Sonbaharı 'Mutluluk Veren Sağlıklı Yiyeceklerle' Karşılayın!

Sonbahar mevsimine doğru yavaş yavaş ilerlerken günlerin kısalmasıyla birlikte birçok kişi daha depresif bir moda geçiş yapabiliyor. Yaz, cıvıl cıvıl halini, güneşini, aydınlığını, denizini, kokusunu, sonbaharın dinginliğine ve karanlığına bırakmaya başlıyor. Tabii bu durum da ne yazık ki modumuzu negatif yönde etkileyebiliyor ve daha pozitif hissedebilmek adına bizi mutlu eden çeşitli yemek tuzaklarına düşebiliyoruz. İşte tam da bu noktada mutluluk veren ve yağlandıran yemek tuzaklarına düşmek yerine yine mutluluk veren ama tok tutup yağlandırma riski en az olan yiyeceklere yönelmek gerekiyor. Peki nedir bizleri mutlu eden, bir o kadar da sağlıklı ve kararında tüketildiği takdirde yağlandırmayan bu yiyecek alternatifleri?

 

1)BİTTER ÇİKOLATA
Çikolata kelimesini duymak bile çoğu zaman mutlu hissetmeye yetiyor. Bu tatlı yiyecek mutlulukla o kadar çok bağdaştırılmış ki, kararında tüketildiği takdirde mutluluk vermenin yanısıra vücut adına birçok sağlıklı etki de sağladığını hatırlamak gerekiyor. Tabii çikolatanın da bitter olanını tercih etmekte fayda var.

 

2)YULAF EZMESİ, YOĞURT, CEVİZ, BAL TATLISI
Canınız puding tarzı sütlü bir tatlı çekiyorsa ve modunuz da düşmüşse, bu hafif ve sağlıklı tatlı tam da size göre! 2 yemek kaşığı yulaf, 2 yemek kaşığı az yağlı yoğurt, 1 adet ceviz içi ve 1 tatlı kaşığı da bal ilavesiyle hazırlayacağınız bu lezzetli karışım sizi mutlu etmenin yanısıra hem sağlıkla besleyecek hem de tok kalmanızı sağlayacaktır.

 


3)SOMONLU TAM BUĞDAY MAKARNA
Çok enfes, sağlıklı ve bir o kadar da mutluluk verici bir ana öğün olarak sizlere önerebileceğim lezzetler arasında somonlu makarna da yer alıyor. Yalnız tek bir farkla! Makarnanın tam buğday olanını tercih etmeniz koşuluyla. Bu sayede kan şeker seviyenizi dengede tutabilecek, daha az miktarla daha uzun süre tok kalacak, posa alımınızı artıracak ve somonun da işbirliğiyle mükemmel ve modunuzu yükseltici bir ana öğün hazırlamış olacaksınız. Yanına buğulama yöntemiyle pişirdiğiniz karışık sebze ilavesi de menünüze daha fazla sağlık katacak ve de çok yakışacaktır. Afiyet olsun.

 

4)MUZLU KEFİR
Kefirin faydalarından sürekli bahsediyoruz. Ayrıca sonbahar mevsiminde çeşitli hastalıklara yakalanmamak adına bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğini de biliyoruz. İşte tam da bu noktada kefir çok iyi bir seçim. Ayrıca muzla birlikteliği de kefiri daha lezzetli ve kefir tadını sevmeyenler için de daha içilebilir bir hale getiriyor. Ayrıca bu ikili mutluluk hissini de tetikliyor! 1 su bardağı az yağlı kefir ve bir adet küçük ya da yarım adet büyük boy muzu karıştırıcıda karıştırdınız mı sağlık ve mutluluk dolu içeceğiniz hazır!

 

5)NOHUTLU SALATA
Kurubaklagillerden nohutun da modumuz üzerindeki olumlu etkileri büyük. Nohut hem karbonhidrat hem de protein bakımından zengin olduğundan, sağlık adına bolca faydası bulunan bakliyatlardan bir tanesi. Hem de çok pratik bir öğle ya da akşam yemeği hazırlamak için vazgeçilmez bir seçenek. Bu nedenle buzdolabınızda her daim bir miktar haşlanmış nohut bulundurmanız size büyük kolaylık sağlamanın yanısıra sağlıklı beslenebilmenize de yardımcı olacaktır. Özellikle nohut, salatalarınıza da çok yakışacak, yanına da ayranınız ya da yoğurdunuzu aldınız mı çok sağlıklı ve mutluluk hissini artıran bir ana öğün oluşturma şansını yakalayacaksınız.

 

*Bahsedilen öneriler herhangi bir sağlık sorunu varsayılmaksızın yazılmıştır.

 

Özellikle sonbahar mevsiminde modumuzda yaşanabilen negatif yöndeki değişimlerin üstesinden mutluluğu artıran sağlıklı besinleri de beslenme programımızda bulundurarak gelebiliriz. Bu noktada ‘sağlıklı’ kelimesine dikkat çekmekte fayda var çünkü bizleri fast food, börek-çörek-türlü hamurişi alternatifleri ve aşırı yağlı-bol şekerli yiyecekler de mutlu edebiliyor! Yalnız bu tip yiyeceklerin verdiği mutluluk ne yazık ki çok kısa sürerken, ardında daha büyük bir mutsuzluğa sebep verebilecek kocaman bir yağ kütlesini de özellikle göbek ve kalça bölgemizde bırakabiliyor. En iyisi bize sağlıkla mutluluk veren yiyeceklere yönelip beden sağlığımızı koruyarak ruhumuzu mutlulukla beslemek…