Sağlıklı Beslenme

Bayram Sonrası Dengelenelim!
Güzel bir bayramı daha geride bıraktık…Yoğun tempodan, erteleme alışkanlığımızdan ya da vakit yaratamayışımızdan ötürü belki de hatırı sayılır bir müddettir göremediğimiz büyüklerimizi ziyaret ettik, ellerini öptük…Sıradan günlerde belki de birçoğumuzun çokça başaramadığı aile toplantılarını yine en güzel haliyle yaşadık… devam»

Okulumuzu ve Sağlıklı Beslenmeyi Seviyoruz!
Eylülün gelişiyle birlikte bir yaz tatili daha sona ererken okullar da yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Tabii öğrencilerin heyecanlı bir döneme başlıyor olmalarının yanısıra okul başarısı adına sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor. devam»

Menopoz Dönemi ve Beslenme
Kadın olmanın doğal bir evresi olan menopoz dönemi kısa tanımıyla doğurganlığın yitirildiği çok özel bir dönemdir. Genel olarak 44 ila 55 yaş aralığında gerçekleşen bu dönemde kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen seviyelerinde azalma başlar. Bunu takiben bedende gerek fiziksel, gerekse psikolojik anlamda daha birçok değişiklikler meydana gelir. Peki bu dönemde nelere dikkat edilmeli? Sağlıklı beslenmenin bu dönemdeki önemi ne? Hangi besinler bu dönemde vücudun dostu, hangileri düşmanı? Daha rahat ve sağlıklı bir menopoz dönemi için neler yapılmalı?... devam»

Bebeğiniz, Siz ve Anne Sütü
Anne sütü gerçekten de çok değerli ve her bebek için özel olan bir mucize… Anneyle kurulan çok güçlü bir bağ ve bebeğin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilen çok önemli bir besin. Anne sütü gerçekten de annenin bebeğine sunabileceği saf ve bir o kadar da doğal bir besin olmanın yanısıra, bebeğin en hassas olduğu ilk dönemlerde onun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte mucizevi de bir karışım. devam»

Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?
Hamilelik döneminde beslenme, hem anne hem de bebek sağlığı açısından çok önemli. Doğumdan sonra annelik duygusunun verdiği içgüdüyle tüm zararlardan korunmaya çalışılan bu minicik bebeği, anne karnındayken de yeterince koruyor muyuz dersiniz? devam»

Kolesterol ve Beslenme
Kolesterol, birçok kişinin korkulu rüyası… Peki ‘tehlike’ kelimesiyle özdeşleştirilen kolesterol hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Yoksa kolesterolü yalnızca genel olarak mı tanıyoruz? Bilindiği gibi toplumumuzda da kolesterol yüksekliğine sıkça rastlıyoruz. Genetik faktörlerin yanısıra özellikle et tüketimine aşırı düşkün oluşumuz bu durumu tetikleyen faktörler arasında. Bu yüzden beslenmenin önemini tekrardan vurgulamamız gerekiyor. Bu konuda mutlaka çaba sarfetmemiz ve elimizden geldiğince sağlıklı ve doğru besin tercihlerinde bulunmamız, hem kolesterol seviyemizi sağlıklı aralıklarda tutmamıza, hem de tüm vücut sağlığımızı koruyup geliştirmemizde önemli rol oynayacaktır. devam»

Kanser ve Beslenme
Günümüzde kanser vakaları git gide artıyor. Bu çok üzücü olay karşısında neler yapabileceğimizi sürekli düşünür olduk. Hep şu soru aklımızda: ‘Kanserden nasıl korunabiliriz?’ Medyada ve toplumumuzda sürekli olarak konuşulan kanser hastalığından korunabilmemiz (yani yakalanmamak adına elimizden geleni yapmak) mümkün! Eminim ki birçoğumuz, sağlıklı bir yaşam sürmenin, sigaradan uzak durmanın, elimizden geldiği kadar mutlu yaşamanın ve doğayla iç içe olmanın, bizleri kanserden koruyabilecek çok önemli etmenler olduğunun farkında… Fakat bahaneler üretmeye devam ediyoruz. ‘Sağlıklı yaşamak mı?’ Para kazanmaya o kadar odaklanmışız ki, vücudumuzu es geçiyoruz… ‘Mutlu olmak mı? Bu memlekette mi?’ diye söyleniyoruz… devam»

Depresyon ve Beslenme İlişkisi
Depresyon, psikiyatrist ve psikologların açıklamasıyla kısaca; hayata ve geleceğe karşı kötümser bir ruh hali içinde olmak, hayattan zevk alamayıp sürekli mutsuzluk ve umutsuzluk içerisinde bulunma halidir. Depresyon tanısı için kesinlikle bir uzmana danışılmalı ve uzmanın yönlendirmesiyle tedavi biçimi oluşturulmalıdır. Depresyonun; stres, genetik faktörler, biyokimyasal nedenler gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişebildiği, araştırmalarda gösterilmiştir. Ayrıca depresyon gelişiminde beslenmenin önemine de dikkat çekilmiştir. Bizler de depresyonun beslenmeyle ilişkisini inceleyeceğiz. Gerçekten de depresyon ve beslenme arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Devamlı surette öneminden bahsettiğimiz beslenme, burada da karşımıza çıkıyor. İngilterede yapılan bir çalışmada, beslenmedeki dengesizliklerin motivasyon ve modu gün boyunca negatif yönde etkileyebileceğinden bahsediliyor. devam»

Cilt, Saç ve Tırnak Sağlığımız için Beslenmenin Önemi
Kim sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt istemez ki? Ya da hangimiz parlak ve upuzun saçlara özenmemişizdir? Ya tırnaklarımız? Hiç kırılıp soyulmayan, sağlıklı uzayabilen güzel tırnaklarımız olmasını… Eminim özellikle kadınlar başta olmak üzere, çoğumuzun sahipsek şükrettiği, değilsek de gönülden arzu ettiğimiz şeyler bunlar… İpeksi bir cilt, parlak ve dolgun saçlar ve dipdiri tırnaklar… Genetik özelliklerimizi değiştiremeyiz. Hepimizin bir yaradılışı olduğunu ilk önce kabul etmekle başlıyor her şey. Nasıl ki gözlerimiz, burnumuz, ellerimiz farklıysa; cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız da farklı oluyor. Örneğin yapımız gereği kimimizin saçları ‘o istenilen’ güzellikte olmayabiliyor. Yapısı gereği ince telli ya da daha seyrek olabiliyor. Bunun dışında herhangi bir hastalık durumu da söz konusu olabiliyor. devam»

Ne Kadar 'Sağlıklı Besleniyor' ve 'Sağlıklı Yaşıyoruz'?
Aslında birçoğumuz ne kadar sağlıklı beslendiğinin ya da ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünün farkında bile değil… Bu soruyu ilk okuduğunuzda belki de kendinizi sorguladınız. Eğer son zamanlarda sağlıksız bir beslenme biçimi, hareketsiz bir yaşam tarzı ve düzensiz bir hayat sürmüşseniz, şu an içinizde bir pişmanlık hissi belirmiş olabilir… Ya da tam tersine sağlıklı beslenip, sporunuzu aksatmadan, çok düzenli bir yaşam biçimi içerisindeyseniz de kendinizle gurur duymuş olabilirsiniz… Hepimizin algılayış biçiminde farklılıklar olabiliyor. Aynı şekilde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi hakkında da farklı düşünce, bilgi ve fikirlere sahip olabiliyoruz… Hatta birçoğumuz bazen de moda olan ve çoğu zaman da hatalı olabilen bilgileri de ince eleyip sık dokumadan benimseyebiliyor… Peki sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı tam olarak nedir, ne değildir? devam»