Yaz Mevsimine Yaklaşırken Kilo Kaybı İçin Doğru Yolda Mısınız?

Kilo sorunu sanıyorum ki en çok yaz aylarında sorun teşkil etmeye başlıyor. Özellikle deniz sezonunun açılmasıyla kadınlar başta olmak üzere herkes ‘fazla kilolardan en hızlı şekilde nasıl kurtulabilirim?’ diye yanlış bir düşünce içerisine girebiliyor... 

Unutmayın, vücudunuz size armağandır. Hipokrat’ın deyişiyle ‘You are what you eat’ yani ‘Ne yersen osun’ sözü gerçekten bugün de doğruluğunu göstermektedir. Buna göre ‘beslenme’ sizi ‘siz’ yapar. Bu yüzden yalan yanlış, vücudunuza kısa ya da uzun vadede zarar verecek ‘sözde kilo kaybı diyetlerine’ lütfen itibar etmeyin, bilinçlenmeyi seçin.

 

YAZ AYLARINDA KİLO KAYBI VE KİLO YÖNETİMİNİ SAĞLAYAN ‘SAĞLIKLI BESLENME YOLUNUZDA’ NELER OLMALI?

Yaz mevsiminde kilo kaybı ve yönetimi birçok kişiye göre daha kolay! En önde gelen nedeni ise özellikle bu sıcak aylarda rahatsızlık vermelerinden ötürü bol yağlı ve bol kalori ihtiva eden yiyeceklere yönelmek yerine, daha hafif yiyecekleri tercih ediyor oluşumuz. Ayrıca deniz mevsimi olduğu için hareketliliğimiz de artıyor. Bu da tabii ki kilo kaybımıza ve bulunduğumuz kiloyu korumamıza destek veren bir faktör.

Peki yaz aylarında kilo kaybı ve kilo yönetimi için neler yapmalıyız? Sağlıklı beslenme destekçilerimizi nasıl özetleyebiliriz?

 

1-Mutlaka ‘diyetisyen’ kontrolünde kilo verin!

Beslenme kavramı öyle bir şey ki, bugün herkes bu konu hakkında ‘doğru bilgi sahibi olmadan fikir sahibi’ olabiliyor.

Lütfen artık daha fazla bilinçlenelim, bu işin eğitimini almış ve bilimsel kaynaklara dayalı olarak uygulayan  kişilere kendimizi emanet edelim, sürekli doğru kaynaklardan bilgi edinmeye ve bilinç düzeyimizi artırmaya çalışalım, sabredelim, ve yolun sonuna ulaşmak için sabrın ve çabanın önemine ek olarak ‘doğru bilinçte’ olmamız gerektiğini sürekli hatırlayalım.

Kendi başınıza uygulayacağınız ve size özel olmayan diyetler, günün sonunda sağlıktan çok zarar getirecektir. Evet belki de kilo kaybedebileceksiniz fakat bir hafta boyunca hiçbir şey tüketmeden de kilo kaybedebilirsiniz, bunu unutmayın! Önemli olan ‘sağlık’ çerçevesinde, doğru bir şekilde ve doğru rehber yoluyla (diyetisyen) kaybedilen kilodur. Aksi, sağlığınızı ihmal etmek olur.

 

2-Sağlıklı kilo kaybı ve sürdürülebilirlik için diyetinizi uygulayıp hareketli olmanın yanısıra, kararlı ve iradeli olmanız da şart!

Fazla kilolarınızdan kurtulmak ‘sabır’ işidir. Kararlılık göstermeyi öngörür. Bu yüzden kararlı olmalı ve sabretmelisiniz. Hayatta hiçbir şeyi hemen elde edemeyiz. Mesela fit bir vücut için düzenli spor yapmıyorsak, sonrasında vücudumuzun görünümünden şikayet etmemeliyiz. Kilo vermek istiyorsak da ilk önce bu işin sağlıklı bir biçimde nasıl gerçekleştiğini benimsemeli, ‘diyetisyeninizin’ size gösterdiği yoldan şaşmamalısınız!

 

3-Bol su için!

Tabii ki 4 mevsim bahsettiğimiz ‘bol su için’ sözünü yazın bir nebze daha vurgulayarak söylememiz gerekiyor. Özellikle bu sıcak aylarda terleme yoluyla ekstradan kaybediyor olduğumuz sıvıyı muhakkak ilk başta ‘su’ ile takviye etmemiz en sağlıklı yoldur.

 

4-Ayran tüketin!

Biraz yoğurt, biraz su, bir tutam tuz ve isteğe göre nane ilavesiyle hazırlayabileceğiniz sağlıklı ve basit bir içecek… Özellikle sıcak günlerde vücudumuza birçok fayda sağlayan bu yararlı içeceği mutlaka beslenme programımızda bulundurmakta fayda var.

Nedeni ise içinde bulunduğumuz bu sıcak günlerde vücut, özellikle ter yoluyla su ve mineral kayıpları yaşıyor. Ayran da hem sıvı, hem de mineral deposu bir içecek. Kısacası kaybettiğimiz su ve mineralleri takviye etmeye yardımcı. Özellikle içeriğine tuz katmanıza engel bir rahatsızlığınız yoksa, ter yoluyla kaybettiğiniz tuzun da takviye edilebilmesi adına destek sağlıyor. Böylelikle ani tansiyon düşüşlerini de engelleyebiliyorsunuz.

 

Not: Eğer hipertansiyon ya da tuzu kısıtlamanız gereken daha farklı bir rahatsızlığınız varsa, ayranınıza tuz eklememelisiniz.

 

5-Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa günde 1-2 şişe maden suyu tüketebilirsiniz.

Özellikle hipertansiyon, böbrekleriniz ve mide-sindirim sistemiyle ilgili herhangi bir problem ya da sağlık sorununuz yoksa, maden suyu da ayran gibi tüketebileceğiniz çok sağlıklı alternatiflerden bir tanesidir. Yalnız, aşırıya kaçmamak koşuluyla.

Maden suyu, gün boyunca ter yoluyla kaybedilen sıvı ve mineral ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılamaya yardımcı olmanın yanısıra, yaz aylarında yemeklerden sonra yaşanabilecek hazım sorunlarına karşı da iyi gelecektir.

 

6-Sebzenizi sofranızda mutlaka bulundurun

Yaz sebzeleri bir harika! Vitamin ve mineral içeriklerinin yanısıra posa yönünden de zengin olan bu değerli sebzeleri mutlaka soframızda bulundurmamız gerekiyor. Salçalı sebze yemekleri yerine, buğulama yöntemiyle pişirilen sebzeler daha hafif birer alternatif olacaktır.

 

7-Salatayı ihmal etmeyin!

Salatalar, sofraların en güzel eşlikçisi. Özellikle yaz aylarının sunduğu yeşillik bolluğundan salatalar aracılığıyla da yararlanabiliriz.

Salata, mutlaka öğle ve akşam yemeklerimize eşlik etmesi gereken, tokluk hissini artırıcı, çok sağlıklı bir alternatif. Tüketilen yiyeceklerin miktarını dengeleme konusunda da yardımcı. Yalnız, salatanıza ekleyeceğiniz yağ miktarı 1 tatlı kaşığını geçmemeli. 1 tatlı kaşığı yağ ortalama 45 kalori içeriyor.

Diyelim ki salatanıza ortalama 1 çorba kaşığı yağ ekliyorsanız, bu yağ miktarıyla birlikte ekstradan 90 kalori alıyorsunuz demektir. Salata yiyelim, fazla kalori almayalım derken, bolca ekleyeceğiniz yağ miktarıyla sandığınızdan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Çoğu zaman eklenen yağın miktarı çok daha fazla olabiliyor ve kalori 100-150 civarlarına kadar da çıkabiliyor. Bu yüzden salata hazırlarken özellikle bu noktaya çok dikkat edilmelidir. Bu sayede kilo kaybı ve yönetimini kontrol altında tutabiliriz. Ayrıca çeşitli hazır salata soslarından da (özellikle içeriğindeki yağ miktarlarından emin değilsek) uzak durmakta fayda var.

Not: Evet, salatamıza bir miktar yağ eklemeliyiz. Bu sayede yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinden etkili bir şekilde yararlanabiliriz. Yalnız ölçüye mutlaka dikkat etmeliyiz.

 

8-Meyve tüketin ama aşırıya kaçmayın!

Masum olarak adlandırdığımız meyveler aslında o kadar masum değiller! Yine gün boyunca tüketeceğimiz miktarlar önemli. Meyveler tabii ki başta vitamin, mineral, sıvı ve posa içeriklerinden ötürü çok değerli ve faydalılar. Yalnız ‘meyvedir bir şey olmaz’ düşüncesi tamamen yanlış olup, miktar aşırılığı kilo kaybı ve kontrolünü olumsuz etkilemektedir.

 

9-Kararında dondurma tüketin

Vazgeçemediğimiz dondurma! Yaz denince akla ilk gelen yiyeceklerden…

Bugün birden fazla çeşit dondurma alternatifine rastladığımız için dondurma içeriklerine de mutlaka dikkat etmekte fayda var. Mümkün olduğunca daha az yağ ve şeker içeren, katkı maddesi içermeyen, daha saf üretilmiş dondurmalara yönelirsek en sağlıklı tercihleri yapmış oluruz. Özellikle kilo kaybı ve yönetimi konusunda dondurma tüketimimizi de en doğru şekilde ayarlamalıyız.

*Ayrıca diyabet hastalarına sunulan diyabetikler için özel dondurmaların içeriklerine de muhakkak dikkat edilmeli, şüpheli bir durum varsa tüketimden kaçınılmalıdır.

 

10-Hareketli olun, sporu ihmal etmeyin

Tabii ki kilo kaybı ve yönetiminin vazgeçilmez dostu hareketlilik, yaz aylarında da önem taşıyor. Deniz sezonunun açılmasıyla hareketlilik, diğer mevsimlere göre daha fazla olabiliyorken yetersiz de kalabiliyor. Bu yüzden özellikle sabah erken saatlerde ya da akşam üzeri yapacağımız tempolu yürüyüşler, bu mevsimde de önem taşımakta. En güzeli sizin vücudunuza ve varsa rahatsızlıklarınıza özel hangi sporun daha sağlıklı olacağını doktor ve egzersiz uzmanınıza danışarak öğrenip ona göre uygulamaya geçmenizdir.

 

Bunlara ek olarak, kilo kaybı ve yönetimi konusunda ise artık hepimizin bildiği ve değişmeyen faktörlerden;

-Doğru saatlerde ara ve ana öğün tüketimi

-Gün boyunca alıncak karbonhidrat, protein ve yağ dengesinin doğru bir şekilde ayarlanması

-Düzenli bir hayat sürme (özellikle doğru saatlerde kaliteli uyku uyumak)

…gibi faktörlerin de ne denli önemli ve gerekli olduğunu bir kez daha vurgulayalım.