Tam Anlamıyla Sağlığa Dönme Zamanı

Artık yaz ayları yavaş yavaş sona eriyor ve tatil modundan çıkmaya başlıyoruz. Tabii sağlıklı beslenmeye de tüm hızıyla dönme vaktimiz gelmiş bulunuyor! Özellikle yakın zamanda mevsim değişimi de söz konusu olacağından bağışıklık sistemimizi güçlü tutabilmek adına sağlıklı beslenmenin önemi de bildiğiniz gibi çok büyük… Şimdi mutfak alışverişimizden tutun da total sağlığımızı ilgilendiren her konuyla ilgili yatırım yapmaya başlamanın tam zamanı!

SAĞLIKLI ALIŞVERİŞ!
Öncelikle sağlıklı bir alışveriş listesi oluşturmakla işe başlamalısınız. Bu sayede ekonomik davranma şansınız da doğmuş olur. İlk iş evde neler eksik, bunları tespit etmek. Sebzenizden bakliyatınıza, yoğurdunuzdan ekmeğinize, etinizden sütünüze kadar eksik ne varsa bunları listeleyin. Listeledikten sonra ise listedekileri tekrardan değerlendirin. Gerçekten yakın gelecekte ihtiyacınız olmayanları/tüketmeyeceklerinizi listeden çıkarın.

 

HAFTALIK YEMEK MENÜSÜ OLUŞTURUN!
Market listesi oluşturmadan önce yemek menüsü oluşturursanız alışverişiniz ekstradan hem daha kolay hem de daha ekonomik olacaktır. Bu da sizlere yardımcı olabilecek bir fikir… Ayrıca tüketeceğiniz miktarda harcama yapmanız sayesinde özellikle erken zamanda bozulabilen sebze/meyve gibi yiyecekleri de ziyan etme riskinizi bu programlanma sayesinde minimize etme şansını yakalamış olursunuz.

 

YEMEK MENÜSÜ ÖNERİLERİ
Bir haftalık öğle ve akşam öğünleri için örnek yemek menüsü:

Not: Pek tabii tek menüyü iki öğün için de kullanabilirsiniz. Menüler herhangi bir rahatsızlık göz önünde bulundurulmadan yazılmıştır. Genel fikir verme amaçlıdır.

 

ÖĞLE YEMEĞİ

AKŞAM YEMEĞİ

PAZARTESİ

Kıymalı taze fasülye

Bulgur pilavı

Yoğurt

Salata

Tavuk ızgara

Haşlanmış patates salatası (arzuya göre taze nane de katabilirsiniz)

Cacık

Salata

 

SALI

Fırında somon

Domatesli tam tahıl makarna

Haşlanmış brokoli

Salata

Bamya yemeği

Tavuk kuşbaşı

Biberli bulgur pilavı

Yoğurt

Salata

ÇARŞAMBA

Etli kurufasülye yemeği

Pirinç pilavı (esmer pirinç de kullanılabilir)

Yoğurt

Salata

Patlıcan yemeği

Ekmek

Yoğurt

Hellimli salata

PERŞEMBE

Yalancı dolma

Tavuk köfte

Yoğurt

Salata

Peynirli sandviç/tost (tam tahıl ekmeği ile)

Ayran

Salata

CUMA

Etli molohiya

Bulgur pilavı

Yoğurt

Salata

Haşlanmış börülce-kabak

Ton balığı

Salata

CUMARTESİ

Fırında tavuk patates

Cacık

Salata

Menemen

Ekmek

Ayran

Salata

PAZAR

Kıymalı mercimek yemeği

Ekmek

Yoğurt

Salata

Fırında balık

Pilav

Haşlanmış sebze

Salata

 

 

GÜNDE 20 DAKİKA HAREKET!
Ayrıca her günümüze biraz da hareket ilave ettik mi müthiş olur. En azından günde 20 dakikalık yürüyüş ya da daha farklı bir egzersizi yaşamımıza dahil ederek daha dinç hissetmemiz mümkün. Hareket şart, unutmayalım!