Sağlıklı Beslenme

Kahvaltıyı Es Geçmeyin!
Kahvaltı günün çok önemli bir öğünü… Düşünün, ortalama 8 saatlik bir uykudan uyanıyorsunuz… Bir de uykudan 2 saat önce son ara öğününüzü tüketmiş olduğunuzu varsayarsak, toplamda 10 saatlik bir açlık süresinden bahsediyoruz demektir. Yani sabah uyandığınızda yaklaşık 10 saatlik bir açlıkla uyanıyorsunuz! Bu durumda kahvaltıyı nasıl es geçebiliriz ki? Bu kadar uzun süreli açlıktan sonra, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıya ihtiyaç duymamak olmaz! Aksi halde vücudumuza büyük bir haksızlık yapmış oluruz. Tüm hepimiz için kahvaltı sanılandan çok daha önemli. Güne daha zinde başlamak, metabolizma hızımızı artırmak, daha verimli çalışmak, daha mutlu olmak, canlanmak gibi daha birçok olumlu etki sağlayan kahvaltı, yapılmaya değer bir öğün. Bu güzel öğünü atlamamak, kendi sağlığımız adına yapabileceğimiz en büyük yatırımlardan biri! devam»

Sağlıklı Beslenme Çocukluk Çağında Başlar!
Çoğu anne-babanın yaptığı yanlışlardan biri de, çocuklarının sanki de büyümek için bol yağlı ve şekerli besinleri tüketmeleri gerektiğini düşünmektir. Kısacası ‘sağlıklı beslenme kavramı’ çocuk için yetersizmiş gibi algılanmaktadır. Birçok anne-baba çocuklarının özellikle ara öğünlerinde meyve, meyveli yoğurtlar (ev yapımı) ve süt gibi son derece sağlıklı ve büyümeleri için gerekli besinleri tüketmeleri yerine; cipsler, bol yağlı poğaçalar, bol şekerli ve yağlı tatlılar, yemişler, şekerli içecekler vb. gıdaları tüketmelerine izin vermektedirler. devam»

Sonbaharda Nasıl Beslenmeliyiz?
Tüm yıl dört gözle beklenen fakat geldiği zaman sıcağı yüzünden devamlı şikayet ettiğimiz yaz mevsimini yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Yazdan sonra gelen sonbaharla sıcaklardan bir nebze olsun kurtulacağımıza sevinirken, soğuk algınlığı, grip, farenjit, bronşit gibi birçok alt-üst solunum enfeksiyonu hastalıkları da akla gelip bizleri endişelendirmiyor değil. devam»


Diyabet (Şeker Hastalığı) ve Beslenme
Diyabet yani esas adıyla Diabetes Mellitus, vücutta midenin hemen altında-arkasında bulunan pankreas adlı organın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi, hiç üretememesi, ya da ürettiği insülin hormonunun vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan, hiperglisemi (kanda glukoz (şeker) miktarının ideal değerlerin üzerinde olması) ile karakterize edilen, ciddi bir rahatsızlıktır. İnsülin-Glukoz (Şeker) İlişkisi: Besinler sindirildikten sonra vücutta bulunan enzimler aracılığıyla glukoza (şekere) parçalanır. Glukoz, kan yoluyla vücudun tüm bölümlerine taşınırken, enerji sağlayabilmek adına hücrelerin (kas hücreleri, yağ hücreleri, karaciğer hücreleri) içine alınmalıdır. Bu noktada pankreasın salgıladığı insülin adlı hormonun gereksinimi söz konusudur. devam»

Dengeli, Yeterli ve Sağlıklı Beslenmek, Sandığınızdan Daha Önemli!
Hayatta en önemli şey sağlık deriz. Peki bunu gerçekten inanarak mı söylüyoruz? Eğer en önemli ve değerli varlığımız sağlık ise, onu koruma adına elimizden gelen her şeyi de yapıyor olmalıyız. Fakat durum bunu göstermiyor... Her gün çevremizdeki insanlardan güzel haberler duymayı beklerken, hastalık haberleri duyuyor, üzülüyoruz. Bu haberleri duyma sıklığımız o kadar fazlalaşıyor ki, kendimizi ‘hastalıklar çoğaldı, acaba ben de hastalanır mıyım?’ düşüncesi ve korkusuyla endişelendirmeye başlıyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan bu durum sağlığımızı daha yakinen sorgulamamıza sebep olmalı. Madem ki hayatta en önemli varlığımızın ‘sağlık’ olduğunu düşünüyoruz, o halde buna olan inancımızı ve sağlıklı olmak için gereken davranış biçimlerini sergileyip sergilemediğimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. devam»