Salatayı İhmal Etmeyin!

Salata, mutlaka öğle ve akşam yemeklerimize eşlik etmesi gereken, tokluk hissini artırıcı, çok sağlıklı bir alternatif. Tüketilen yiyeceklerin miktarını dengeleme konusunda da yardımcı. Yalnız, salatanıza ekleyeceğiniz yağ miktarı 1 tatlı kaşığını geçmemeli. 1 tatlı kaşığı yağda ortalama 45 kalori vardır.

Diyelim ki salatanıza ortalama 1 çorba kaşığı yağ ekliyorsanız, bu yağ miktarıyla birlikte ekstradan 90 kalori alıyorsunuz demektir. Salata yiyelim, fazla kalori almayalım derken, bolca ekleyeceğiniz yağ miktarıyla sandığınızdan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz! Hatta çoğu zaman eklenen yağ miktarı bahsettiğimiz bu miktarları bile aşabiliyor ve yağdan alınan kalori miktarı 100-150 kalori civarlarına kadar çıkabiliyor. Bu yüzden eklenen yağ miktarına dikkat etmek çok önemli. Özellikle çeşitli hazır salata soslarından da (özellikle içerikteki yağ miktarlarından emin değilsek) uzak durmakta fayda var.

Evet, salatamıza bir miktar yağ eklemeliyiz. Bu sayede yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinden etkili bir şekilde yararlanabiliriz. Yalnız bahsetmiş olduğum gibi ölçüye muhakkak dikkat ederek...

 

SALATANIN FAYDALARI

-Çeşitli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

-Günlük posa ihtiyacımızı büyük oranda karşılamaya yardımcıdır.

-Tokluk hissi vererek aşırı yemek tüketimine karşı bizleri frenler.

-Salataya kattığımız sebzelerin içeriğinde bulunan C vitamini, yiyeceklerle aldığımız demir mineralinin vücut tarafından emilimini artırır.

-Özellikle limon, C vitamini bakımından çok zengindir. Salatanızı bol zeytinyağlı değil, bol limonlu olarak tüketmelisiniz (limonun tetikleyebileceği herhangi bir sağlık probleminiz yoksa).

-Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır.

-Kan şekerini dengeler.

-Günlük sıvı ihtiyacınızınızı karşılamaya yardımcı olur.

-Antioksidan yönü kuvvetli olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirici, kansere karşı koruyucu etkileri de bulunmaktadır.

-Salatada bulunan yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum bakımından zengindir. Bu nedenle özellikle yeşil salata tüketimi kemik sağlığı açısından da olumlu etkiler sağlamaktadır.