Yaza 3 Kala...

Yaza doğru hızla yaklaşırken bahar arifesinde bulunduğumuz şu günlerde kışın depolanan yağlardan kurtulma çabası da kendini göstermeye başladı bile. Yaza tam üç ay kala diyetisyen kontrolünde doğru bir diyet ve bir uzman eşliğinde gerçekleştireceğiniz uygun bir spor aktivitesiyle yaz mevsimini sağlık ve mutlulukla fit bir biçimde karşılayabilirsiniz…

 

EKSTRA YAĞLARDAN KURTULMANIN TAM ZAMANI!
Kışın depoladığınız ekstra yağlardan kurtulmak için adım atmanın tam zamanı! Adım atmakta gecikmek ve yaza ramak kala paniğe kapılmak istemiyorsanız hemen şimdi sağlıklı bir beslenme programı ve severek yapacağınız bir spor aktivitesiyle bedeninize dilediğiniz formu ve sağlığı kazandırmak adına gerekli adımları atmaya başlayabilirsiniz. Bu üç aylık zaman zarfında sağlığınızı negatif yönde etkileyebilecek aşırı sıkı diyetlerden uzak durarak rahatlıkla incelebilir, deniz ve yaz sezonunu sağlıklı kiloda ve fit bir görünümle karşılayabilirsiniz.

 

GÜNEŞ DAHA ÇOK BİZİMLE, HAREKETE MANİ KALMADI…
Yavaş yavaş günlerin uzaması ve havaların ısınmasıyla birlikte açık havada yürüyüş yapmaya da hiçbir engelimiz kalmıyor. Yani spor yapmak ve hareketlenmek için ‘kış bahanelerimizle’ vedalaşma vakti geldi. En azından haftasonu doğa yürüyüşleri yapmak için fırsatlar yaratabilir, kilo yönetimimiz ve ekstra yağlarımızdan kurtulabilmek adına doğanın bize sunduğu bu güzel alternatiften de bol bol yararlanabiliriz. Özellikle de hafta içi spor yapmaya fırsat bulamayanlar, spor salonu ya da herhangi bir spor aktivitesine katılamayanlar için de bu seçenek son derece uygulanabilir, eğlenceli ve çok da ekonomik olacaktır.

 

3 AYDA SELÜLİTLERİNİZLE DE VEDALAŞIN!
Kilo kaybının yanısıra özellikle kadınların baş düşmanı selülitlerden de kurtulmak adına önümüzdeki bu üç ayı doğru bir şekilde değerlendirilmelisiniz. Selülitlerden kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey gerekli su ihtiyacınınızı karşılamaktır. Su içmek için yaz aylarının gelmesini bekleyenlerdenseniz büyük bir hata yapıyor olduğunuzu tekrar hatırlatmakta fayda var. Bunun yanısıra varolan selülit probleminizden şıp diye kurtulamayacağınızı da bilmeli ve uygun bir beslenme ve egzersiz programıyla beraber ‘sabrederek’ ve önümüzdeki üç ayı hedef alarak onlardan kurtulmayı hedeflemelisiniz.

 

SON DAKİKA PANİĞİNE KAPILMAK İSTEMİYORSANIZ…
Bu 3 ay boyunca gerekli adımları atın ve ‘mayıs sonu haziran başı son dakikacılar topluluğu’ kategorisine girerek evhamlananlar ve kilo kaybetmek için panikle hatalı yollara düşenlerden olmayın. Kısacası “daha yaza çook var…” düşüncesiyle varolan ekstra yağ kütlenizden kurtulmayı ertelemekten bir an önce vazgeçin. Ne yazık ki bu düşünce biçimiyle çoğu kişi yaz girişine yakın birçok hatalı diyet programına yönelebiliyor, hızla kilo kaybedebiliyor ve bedenlerini zayıflatmaya çalışırken esasen sağlığını zayıflatanlar kategorisinde yer alabiliyorlar. Bu nedenle yaza kadar bol bol zamanınız varken hem fazlalıklarınızdan kurtulmak hem de yaşamınızı daha kaliteli kılabilmek adına bir an önce sağlıklı yaşama yönelmelisiniz.


HER YENİ GÜN HEDEFE DAHA YAKINSINIZ…
Doğru yolu seçtikten sonra her geçen gün hedefinize daha yakın olacağınız konusunda kendinizi motive etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Varolan günü sağlıkla yaşamaya devam ederken yarınların çok daha sağlıklı ve mutluluk dolu olacağına karşı inancınızı da korursanız hedefinize çok daha rahat ulaşırsınız. Tam tersine hep ‘yarın başlarım’ derseniz de o yarınlar hiç gelmeyecek ve her geçen gün daha da streslenerek mutsuzluk katsayınızı artırma riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle sağlıklı yaşamı ertelemeden sağlıklı yaşamaya ‘hemen şimdi’ başlamalısınız… Unutmayın, yarın hedefe daha yakın olacaksınız…


BAHAR AYLARININ TADINI ÇIKARIN…
Kilolarınızdan panik olmadan, doğru hızda ve sağlık çerçevesinde kurtulma yolunu seçin. Bu sayede hayatınızın her anının keyfine varabilirsiniz. Kendinizi çok sıkmadan, diyet ve sağlıklı yaşam biçimini bir ceza gibi algılamadan mutlulukla kendinize kocaman bir üç ay verin. Önümüzdeki bu bahar sürecini doyasıya yaşayın. Mevsimin bize sunacağı birbirinden renkli sebze ve meyvelerin tadına vararak, günlerin uzaması ve havaların ısınmasıyla birlikte doğada sağlık dolu spor ve yürüyüş aktiviteleri gerçekleştirerek, renklenen doğayla birlikte artan mutluluğun tadına varıp daha çok şükrederek yaza doğru sağlıkla yol alabilirsiniz...

 

İLKBAHARDA DİYET YAPMANIN AVANTAJLARI
Bu 3 aylık süreç içerisinde fazlalıklarınızdan kurtulmak ve daha sağlıklı bir bedene kavuşmanın size sağlayacağı bazı avantajları şu şekilde özetleyebiliriz:

1)Kilo kaybınız hem daha sağlıklı hem de kalıcı olacaktır.

2)Sağlıklı beslenme biçimini benimseyebilmek adına hatalı olan bazı davranış biçimleri de değiştirilmeli/törpülenmelidir. Bunu başarabilmek için de zaman gerekir. Önümüzdeki 3 aylık zaman zarfı da olumlu yöndeki bu değişim için gayet yeterli bir süreçtir.

3)Üç aylık sağlıklı değişim süreciniz ara sıra yapacağınız minik kaçamakları dengeleyebilmeniz adına da yeterli zamanı size sunacaktır.

4)Hava ne çok soğuk ne de çok sıcak olacağından doğada bol bol vakit geçirebilecek, hareketliliğinizi de bu sayede maksimum seviyede tutma imkanını yakalayacaksınız.

5)Günlerin uzaması ve aydınlanması sizi depresif moddan çıkararak iştahınızı da daha güzel kontrol edebilmenize yardımcı olacaktır.

6)Havaların ısınmasıyla birlikte artık kat kat giyinmenize gerek kalmayacak ve depoladığınız ekstra yağlar da gözünüze daha fazla çarpacağından onlarla vedalaşma konusunda çok daha kararlı olacaksınız.

7)Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme çabası içerisine giren bireylerin sayısı bu aylarda hızla artar. Bu konuda yalnız olmadığınızı görmek kesinlikle en büyük destekçilerinizden biri olacaktır.


Sadece yaz mevsimine hazırlık için değil, her daim vücudumuzu her manada sağlıkla beslemeli ve ona sırf estetik kaygılarımızdan ötürü değil total anlamda bize sağlıkla hizmet verebilmesi için gereken desteği sağlamalıyız. Unutmayalım ki fit olmak, sağlıklı olmak ve sağlıklı görünmek yalnızca tek bir mevsim için geçerli değildir… Bu hayatınızdan diğer üç mevsimi çalmak olur… O nedenle ‘yaza üç kala’ bahanesiyle hemen şimdi ‘ömürlük sağlıklı yaşam yolunuza’ doğru direksiyonu kırın…