Sağlıklı Beslenme

Ramazan Ayında da Sağlıkla Beslenin
Ramazan ayında bulunduğumuz şu yaz günlerinde daha rahat bir oruç dönemi geçirebilmek adına beslenme biçiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar olduğunu biliyoruz. devam»

Yaza Hazır Mısınız?
Yaz mevsimine adım attığımız şu günlerdeyaza hazır olup olmadığınızı sorgulama zamanı. Bakalım bedenen ve ruhen yaz mevsimine hazır mısınız… devam»

Nasıl Kilo 'Kaybedilmez'?
Her zaman nasıl kilo kaybedebileceğimizden bahsediyoruz… Peki nasıl kilo ‘kaybedemeyeceğimizi’ biliyor muyuz? Vücutta özellikle herhangi bir hormonal rahatsızlık (hipotiroid gibi) veya kilo kaybını yavaşlatacak ya da önüne geçebilecek bir problem bulunmuyorsa, aslında kilo kaybını rahatlıkla doğru yöntemler eşliğinde gerçekleştirebiliriz… Yalnız çoğu zaman motivasyon eksikliği, düzenli aralıklarla beslenememe veya diyeti engelleyebilecek diğer bazı faktörler sonucu kilo kaybı gerçekleşemeyebiliyor… Peki tüm bunların dışında kilo kaybedemiyorsanız, o halde sorun nerede olabilir? Belki de cevap ‘unuttuğunuz detaylar’da gizlidir… devam»

Korkulu Rüya; Selülit
Özellikle kadınların bir nevi korkulu rüyası olarak da nitelendirebileceğimiz selülit, özellikle şu sıralar bedenden kovulmaya çalışılan, cildin alt tabakasında oluşan portakal kabuğu görünümünde bir oluşum. Ne yazık ki selülit birçok kişide rastlanabilinen bir problem. Genellikle bacak, kalça, göbek ve kollarda sıkça gözlemnen selülit oluşumu, aslında bir nevi dolaşım bozukluğuna bağlı ödem oluşumu sonucu gerçekleşiyor. Selülit oluşumunu tetikleyen diğer faktörler arasında genetik yatkınlık, sağlıksız beslenme ve hormonal bozukluklar da yer alıyor… devam»

'Diyet Ayları'na Merhaba!
Mart ayının sonlarına doğru yaklaşırken, kışın depolanan yağlardan kurtulma telaşı da yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Kısacası tam da bu dönemden başlayarak haziran dönemine kadarki süreci ‘diyet ayları’ olarak da adlandırabiliriz. Tabii sürekli bahsettiğimiz gibi yalnızca bu dönem değil her dönem gerek beslenmemize gerekse fiziksel aktivite düzeyimize önem vermemiz gerektiğini biliyoruz. Yalnız, deniz sezonuna yaklaştığımız mart-haziran dönemi arası estetik kaygılarla bağlantılı olarak kilo kaybı sürecine bir nebze olsun daha fazla önem gösterdiğimiz kesin… devam»

Erkeklerin Şansı, Metabolizma Hızları!
Erkekler, kadınlara nazaran daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahipler… Peki neden mi? Boy ve kilo olarak aynı ölçümlere sahip olan kadın ve erkeğe baktığımız zaman, erkeklerin bazal metabolizma hızlarının kadınlara nazaran daha hızlı olduğunu görüyoruz. Bu durum vücut kompozisyonu ve hormonlar gibi birçok faktörle yakından ilgili… devam»

Sağlıklı Beslenmede Yanlış Bilinen 'Yasaklar'!
Sağlıklı beslenirken ya da diyet sürecindeyken yasak diye bir şey, ya da o yiyecekle kişinin arasında ‘düşmanlık’ ilişkisi kurmasını gerektirecek bir durum oluşturulmamalı… Tabii çok ciddi bir hastalık engeli olmadığı sürece… Ki olsa dahi, yine bu durumun gerekliliğine danışan kişi en doğru yolla ikna edilmeli, olabilecek ‘en rahat’ ve ‘yemeklerle en barışık’ halde sağlıklı beslenme ve diyet süreci sürdürülebilmelidir… devam»

Kalbe Giden Yol Mideden Mi Geçiyor?
Evet, kalbe giden yol hem mecazi hem de gerçek anlamda "mideden" geçiyor… Yemek yemek mecazen kalbe mutluluk verirken, realitede kalpten de götürebiliyor! Hele ki yenilenler gövdede bir "can simidi" oluşturmuşsa, birçok organ gibi vücut pompası kalp de bundan nasibini fazlasıyla alıyor… Beslenmek yaşam için gerekli fakat yemek yemek bir zevk, sosyal bir paylaşım, bir mutluluk, hem bedenin hem de ruhun duyduğu bir ihtiyaç… Yalnız yemek yemeyi abartmamak, hele ki sağlığa düşman yiyecekleri sıklıkla beslenme programında bulundurmamak gerekiyor… devam»

Sizin İçin Zayıflamak; a)Estetik İçin Mi? b)Sağlık İçin Mi?
İlkbaharın gelişiyle yaz mevsimi de yüzünü yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Her sene olduğu gibi en çok bu dönemlerde fazla kilomuz varsa kilo kaybetmeye ve buna ek olarak spora yönelmeye başlıyoruz. Nedeni ise yazlıklara büründüğümüz vakit fazlalıkların daha çok göze çarpacak olması ve deniz mevsimine yaklaşıyor olmamız. Evet mantıklı bir sebep gibi görünse de, maalesef ki bu durum ‘sağlık’ kaygısından çok, ‘estetik’ kaygıya önem verdiğimizin acı bir göstergesi. Öncelikle dilerim birgün sağlığa verdiğimiz önem estetik kaygıların önüne geçebilir… devam»

Yaz Mevsimine Yaklaşırken Kilo Kaybı İçin Doğru Yolda Mısınız?
Kilo sorunu sanıyorum ki en çok yaz aylarında sorun teşkil etmeye başlıyor. Özellikle deniz sezonunun açılmasıyla kadınlar başta olmak üzere herkes ‘fazla kilolardan en hızlı şekilde nasıl kurtulabilirim?’ diye yanlış bir düşünce içerisine girebiliyor... Unutmayın, vücudunuz size armağandır. Hipokrat’ın deyişiyle ‘You are what you eat’ yani ‘Ne yersen osun’ sözü gerçekten bugün de doğruluğunu göstermektedir. Buna göre ‘beslenme’ sizi ‘siz’ yapar. Bu yüzden yalan yanlış, vücudunuza kısa ya da uzun vadede zarar verecek ‘sözde kilo kaybı diyetlerine’ lütfen itibar etmeyin, bilinçlenmeyi seçin. devam»