Tropikal Meyve 'Avokado'!

Avokado meyvesinin dışı yeşil ve sert kabukludur. İçinde ise kocaman bir çekirdek ve çekirdeği çevreleyen beyaz-sarı renkte, yenilebilen kısımlarını barındırmaktadır. Beyaz-sarı renkte olan bu kısım, avokadonun oda sıcaklığında iyice pişmesiyle, kremsi bir kıvam alır.

Faydalı yağ asitleriyle birlikte daha birçok vitamin ve minerali de bünyesinde barındıran bu tropik meyvenin tüketimi son derece sağlıklıdır. 1 porsiyon meyve hakkınızı, ½ küçük boy avokadodan yana kullanabilirsiniz!

Salatalara büyük lezzet katan avokadoyu, sarımsak, limon ve çok az zeytinyağı ile karıştırarak, sağlıklı bir meze alternatifi de elde etmiş olursunuz. Ayrıca bu karışımı makarna sosu olarak da kullanabilirsiniz. Yalnız, yağlı bir meyve olduğu için ölçüyü kaçırmamakta fayda var!


AVOKADONUN FAYDALARINA GELİNCE;

-İçeriğinde B, C, E ve K vitaminleri bol miktarlarda bulunur.

-Demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko minerallerini de içermektedir.

- Özellikle tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan avokadonun, total kolesterol seviyesi ve LDL kolesterolü (kötü huylu) düşürdüğü, HDL kolesterolü (iyi huylu) de artırdığı yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

-Tansiyonu dengelemeye yardımcıdır.

-Protein bakımından zengindir. 

-Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır.

-Kalp ve damar sağlığı için son derece faydalıdır.

-Antioksidanlar bakımından zengindir.

-Başta kanser olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara karşı vücut direncini güçlendirir. 

-Toksik madde atımına yardımcıdır. Bu nedenle birçok hastalığa karşı koruyucu etkisiyle beraber yaşlanmayı geciktirici/önleyici etkiler de sağlamaktadır.

-Cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Kurumuş ve yıpranmış ciltler için de fayda sağladığı bilinmektedir.