Yaza Hazır Mısınız?

Yaz mevsimine adım attığımız şu günlerdeyaza hazır olup olmadığınızı sorgulama zamanı. Bakalım bedenen ve ruhen yaz mevsimine hazır mısınız…

 

‘EYVAH KİLOLUYUM’!

Deniz sezonuna ramak kala hatalı birçok diyet uygulamaya çalışarak hızlıca kilo kaybetmeye meyillendiyseniz lütfen durup bir düşünün ve realist olun. Vücut sisteminizi bozarak kısa sürede kaybedeceklerinizi kısa sürede geri kazanacağınızı unutmayın. Bu işi bu kadar kolaya indirgemenin ne kadar büyük sağlık sorunlarına yol açabileceğini bilin ve lütfen doğru yolu takip etmekten vazgeçmeyin. Estetik kaygılar da önemli ama sağlık çok daha önemli, unutmayın. Kısacası bedeninizi ‘yaza’ kurban vermeyin.

 

DİKKAT, SUSUZ KALMAYIN!

Su içmeyi ne yazık ki fazlaca önemsemiyoruz. Hatta kış mevsiminde suya ihtiyaç duymuyormuşçasına davranabiliyor, nerdeyse günü hiç su tüketmeden bile tamamlayabiliyoruz! Aslında bilindiği gibi hiçbir zaman vücudu susuz bırakmamak gerekiyor. Tabii özellikle yaz mevsiminde suya duyulan ihtiyaç daha fazla olsa da, aslında her mevsim suyu başımızın tacı haline getirmeliyiz...

Tabii şu sıcak günlerde mutlaka nerede olursanız olun su tüketmeyi ihmal etmeyin ve en önemlisi de su tüketmek için susamayı beklemeyin! Sağlıklı bireyler için yaz aylarında ortalama su tüketim miktarı 2-2.5 litre civarı olmalı. Ayrıca total sıvı alımınıza destek sağlayacak sıvı içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri de beslenme programınızda bulundurmaya özen gösterin.

Not: Güneş altında bekletilmiş özellikle pet şişe içerisinde bulunan suları, pet şişe bünyesindeki  kanserojen maddelerin suya geçebileceğini göz önünde bulundurarak, kesinlikle tüketmekten kaçının.

 

TUZ ALIMI ÖNEMLİ

Terleme yoluyla kaybedilen suyla beraber tuz ve mineral kaybı da gerçekleşiyor. Bu nedenle tüm bunların takviyesi çok önemli. Özellikle ani tansiyon düşüşleri yaşamamak adına sağlıklı beslenmeye olduğu kadar aşırı olmamak kaydıyla tuz alımına da dikkat etmemiz gerekiyor (not: özellikle yüksek tansiyon hastaları tuz tüketimi konusunda doktorlarına danışmalıdır).

 

KAN ŞEKERİ DENGENİZE DİKKAT!

Özellikle bu dönemlerde iştah kaybıyla karşılaşabiliyor ve kan şekeri dengemizi olumsuz yönde etkileyebiliyoruz. Bunun yanısıra yaza hazırlık döneminde uygulanan hatalı diyetler sonucu da kan şekeri dengesizlikleri meydana gelebiliyor. Kan şekeri dengemizi korumak adına yine bu aylarda da sağlıklı ve dengeli beslenmek büyük önem taşıyor.

 

YORGUNLUK HİSSİNİ SAĞLIKLI BESLENEREK ÖNLEYİN

Özellikle öğleden sonraları karşılaşabileceğiniz yorgunluk ve uyku halini yine sağlıklı beslenerek önleyebilirsiniz. Özellikle glisemik yükü yüksek gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmanız, halsizlik yaşama riskinizi en aza indirgeyecektir. Bunların yanısıra öğle yemeklerinde bol yağlı, kızarmış, şekerli, hamurlu vb. yiyecek tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmanız, öğle sonrası vakitlerde halsizlik ve uyku halinin önüne geçerek iş performansınızın da negatif yönde etkilenmesini önleyecektir.

 

SABAH SPORUNUN DESTEĞİ BÜYÜK

Bildiğiniz gibi sporun desteği her koşulda önemli. Özellikle de sabah sporu güne daha dinç başlamanızı sağlayacaktır. Bunun yanısıra çok sıcak vakitlerde spor yapmak çeşitli ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğinden, tercih etmeniz gereken en uygun spor vakitleri sabahın erken saatleri ya da akşam üzerleri olacaktır. Başta yüzme olmak üzere tempolu yürüyüşler de bu konuda size destek sağlayacaktır.

 

GÜNEŞ IŞINLARINA FAZLA MARUZ KALMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Hepinizin de çok iyi bildiği gibiözellikle bu mevsimde güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmamak çok önemli. D vitamini sentezi adına güneşin önemini unutmadan, doğru zamanlarda ve kararında güneş altında vakit geçirilmeye çalışılmalıdır.

 

AĞIR YİYECEKLERDEN KAÇININ

Sindirim sisteminizi kötü etkilemeniz, kalbinizi de kötü etkileyebilir. Ani sıkışmalar, çarpıntılar, mide bulantıları ve bu tip rahatsızlıkların doğurabileceği ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmamak adına bol yağlı, kızarmış, aşırı kalorili ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

 

BESİN ZEHİRLENMELERİNEDİKKAT!

Özellikle sıcağın etkisiyle besinlerde bozulmalar olabiliyor. Yaz mevsiminde de sıklıkla rastlanabilen besin zehirlenmeleri konusunda da önleminizi önceden almalısınız. Özellikle restoranlarda tüketeceğiniz başta et ürünleri olmak üzere tüm yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde size sunulduğundan emin olmalısınız.

 

YAZ ÇORBALARI VE YAZ SALATALARI HAZIRLAYIN

Soğuk yaz çorbaları hem sindiriminizi zorlamaz, hem de günlük sıvı ihtiyacınıza destek sağlar. Bu olumlu etkiyi de göz önünde bulundurarak evde pratik bir şekilde sağlıklı soğuk çorbalar hazırlamanız mümkün. Bunun yanısıra birbirinden faydalı yaz sebzeleriyle hazırlayacağınız türlü salata alternatifleri sayesinde de hafif ve besleyici öğün alternatifleri oluşturabilirsiniz.

 

DONDURMA TÜKETİN AMA KARARINI BİLİN

Özellikle bol yağlı ve şekerli olanlar yerine daha sade ve katkı maddesi içermeyen dondurmaları tercih etmeye çalışın. Ayrıca dondurma tüketim miktarınızı da dengelemeyi unutmayın.

 

YAZIN DA SAĞLIK SİZİNLE OLSUN…

Her mevsim olduğu gibi bu mevsimde de sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme yine çok önemli. Bedeninizi tanıyıp doğru tercihler yaparak, hareketlilik ve sağlıklı beslenmeyi de tabii ki ihmal etmeyerek çok güzel ve sağlıklı bir yaz geçirebilirsiniz.