Sağlıklı Beslenme

Hedef Rakam Değil, 'Yağ'!
Genellikle birçoğumuz tartıdaki rakama göre sağlıklı kiloda olup olmadığımızı değerlendiriyoruz. Ne yazık ki yalnızca tartıdaki rakam bize bu konu hakkında yeterli bilgi sağlamıyor… Nedeni ise bu rakamın vücut kompozisyonumuz hakkında bilgi vermiyor oluşu. Yani bize vücut yağımız, kasımız ve suyumuzdan hiç bahsetmiyor. Bu nedenle ‘rakamlar’ bazen yanıltıcı olabiliyor… devam»

Eylül'de Bağışıklık Sisteminizi Kuvvetlendirin!
Yaz mevsimi eylül ayının gelişiyle ‘teorik’ olarak son bulsa da adamız için bir müddet daha muhtemelen devam edecek. Yani sonbahar mevsimine girişimiz her sene olduğu gibi rötarlı olacak. Yalnız bu noktada havaların sıcaklığı bizleri yanıltmasın. Her an mevsim aniden değişebilir ve hava sıcaklığında dengesizlikler yaşamaya başlayabiliriz. Tabi bunu takiben çeşitli rahatsızlıklara yakalanmamız da an meselesi. Bu sebeple bağışıklık sistemimizi özellikle bu aylarda çok daha fazla güçlendirmeli, ona vücut sağlığımızı koruması için gerekli kaynakları elimizden geldiğince sağlamalıyız. devam»

Hızlı Kilo Kaybının Büyük Zararları!
Fazla kilo problemi olan, diyet yapan- yapmayan herkesin en büyük hayali 'hızla' estra yağ fazlalıklarından kurtulmak... Hatta falanca yöntemle bir gecede bu mümkün denilse, herkes bir hevesle sunulan yöntemi deneme hevesinde... Peki bu ‘sabırsızlık’, ‘acelecilik’, ‘doğruyu yanlışı boşveren tavrımız’, ve en önemlisi de ‘sağlığı hiçe sayma durumumuz’ ne olacak dersiniz? devam»

Yılbaşı'nı Hafif Karşılayın!
2012’yi geride bırakmaya çok az bir zaman kala, aralık ayının son gecesinde gerçekleşecek olan kutlama hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yıla adım adım yaklaştığımız şu günlerde herkes bir telaş içerisinde. Yeni yılı ev harici bir mekanda karşılamayı düşünenlerin yanısıra, sıcacık bir ev ortamında karşılamak isteyenler de var. Lezzetli yemekler, tatlılar, içecekler… Hepsi de bu güzel gecenin vazgeçilmezlerinden… Telaş büyük. Özellikle evde yapılacak kutlamalar için en büyük telaşlardan birisi de‘yemek hazırlıkları’… Bugünkü yazımızda özellikle evde kutlama yapacak olanlara yılbaşına özel sağlıklı menü alternatifleri ve yılbaşı akşamındaki yiyecek ve içececek kaçamaklarının telafisiyle ilgili minik önerilerde de bulunacağım. devam»

Sağlıklı Beslenme'de 31 Aralık Günleri
Aylar hızla akıp geçerken, yine Aralık ayındayız ve yine yeni bir yıla doğru ilerlemekteyiz… Kısacası tüm sevap ve günahlarıyla birlikte su gibi akan bir seneyi daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz… 31 Aralık günleri dolu dolu geçen günlerden… Peki yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu özel günde, beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Tabii ki ufak tefek kaçamaklarımız da olacak, fakat bazı püf noktalarına dikkat ederek hem yılbaşı yemeğini, hem yılbaşı yemeği sonrasını, hem de yeni senenin ilk gününü daha sağlıklı ve zinde geçirmemiz mümkün… devam»

10 Maddeye Dikkat Edin, Kurban Bayramı Kurbanı Olmayın!
Kurban Bayramı için son bir gün ve yine upuzun bir bayram tatili ile karşı karşıyayız. Tabii bu uzun bayram tatilinde birbirinden lezzetli yemekler ve tatlılar haricinde bayramın ana teması olan kırmızı et tüketimindeki artışı da göz önünde bulundurmalıyız. Peki bu bayram sağlığımızı korumak ve bayramı ‘yağlanarak’ geride bırakmamak adına nelere dikkat etmeliyiz? İşte tüm bunlar ve daha fazlası, Kurban Bayramı’nda dikkat etmeniz gereken ’10 Madde’de yer alıyor! devam»

Kışın Yağlanmayın!
Havanın soğumasıyla birlikte hareketsizlik, spor için isteksizlik, evde abur cubur tüketimine meyilleniş ve daha birçok ‘yemek’le ilgili tuzakla karşı karşıyayız. Tabii hırkalar, kazaklar, kat kat kıyafetler derken de yavaş yavaş yağlanmaya başladığımızı farkedemeyebiliyoruz… devam»

Kilo Mevsimi Hangi Mevsim?
İlkbahar, yaz, sonbahar, kış… Sizin ‘kilo mevsiminiz’ hangisi? Aslına kilo artışı her mevsim yaşanabilecek bir olay. Yalnızca bazı mevsimlerin kilo artışı için hazırladıkları altyapı, diğer mevsimlere nazaran daha güçlü olabiliyor. Tabi bu durum yaşam düzeni, çalışma şartları, psikolojik durum gibi birçok faktöre bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik de gösterebilmekte. devam»

'Ev Sezonu' Açıldı!
Yaz mevsiminin sonlanmasıyla birlikte herkes ‘ev’lenmeye başlıyor! Birçok kişi bu durumdan hoşnut değilse de, bazıları evde sıcacık çayın, şöminenin ve battaniyenin romantik hayalini kurmaya başladı bile… Tabii gecelerin uzamasıyla birlikte sıcacık sohbetler ve televizyon seyrinin eşliğinde bizleri gizliden gizliye gözetleyen ‘iştah artırıcı tuzakları’ da unutmamak gerek… devam»

Ya Duygularınızı Besliyorsanız?
Kilo veremeyenlerden ya da bir türlü ideal kiloda sabit kalamayanlardansanız, sizde de ‘duygusal beslenme’ durumu söz konusu olabilir! Beslenme yaşam için gereklidir, fakat özellikle bizim gibi toplumlarda beslenme, aynı zamanda ‘sosyal paylaşım’dır. Dostlarla, akrabalarla ve aileyle birlikte güzel vakit geçirmek, aynı zamanda güzel sofralar da demektir. O kadar paylaşımcıyızdır ki, soframızda hiç bir şey eksik olmaz, hatta fazlasıyla bulunur. Bu, küçüklüğümüzden beri böyledir ve böyle de sürüp gitmektedir… devam»