Yazın Diyet Yapmak Daha Mı Kolay?

Esasında gerçekten istedikten ve doğru zamanı seçtikten sonra her mevsim diyet yapmak ve başarı sağlamak mümkündür. Fakat tabii ki her mevsimin diyet konusunda hem avantajları hem de dezavantajları muhakkak ki vardır. İşte bugünkü yazımızda yaz mevsiminin diyet konusundaki avantajlarından bahsediyor olacağız. Siz de diyete başlamayı düşünüyorsanız yaz mevsiminin diyete destek sağlayan yönlerinden yararlanarak başarılı bir diyet süreci geçirebilirsiniz.

 

GÜNEŞ, MUTLULUK VE DİYET
Güneş’in mutlulukla bir bağlantısı var. Tabii mutluluğun da diyetle… Örneğin kışın güneşle erkenden vedalaştığımız için daha depresif olabiliyor, özellikle bu nedenle duygusal beslenme tuzaklarına düşerek diyetimizi de başarısızlığa sürüklüyor olabiliriz…

Yaz mevsiminde ise durum farklı. Günlerin uzamasıyla birlikte motivasyonumuzu daha yüksek seviyelerde tutabiliyoruz. Bu durum tabii ki diyet motivasyonumuz üzerinde de pozitif bir etkiye neden oluyor. Kısacası yaz aylarındaki enerjik ruh halimizle fazla kilolarımızla vedalaşma şansımızı artırmış oluyoruz.

 

DENİZ SEZONUNUN DİYETE DESTEĞİ
Deniz sezonunda olmanın da başarılı bir diyet süreci geçirebilmek adına ciddi avantajları mevcut. Örneğin günün 24 saatini kış aylarına nazaran daha efektif bir biçimde geçirebilmek adına yazın plaja gidiyor olmak büyük bir avantaj. Bu sayede güne farklı bir renk katarak onu daha neşeli geçirebilme şansını yakalayabiliyoruz. Aynı zamanda yüzme sporu fiziksel aktiviteler arasında en fazla önerilen alternatifler arasında yer alıyor. Kısacası yaz mevsiminde plajda keyifle vakit geçirmenin yanısıra yüzerek kalori yakıyor olmak da diyet adına büyük destek…

 


YAZIN İŞTAH AZALIYOR…
Sıcakların artmasıyla birlikte iştahın da azalıyor olması yaz diyetinde başarı sağlamak adına büyük bir avantaj. Bu sayede sürekli olarak diyeti bloke edebilecek yiyecek ve içeceklere odaklı kalmıyor ve diyeti daha başarılı bir şekilde sürdürme şansını yakalıyoruz.

 

SU TÜKETİMİ ARTIYOR, METABOLİZMA HIZLANIYOR
Su tüketiminin sağlıklı yaşam ve kilo kaybı üzerindeki önemini çok iyi biliyoruz. Yazın bolca su tüketiyor olmanın metabolizma hızımız üzerinde de olumlu etki yaratacağını unutmamak da yine kilo kaybı açısından çok önemli. Aynı zamanda bolca su tüketmek tokluk hissini de artıracağından diyeti başarılı bir biçimde sürdürebilme şansını da artırıyor.

 


SULU VE ŞEKERLİ MEYVELERİN DE DİYETE DESTEĞİ BÜYÜK…
Tüm bunların yanısıra doğa harikası yaz meyveleri sayesinde yaz diyetinde de tatlı tuzaklarına düşme riskimiz ciddi anlamda azalıyor. Tabii bu meyveleri de kararında tüketmek koşuluyla… Özellikle karpuz, kavun, kiraz, şeftali gibi meyveleri günlük beslenme programında bulundurmak tatlı kaçamaklarını önlerken günlük sıvı ihtiyacını da karşılamaya destek sağlıyor.

 


KARARINDA TÜKETİLEN DONDURMA DA DİYETE DESTEK SAĞLIYOR
En sağlıklı tatlıların sütlü tatlılar olduğunu biliyoruz. Tabii dondurma da sütlü tatlıların adeta prensesi niteliğinde. Tabii ki katkı maddesi, yağı ve şekeri bol olan dondurmaların değil, sütü ve meyvesi bol olan dondurmaların tercih edilmesi en sağlıklısı. Her gün olmamak kaydıyla ara öğünlerde porsiyon miktarlarına dikkat ederek dondurmayı da diyet listenizde bulundurabilirsiniz.
Hatta daha da sağlıklı olsun diyorsanız evde pratik bir şekilde dondurmanızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için internette birçok tarife ulaşmanız mümkün. En basit ve sağlıklı yöntem ise şu; yoğurt, bir miktar süt, sevdiğiniz bir meyve, biraz bal, isteğe göre damla sakızı, vanilya ya da tarçını pratik bir biçimde bir karıştırıcı yardımıyla karıştırdıktan sonra bir süre dondurucuda bekleterek afiyetle tüketmek... Bu karışım çocuklarınız için de hem sağlıklı hem de leziz bir dondurma alternatifi oluşturacaktır…

 


YAZDA KİLO KAYBINA EKSTRADAN DESTEK SAĞLAYAN 3 FAKTÖR
1)Yazın havaların sıcak oluşu, aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklere yönelme isteğini azaltıyor. Bu etki de zaten diyetin baş destekçileri arasında yer alıyor.

2) Sıcaklar nedeniyle bedenimiz yağlanarak ısıyı içerde muhafaza edebilmek adına kışın olduğu gibi bir çaba sarfetmiyor. Böylelikle yazın bu faktörden ötürü de yağlanma riskimiz azalabiliyor.

3)Sürekli olarak soğuk bir şeyler içiyor olmak da vücudumuzun kalori yakmasına neden oluyor. Unutmayın, soğuk şeyler tüketildiği zaman vücut onları kendi ısısına doğru yükseltebilmek adına daha fazla kalori yakıyor.

 


DAHA SAĞLIKLI BİR YAZ DİYETİ İÇİN…
1)Sabahleyin geç uyansanız bile mutlaka kahvaltınızı yapın. Örneğin saat 10:00’da yapacağınız bir kahvaltıdan sonra hiç ara öğün tüketmeden 13:00’da öğle yemeği ile güne devam edebilirsiniz.

2)Yaz meyve ve sebzelerine muhakkak sofranızda yer açmayı ihmal etmeyin. Unutmayın her mevsimde doğanın bize sunduğu her şeyin mutlaka bedenimize olumlu bir etkisi vardır. Tabii tüketim miktarlarına da dikkat etmeyi unutmayın.

3)Günde ortalama 2.5-3 litre su için.

4)Denizde yüzmeseniz bile deniz içerisinde ya da kum üzerinde yürümek bile kalori yakımı ve kasları güçlendirmek adına büyük destek sağlayabilir.

5)Özellikle akşam yemeklerinde ağır yiyeceklerden kaçının. Bu durum sindirim sisteminizi zorlayarak uyku kalitenizi bozabilir. Sonuç olarak da diyet süreciniz de bu durumdan negatif yönde etkilenecektir.

6)Yazın alkol tüketimine de dikkat etmekte fayda var. Aşırı alkol tüketimi de diyeti çok ciddi anlamda bloke eder ve büyük ölçüde (özellikle de bel çevresinde) yağlanmaya sebep olur.

7)Yazın gece geç saatlere kadar uyumamak ve gün içerisinde geç uyanmak da yine kilo kaybı konusunda yardımcı olmayacaktır. Aksine düzensiz yaşam kilo kazanımını da tetikleyebilir. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de kaliteli uyku uyumak ve uyku düzenine dikkat etmek yine çok önemlidir.

8)Yazın halsiz hissederek besin tüketimini gereken miktarların altına çekmek ve dengesiz bir beslenme örüntüsü içerisine girmek de sağlıklı bir kilo kaybı süreci adına istemediğimiz bir durumdur. Bu sebeple böyle bir durumda diyetisyeninize tolere edebileceğiniz daha farklı alternatifler sunması adına danışmayı ihmal etmeyin.