Yaz Mevsiminde Sizi 'Hataya' Düşürebilecek Beslenme Biçimleri

Yazın en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde beslenme biçimi de negatif yönde etkilenebiliyor. Sonuç olarak da çeşitli rahatsızlıklar, sağlıksız kilo kaybıve kilo alımı, sıvı dengesizliği vb. durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Peki şöyle bir baktığımız zaman acaba bu sıcak aylarda ne gibi ‘beslenme hataları’yla karşılaşıyoruz dersiniz?

 

İŞTAHSIZLIĞIN SONU
Özellikle iştahsızlık, en sık rastlanılan problemlerin başında geliyor. Boğazımızdan yemek geçmiyor, sürekli olarak serin tutan ve mümkünse sıvı içeriği yüksek gıdalara yönelmeyi isteyebiliyoruz. Buraya kadar her şey ‘çok sağlıklıymış’ gibi algılansa da ne yazık ki durum gerçekte hiç de öyle olmayabiliyor… Nedeni ise iştahsızlık problemiyle karşı karşıya kalan birçok kişinin tek tip beslenmeye yöneliyor oluşu ve özellikle de kolaylıkla bulabileceği yiyecek ve içecekleri tercih ediyor oluşudur… Genellikle tercih edilen yiyecek ve içeceklerin başında; aşırı meyve tüketimi, şekerli meşrubatlar ve dondurmalar yer alıyor… Tabii bu gibi tek tip ve aşırı şeker içeren bir beslenme biçimiyle kişi sağlıklı beslenmeden bir hayli uzaklaşıyor.

 

KAHVALTIYI AKSATMAK
Sıklıkla duyduğumuz en büyük problemlerden birisi de kahvaltıyı es geçmek oluyor… Bunaltıcı ve sıcak havanın etkisiyle kahvaltı öğünü de ne yazık ki sekteye uğrayabiliyor. Bu durumu çözmek için yoğurt, yulaf ve meyveden oluşan kahvaltılar hazırlanabilir, hem sizi serinleten hem de sağlıkla besleyen öğün alternatifleri oluşturabilirsiniz. Unutmayın, kahvaltısız başladığınız her gün sağlığınızı da negatif yönde etkileyecektir.

 

KARPUZ-HELLİM KOMBİNASYONU SAĞLIKLI MI?
Karpuz-hellim birlikteliği, birçok kişinin yaz aylarında vazgeçemediği bir kombinasyon. Peki karpuz ve hellimin birlikte tüketimi ne kadar sağlıklı?

Glisemik indeks bilindiği gibi kısaca bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme hızıdır. Karpuzun da glisemik indeksi diğer birçok meyveye kıyasla yüksektir. Bu nedenle özellikle diyabet hastalarının karpuz tüketimlerine muhakkak dikkat etmeleri gerektiğini vurgulamakta fayda var.

Bilindiği gibi süt, ayran, yoğurt gibi içecek ve yiyecekler, özellikle protein ve yağ içerikleri sayesinde kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlıyor. Dolayısıyla sütten elde edilen hellim ve diğer peynirler de, kan şekeri hızının daha yavaş yükselmesine destek olmaktadır.

O halde madem ki karpuz kan şekerinin daha hızlı yükselmesini sağlayan bir meyve, onu hellim gibi bir süt ürünüyle destekleyip tüketirsek, kan şekeri yükseliş hızını yavaşlatan sağlıklı bir ikili oluşturabilirler.

Yalnız buraya çok dikkat etmenizi rica ediyorum. Evet bu kombinasyon kan şekeri profilinde olumlu etkilere sahip olabilir. Fakat yine ‘miktar’ kavramına dikkat etmeliyiz. Genellikle büyük zevk alınarak tüketilen yiyeceklerin dozunu ayarlamakta zorlanırız. Bu nedenle eminim ki birçoğunuz da karpuz-hellim ikilisini sevdiğinden, tüketimde aşırıya kaçıyor olabilir. Yine aşırıya kaçmak özellikle karpuzdan ekstra şeker, hellimden de ekstra yağ alımıyla birlikte, kilo artışına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu ikiliyi tüketirken mutlaka ölçülü olmakta fayda var.

 

 

BİLİÇSİZ MEŞRUBAT TÜKETİMİ
Özelikle yazın yapılan beslenme hatalarından biri de ferahlamak ya da su ihtiyacını karşılamak adına bilinçsizce meşrubat tüketmektir. Bu tip içecekler kan şekeri profilini olumsuz yönde etkilemenin yanısıra içeriklerinde bulunan katkı maddeleriyle total sağlığı da negatif yönde etkileyebilmektedir. Ayrıca asitli oluşları da sağlık adına risk faktörü oluşturabilir. Bu nedenle bu tip içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var.

 

GEÇ SAATLERDE AŞIRI ALKOL ALIMI
Aşırı alkol tüketiminin birçok sağlık probleminin yanısıra kilo artışına da neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Beyaz-kırmızı şarap ya da bira tüketimini viski, rakı, votka, tekila gibi alkollere nazaran tercih etmek kalori alımınızı bir nebze daha fazla kontrol altında tutabilmenize yardımcı olacaktır.

 

BOL TUZLU BESLENME
Her zaman olduğu gibi tuz tüketimine yazın da dikkat etmekte fayda var. Aşırı tuz alımı vücutta ödem oluşturabileceğinden özellikle bu sıcak aylarda kalp problemleri, yüksek tansiyon, baş ağrıları vb. rahatsızlık risklerini de beraberinde getirebilmektedir.

 

AŞIRI KAFEİN TÜKETİMİ
Yazın sıvıya duyulan gereksinim arttığından vücuttan ekstra su atımına neden olabilecek özellikle kafein içeren kahve ve çay gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Günde 1-2 fincanı geçmemek kaydıyla çay, kahve ya da yeşil çay gibi kafein içerikli içecekler yine de tüketilebilir… Tabii total sıvı ve su alımına da dikkat etmek koşuluyla…

 

Özellikle bu aylarda yaşanan halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık gibi total beden ve ruh durumumuzu olumsuz etkileyebilen faktörleri minimize edebilmek adına hafif yiyecek ve içecek alternatiflerini içeren sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturabilmek çok büyük önem taşıyor. Bu sayede daha canlı, dolu dolu ve kendimizi iyi hissedeceğimiz bir yaz mevsimi geçirmemiz mümkün olacaktır…