Vücudunuzun da Bir Elektrik Süpürgesi Var; Posa/Lif

Evimizi, ofisimizi ya da bulunduğumuz her mekanı en güzel şekilde temizleyebilmek adına elektrik süpürgesini mutlaka kullanırız. Peki ya vücudumuzu en güzel şekilde temizlemek ve arındırmak adına nelere ihtiyacımız olduğunu biliyor musunuz?

Hiç şüphesiz sağlıklı beslenme ve yeterli su ve sıvı tüketimi, özellikle elimizde olmadan, gerek yiyecek ve içecekler, gerekse solunum, deri ve tüm çevremiz yoluyla maruz kaldığımız birçok zararlı maddeden vücudumuzu arındırma adına başı çeken en önemli faktörlerden! İşte burada, sağlıklı beslenmenin çok önemli olan bir parçası olan posa alımından da bahsetmemiz gerekiyor! İşte size bahsetmiş olduğum elektrik süpürgemiz!
Bugün, kısaca posadan bahsediyoruz. Posa gerçekten de vücudun büyük bir yardımcısı, koruyucusu, kollayıcısı, arındırıcısı, tok tutucusu… ve daha bir çok fayda sağlayan, sağlıklı beslenmenin çok önemli bir elemanı…

 

POSA (LİF) NEDİR?
Posa, kısaca vücudumuzun sindiremediği bir çeşit bitki kökenli kompleks karbonhidrat çeşididir. Özellikle, sindirim sistemi için birçok olumlu etki sağlayan yönleriyle ön plana çıkar. Bildiğiniz gibi sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir vücut demektir. Dolayısıyla sindirim sistemi sağlığına büyük katkısı olan posanın, total sağlığımıza da katmış olduğu olumlu etkileri tartışılamaz bir gerçektir.


ÇÖZÜNEBİLİR VE ÇÖZÜNEMEYEN POSA
Posayı suda çözünebilir ve suda çözünemeyen posa (lif) olmak üzere iki ayrı grupta inceleyebiliriz.

Çözünebilen posa: Suda çözünebilir. Midede uzun süre kalır ve sindirimde gerçekleşen besin emilim sürecini yavaşlatmayı sağlar. Böylelikle, özellikle kolesterol ve şekerin sindirim esnasına kana geçiş hızının da yavaşlatmaya yardımcıdır. Ayrıca bir miktar kolesterol ve şekerin de kana geçişi sağlayamadan vücuttan atılmalarını sağlar. Bu durum da direkt olarak vücutta kolesterol ve şeker dengesini korumaya yardımcı olur.

Çözünebilir posa yönünden zengin yiyecekler: Kurubaklagiller, yulaf, bezelye, elma, ve daha birçok sebze ve meyve…

 


Çözünemeyen posa: Suda çözünemez. Bağırsak hareketlerinde ve tokluk hissini korumada büyük ölçüde etkili olan posa çeşididir. Dışkı hacmini artırmaya ve vücutta su tutumuna yardımcıdır.

Çözünemeyen posa yönünden zengin yiyecekler: Tam tahıl ekmeği ve tüm tam tahıl ürünleri, buğday, patates, karnabahar, taze fasülye, ve daha birçok sebze çeşitleri çözünemeyen posa bakımından zengindir.

 

POSANIN FAYDALARI

-Elektrik süpürgesi misali, vücutta bulunan toksik maddelerin bağırsaklar yoluyla vücuttan atılmasına yardım eder.

-Tokluk hissi verir.

-Özellikle fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışırken diyetinizde bol posalı gıdalar (sebze, meyve, tam tahıl ekmeği vb.) bulundurmanız, diyetinizi hem daha sağlıklı hale getirmeye, hem de sizi olası açlık krizlerine karşı koruyacaktır.

-Bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur.

-Vitamin ve mineral emiliminin daha etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaya yardımcıdır.

-Su tutucu özelliğinden dolayı vücudun su kaybını en aza indirgemede rolü büyüktür.

-Bağırsak hareketlerini artırarak sindirimi kolaylaştırır.

-Kabızlık sorununu çözmeye yardımcıdır.

-Kanser riskini azaltır.

-Kolesterolü ve şekeri dengelemeye yardımcıdır.

-Bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin çoğalmasına destek verir.

 

NE KADAR POSA TÜKETMELİYİZ? 

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation – WHO) günlük posa alımını 25g olarak önermektedir. Maalesef ki toplumumuzda günlük olarak önerilen bu miktarda posa alımına ulaşmak çok kolay değildir. Hele de toplumumuzun beslenme biçimini göz önünde bulundurursak… Bu yüzden mutlaka gün boyunca elimizden geldiğince posa içeriği yüksek gıdalarla beslenmeye çalışmak, özellikle sebze ve meyve tüketimimizi artırmak en doğru tercih olacaktır.

 


YETERLİ POSA ALIMI İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

Sağlıklı miktarlarda posa tüketimimizi sağlamak adına beslenmemizde mutlaka belli başlı yiyecekleri bulundurmamız şart! Kısaca bahsetmemiz gerekirse;

1-Haftada en az 2-3 kez kurubaklagil (kuru böğrülce, nohut, mercimek, bakla vb.) tüketmeliyiz.

2- Günde en az 5-6 porsiyon sebze ve meyveyi beslenme programımızda bulundurmalıyız. Özellikle ilaç kalıntısı ve benzeri şüpheleri uyandırmayan meyveleri mutlaka mümkün olduğunca kabuklarıyla birlikte tüketmeliyiz.

*Bu noktada her şeyi mevsiminde tüketmemiz gerektiğini tekrar hatırlatmalıyım.

3-Ekmek tercihimizi tam tahıldan yana kullanmalı, beyaz ekmeği tamamen hayatımızdan çıkarmalıyız. Tam tahıl tercihi günlük posa alımını artırmaya yardımcı olurken, beyaz ekmeğe nazaran daha fazla besleyici içeriğe sahip olmasından ötürü de çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

DİKKAT: Eğer sindirim sisteminizin herhangi bir kısmında bir rahatsızlığınız varsa (gastrit, ülser, ishal, ülseratif kolit vb.) sindirim sisteminizi yormamak adına posa tüketiminize muhakkak dikkat etmelisiniz. Doktor kontrolündeki varolan tedavinize mutlaka diyetisyen kontrolünde planlanan ve size eğitimi verilen beslenme programınız da eşlik etmelidir.

 

HASTALIKLARA KARŞI POSA! 

Kanser, diyabet, kalp- damar hastalıkları ve daha birçok hastalığa karşı posanın koruyucu özelliğinden bahsedilmektedir. Örneğin yeterli miktarlarda posa alımının kolon kanseri riskini azalttığı, bahsetmiş olduğumuz gibi kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu ve serum kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir.
Kısacası posa gerçekten de vücut sağlığı açısından çok fayda sağlamaktadır. Lütfen beslenme programınızda yeterli posa miktarını bulundurmaya gayret edin.


Posa, bir besin niteliğine sahip olmamasına karşın çok değerli. Bitkilerin bize sunduğu ve vücudumuzun total sağlığı üzerine mükemmel etkileri olan posadan mutlaka yeterli miktarlarda yararlanalım. Bahsettiğimiz gibi sağlıklı beslenmenin esaslarına uyarak, özellikle kuru baklagil, sebze, meyve ve tam tahıl tüketimimizi artırarak, gerekli posa alımımızı sağlayabiliriz! Tabi posanın faydalarından yararlanmamıza destek olan su ve total sıvı tüketimimizi de ihmal etmeden!