Sağlıklı Beslenme'de 31 Aralık Günleri

Aylar hızla akıp geçerken, yine Aralık ayındayız ve yine yeni bir yıla doğru ilerlemekteyiz… Kısacası tüm sevap ve günahlarıyla birlikte su gibi akan bir seneyi daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz…

31 Aralık günleri dolu dolu geçen günlerden… Peki yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu özel günde, beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz? Tabii ki ufak tefek kaçamaklarımız da olacak, fakat bazı püf noktalarına dikkat ederek hem yılbaşı yemeğini, hem yılbaşı yemeği sonrasını, hem de yeni senenin ilk gününü daha sağlıklı ve zinde geçirmemiz mümkün…

 

YILBAŞI AKŞAMINA DOĞRU GÜN İÇERİSİNDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BAZI NOKTALAR…

 

KAHVALTI VE ÖĞLE YEMEĞİNİZ AKSAMASIN!

31 Aralık günü ve gecesi gerçekleşebilecek yemek ve içki kaçamaklarınızı, gün içerisinde kahvaltı ve öğle yemeklerinizi aksatarak dengelemeye çalışma yanılgısı içerisine kesinlikle düşmeyin.

Özellikle herhangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyorsa kahvaltıda tarçınlı ılık süt, kefir ya da yoğurt bulundurmanız, tok kalmanıza ve olası atıştırmalara karşı daha kontrollü davranmanıza yardımcı olacaktır. 

Bunun yanısıra öğle yemeğinizde ağır yiyecekler tercih etmemeli, salata, ızgara et/tavuk, yoğurt, ekmek ve bol salatadan oluşan hafif bir menü  tüketmelisiniz. Bu sayede olası yılbaşı yemeği kaçamaklarınızı da doğru, hafif ve sağlıklı bir öğle yemeği menüsüyle dengelemiş olursunuz.

 

İŞ YERİ/ARKADAŞLAR ARASI YENİ YIL KUTLAMALARINDA, KUTLAMANIN DOZUNU İYİ AYARLAYIN!

İş yerinde ya da arkadaşlar arası yeni yıl kutlamalarında, ‘ayıp olmasın’ ya da ‘bugün kutlama günü, yemek serbest’ gibi düşünce ve bahaneler oluşturarak, her şeyi bol miktarlarda tüketmek durumunda değilsiniz. Özellikle günümüzde artan obezite, kalp damar hastalıkları ve diyabet rahatsızlığını göz önünde bulundurduğumuz zaman, bu gibi ve/veya daha farklı rahatsızlıkla karşı karşıya olan kişilerin ise iki kat daha fazla dikkatli olmalarında fayda var. Hep dile getirmeye çalıştığım gibi, özel günlerde muafiyet maalesef ki söz konusu olmuyor… Yani ne yazık ki özel günlerde vücut olan biteni görmezden gelemiyor… Bu nedenle özellikle sağlık problemi olanların diğer günlerde olduğu gibi yılbaşı kutlamalarında da aynı hassasiyeti göstermeye devam etmeleri gerektiğini bir kez daha vurgulamakta fayda var…

Zaten kahvaltı, ara öğün ve öğle yemeğinizi sağlıklı bir kombinasyon dahilinde tüketmişseniz, kutlamalardaki sunumlardan çok da fazla tüketmek istemeyeceksinizdir. Yine de tadımlık şeklinde dilediğiniz yiyeceklerden bir miktar tüketmeniz mümkün olabilir. Yalnız, şekerli meşrubatlardan, bol kremalı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmanızda fayda var.

Not: Bu tip kutlamalar esnasında bol su ya da maden suyu (yüksek tansiyon ve daha farklı bir rahatsızlık söz konusu değilse) alımı, daha az besin tüketimine yol açacaktır.

 

ÖNEMLİ OLAN ‘DENGE’!

Unutmayın, önemli olan her zaman ‘dengeleyebilmektir’. Eğer dengelemeyi biliyor ve herhangi bir rahatsızlığınız mani olmuyorsa, tabii ki arada sırada kaçamak diye nitelendirebileceğimiz yiyeceklerden tüketebilirsiniz… Yalnız, esas mesele dengeyi ne kadar kurabildiğimiz… Bu nedenle eğer dengeyi kuramayacağınız düşüncesindeyseniz, ipleri elden bırakmamakta fayda var… Dengeyi çok güzel kurabilenlerdenseniz de ne ala!

 

DOĞRU TERCİHLERLE ARA ÖĞÜNLERİNİZİ MUTLAKA YAPIN! ÖZELLİKLE DE 17:00-18:00 CİVARINDA…

Özellikle yılbaşı yemeğinden önceki ara öğün vaktinizi kesinlikle atlamayın… Eğer iş yeri kutlamalarında ya da gün boyu besin tüketiminizde aşırıya kaçmışsanız, bu ara öğününüzde yoğurt, süt, kefir gibi herhangi  bir süt ürünüyle birlikte hafif bir ara öğün yapabilirsiniz. Bu sayede hem sindirim sisteminizi rahatlatır, hem tok kalır, hem de kan şekeri seviyenizi dengede tutarsınız. Özellikle yılbaşı yemeğinin saat 20:00 civarlarında gerçekleşeceğini düşünürsek, 17:30-18:00 arasında tüketeceğiniz sağlıklı bir ikindi ara öğünüyle yılbaşı yemeğinde de aşırı besin tüketiminin önüne geçmiş olursunuz.

 

 

YILBAŞI YEMEĞİ VE SONRASI…

Gün boyu beslenmenize dikkat etmişseniz, yılbaşı yemeğine büyük bir açlıkla gitmeyeceksiniz demektir. Bu sayede nefsinize daha fazla hakim olma şansını yakalar, daha sağlıklı alternatif seçimleriyle yemeğe başlayabilirsiniz.  Özellikle yemekten 2 saat önce yapılan ara öğün ve yemeğe kadarki müddet içerisinde 2-3 bardak su tüketiminin de bu konudaki desteğini göreceksiniz.

 

EVDE YENİ YIL YEMEĞİ

Evde yılbaşı yemeği düzenliyorsanız lütfen sağlıklı yiyecek ve içecek alternatiflerinden de yararlanmaya özen gösterin. Örneğin ızgara et/tavuk alternatifleri, haşlanmış sebze, salata, haşlanmış kurubaklagil salataları, yoğurt, ayran, maden suyu gibi alternatiflere de menünüzde muhakkak yer verin.

 

ANA YEMEK ÖNCESİ EKMEK TÜKETMEMEYE GAYRET EDİN!

Genellikle restoran tarzı mekanlarda kutlanan yılbaşı yemeklerindeki ön sunumlara/giriş menülerine dikkat etmekte fayda var. Özellikle de ekmek tüketiminde… Ana yemek öncesi salata, yoğurt, sebze haşlamaları/ezmeleri gibi yiyeceklere daha fazla yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Sonuç olarak gerekli besin ve enerji alımınızı gerek ana yemekle, gerek içeceklerinizle, gerekse de tatlı tüketimi ile fazlasıyla karşılayacaksınız.

 

İLK TERCİHİNİZ SAĞLIKLI VE DÜŞÜK KALORİLİ MEZELER OLSUN

İster evde ister dışardaki bir yılbaşı yemeğinde olun, tabağınıza ilk önce daha düşük kalorili ve sağlıklı mezeleri almaya bakın. Yoğurt, cacık, kurubaklagil salatası, salata, pancar salatası, turşu gibi mezeleri tahın, humus, rus salatası, kızartmalar gibi meze alternatiflerden daha öncelikli tutmaya özen gösterin.

 

ALKOL?

Tabii bu özel gecede alkol tüketmek istiyorsanız, tercihinizi kırmızı ya da beyaz şaraptan yana kullanmanızda fayda var. İçki tercihinizi daha farklı bir alkol çeşidinden yana kullanmak istiyorsanız da, miktarını iyi ayarlamalı, tüm alkol çeşitleri olmak üzere tüketim miktarınızı 1-2 kadehle sınırlamalısınız. Bu durum sırf kilo ya da total kalori alımıyla alakalı değil, total sağlığınız açısından da büyük önem taşıyor, unutmayın.

 

TATLIYI EN GEÇ 22:00’DE BİTİRİN…

Yemek sonrası tatlı tüketiminiz en geç 22:00 civarı olmalı. Tercihen  sütlü, meyveli, dondurmalı tatlıları tercih etmeniz bildiğiniz gibi daha sağlıklı. Bu nedenle şerbetli ve bol çikolatalı tatlılardan kaçınmanızda fayda var…

 

GEÇ SAATTE ALKOLE DİKKAT!

Gecenin ilerleyen saatlerinde tüketeceğiniz alkol, yağlanma riskini de beraberinde getirir. Ayrıca ertesi gün kendinizi iyi hissetmemenize, mide bulantılarına, baş ağrılarına da sebebiyet verebilir. Bu nedenle eğlencenin dozunu iyi bilmeli, alkol tüketiminizi de ona göre ayarlamalısınız.

 

00:00’DAN SONRA ABUR CUBUR TUZAKLARI!

Özelllikle gecenin ilerleyen saatlerinde eğlenceye devam edecekseniz, çeşitli atıştırmalıklardan uzak durmanızda fayda var. Özellikle de cips ve kuruyemiş tüketiminden… Tüketecekseniz de miktarı iyi ayarlamaya dikkat etmeli, bu saatlerde midenizi dinlendirip rahatlatacak çay gibi alternatiflerden yararlanmaya çalışmalısınız.

 

 

1 OCAK’TA HAFİFLEYEREK SENEYE BAŞLAYIN…

Çok kaçamaklı, dengesiz ve sağlıksız besin ve atıştırmalıklarla dolu bir 31 Aralık günü ve gecesi geçirdiğinizi farzedelim… Eğer 1 Ocak günü beslenmenize dikkat ederseniz, yine teraziyi dengelemeniz mümkün… Peki ne mi yapmalı?

 

‘BUGÜN AÇ KALMAM GEREK’ YANILGISI…

‘Dün çok yemek tükettim, bugün hiçbir şey yemeyeceğim’ gibi bir hataya düşmeyin. 1 Ocak günü de vücudunuz çalışıyor ve taze enerjiye ihtiyaç duyuyor, unutmayın… O nedenle tabii ki yemek yiyeceksiniz yalnız bu sefer daha hafif alternatifleri tercih etmeye gayret ederek…

 

BRUNCH GÜNÜ!

Uyanış saatiniz yeni yılın ilk gününde muhtemelen daha geç olacaktır. Örneğin öğleye doğru uyanıyorsanız, bu noktada ‘brunch’ yapmanızı önereceğim. Yani kahvaltı ve öğle yemeğinizi birleştirebilir, daha zengin bir menü oluşturabilirsiniz. Tabii sağlıklı ve hafif alternatiflerlerle!

 

ARA ÖĞÜNLERDE PORTAKAL, MANDALİN VE ELMA…

Meyveler yine ve her zaman olduğu gibi vazgeçilmezlerimizden… Yalnız, yeni yılın ilk gününde yaşanabilecek kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerini çözmek adına meyve hakkınızı mevsiminde bulunduğumuz portakal, mandalin ve elmadan yana kullanmanızda fayda var.

 

SU TÜKETİMİNE DEVAM…

Eğer bir gece öncesinde alkol tüketmişseniz, gün içerisindeki su tüketiminizi mutlaka artırmanız gerekiyor… Gün içerisinde muhakkak en az 2 litre (8 su bardağı) su tüketmenizde fayda var.

 

DOĞADA YÜRÜYÜŞ…

Bu tatil gününde dolaşım sisteminizi harekete geçirmek ve kalori yakmak adına doğada yürüyüşe çıkın… Bu sayede hem hareketlenir, hem doğanın tadına varır hem de yeni yıla daha enerjik başlarsınız!

 

ÖĞLE VE AKŞAM YEMEĞİNİZLE HAFİFLEYİN…

1 Ocak’ta öğle ve akşam yemeğinizde sindirimi zor yiyecekleri bulundurmamaya gayret gösterin. Örneğin sindirim sistemini zorlamayan sebze çorbası, haşlanmış patates –brokoli ve ızgara somon balığından oluşan bir menü tercih edebilirsiniz.  Ya da beyaz peynirli ve maydonozlu sandviç ve ayran da bir diğer hafif bir öğün alternatifi olabilir. Ayrıca maydonoz, vücudunuzda biriken ödemin atılmasına da yardımcı olacaktır…