir yol oluşturmalısınız. Kısacası ‘çocuğunuza’ göre bir yöntem bulmalısınız, ‘kendinize’ göre değil. Dilerseniz pedagoglardan bu konuda yardım alabilir, size önerecekleri kitaplardan faydalanabilirsiniz.

 

3)Market oyunu!
Her gün yeni bir sağlıklı yiyecek ya da içecekle çocuğunuzu tanıştırabilirsiniz. Markete birlikte gidebilir ve besinleri çocuğunuza bu şekilde tanıtmaya başlayabilirsiniz.

Bu esnada ona eğer isterse seçmiş olduğu bir besini deneyebileceğini söyleyip, onu deneme konusuna teşvik etmelisiniz. Yalnız her zaman şartlarınıza göre hareket edeceğinizden, çocuğunuzun da sıkılabileceğini öngörerek, bu noktada size ilk aşama için önerim şu olacak:

Her haftanın belli bir gününü yeni bir sağlıklı yiyecekle tanışma günü olarak belirleyin. Bu fikirle çocuğunuzla market alışverişine çıkıp, birlikte denemek istediği yiyeceği satın alabilirsiniz. Deneme sürecinden sonra çocuğunuzdan olumlu tepki alırsanız, o yiyeceği normal beslenme düzenine eklersiniz.

Aksi bir durumda ise, sunduğunuz yiyecek ya da içeceği tüketmesi konusunda onu kesinlikle zorlamamalı, aradan bir hafta gibi bir zaman dilimi geçmesini bekleyip, aynı besini çocuğa bu sefer daha farklı bir versiyonla tekrar denetmelisiniz.

 

4) Çocuğunuz ne tükettiğini bilmeli
Deneme süreçlerimizde besinleri denetirken çocuğun ne tükettiğini bilmesi de önem taşır. Çocuklara içeriğinde ne olduğunu anlamayacağı, sunulan gıdaların tadlarını tek tek ayırt edemeyeceği, çok bol malzemeli yiyecek ve içecekleri sunmak yanlış olacaktır. En güzeli besini daha yalın, tadı ve görüntüsünü ön plana çıkacak şekilde çocuğa sunmaktır. Sürecimizin amacı çocuğa sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yiyecekleri tanıtmaktır, bunu unutmayın. Zorlandığınız durumlarda da diyetisyeninize tekrar danışmanız en doğrusudur.

 

5)Sağlıklı beslenmeyi öğretme ve benimsetme uzun bir süreçtir.
Aklınızdan çıkarmamamız gereken en önemli şey ise, sağlıklı beslenmeyi öğretme sürecinin kısacık bir süreç olmayacağıdır. Bu durum yıllarınızı alabilir. Fakat en önemli dönem ilk 6 senedir. Çocuğunuz 6 yaşına kadar sağlıklı beslenme bilincini benimserse, bu büyük bir başarıdır. İlerleyen dönemlerde de aynı şekilde devam etmek onun için zor olmayacaktır. Böylelikle sağlıklı bir beden için ona aşılamış olduğunuz bu bilinci ömür boyu sürdürebilecektir.

 

 

ÇOCUKLARINIZIN ÇOK SEVECEĞİ SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER

Ana ve ara öğünlerimiz, sağlıklı beslenme biçiminin olmazsa olmazları. Fakat sanıyorum ki ara öğünler, ana öğünlere nazaran daha büyük sorun teşkil ediyor. Genellikle sağlıklı ana öğün yiyen çocukların, ara öğünlerde sağlıksız bir şekilde beslenebildiklerini gözlemleyebildiğimiz için, burada sizlere çocuklarınızın beğenerek tüketebileceği bazı ara öğün alternatifleri sunuyorum.

 

EV YAPIMI MEYVELİ YOĞURT

Malzemeler
2-3 kaşık yoğurt
½ adet muz
İsteğe göre 1 tatlı kaşığı bal
İsteğe göre kırılmış ceviz parçacıkları

Yapılışı
Muz ezip yoğurda katın ve karıştırın. Meyve ve yoğurt miktarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Eğer meyve yeterince tatlı gelmiyor ve yoğurdun ekşiliği ağır basıyorsa, dilerseniz 1 tatlı kaşığı bal ilavesi de ekleyebilirsiniz (not:1 yaşından küçük çocukların bal tüketmesi sakıncalıdır).

Dileyenler muz yerine daha farklı meyve alternatifleri de kullanabilirler. Her defasında farklı bir meyveyle bu karışımı hazırlamak, çocuk için daha eğlenceli ve daha faydalı olacaktır.

Ceviz ve bademi de çocuğun beğenisine göre ilave edebilirsiniz.

 

YULAFLI PUDİNG

Malzemeler
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 su bardağı süt
Kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm

Yapılışı
Süt ve yulaf ezmesi birlikte bir müddet pişirilir. Yulaf iyice yumuşadıktan ve sütle beraber iyice özdeşleştikten sonra, minik minik doğranmış kuru meyveler de karışım içerisine ilave edilir.

Dilerseniz kuru meyveler yerine pekmez de kullanabilirsiniz.

 


AVOKADOLU MİNİ KANEPELER

Malzemeler
Mini sandviç ekmekleri (tam tahıl tercihimizdir)
Beyaz peynir
Yeşillikler
Avokado

Yapılışı
Ekmekleri ikiye bölün ve içlerine avokadoyu ezip yağ misali sürün. Daha sonra ekmeklerin içerisine beyaz peynir, yeşillikler ve dilediğiniz herhangi farklı bir sebzeyi de ilave edin.

Yanına ayran ya da taze sıkılmış meyve suyu ekleyerek de çocuğunuz için son derece sağlıklı bir ara öğün alternatifi oluşturabilirsiniz.