YENGEÇ BURCU (21 HAZİRAN-22 TEMMUZ)

Bu yazımızda Güneş burcu Yengeç olanlardan kısaca ve genel hatlarıyla bahsediyor olacağız. Bakalım Yengeç burcu ruhunun enerjisi nasılmış, gelin hep birlikte inceleyelim.

Güneş burcunun ne olduğuna dair daha detaylı bilgiye: http://www.balancecyprus.com/gunes-burcuyla-ilgili-kisa-bir-not.html linkinden ulaşabilirsiniz.

GENEL OLARAK YENGEÇ BURCU
Yengeç burcu Ay tarafından yönetilen su grubu mensubu öncü nitelikte bir burç. Son derece duygusal, hassas, naif ve bir nebze de geçmişe odaklı yaşamaya meyilli yönleriyle Yengeç burcu anaç özelliğiyle de ön plana çıkıyor. Çevresindekileri özellikle manevi anlamda beslemeyi seven ve adeta onlara duygusal güvence vermeyi seven yapısıyla da çevresi tarafından da fazlaca sevilen duygusal Yengeçler aileye ve evlerine de düşkün oluyorlar. Kendileri de iyi birer ebeveyn olma özelliğine sahipler ve yuva kurdukları zaman çocuklarını sevgi ve şefkatle beslemenin yanısıra güzel yemeklerle de beslemeyi severler. Enerjilerinde bulunan aile sevgisi ve aileye verdikleri önem nedeniyle evlerinde olmaya ve evlerini birer yuva haline dönüştürmeye de son derece önem verirler.

 

YENGEÇ BURCU VE AŞK
Yengeç burcu enerjisinde aşk ‘güven’ varsa aşktır. Güven, ilgi ve şefkatin olmadığı bir yerde Yengeç aşk yaşamayı seçmeyebilir… Yengeçler güven duygusuna fazlaca önem verdiklerinden ötürü ilişkilerde de seçici davranacaklardır. Günübirlik flörtler onlar için uygun değildir. Onlar uzun vadeli ve seviyeli ilişkilere kalplerini açmaya cesaret edeceklerdir…

Yengeç güven duyacağı, evde de vakit geçirebileceği ve onu duygusal olarak anlayabilecek bir partner arayışında olacaktır. Aşkta son derece romantik olmaya ve güven duyduğu takdirde sevgisini de son derece güzel bir biçimde ifade etmeye yatkındır. Empati yönünün de kuvvetli olması sebebiyle partnerini de son derece iyi anlayabilecek ve onun beklentilerini de en iyi şekilde karşılayabilecektir.

Bir Yengeç kırılmaktan ve incinmekten o kadar korkar ki, yaşamını kalbi yara almasın diye aşksız da geçirmeyi tercih edebilir… Aslında bu tercih onun için son derece isteksiz bir tercih olacaktır çünkü bir Yengeç için sevmek ve sevilmek son derece önemlidir… Yalnız kalmayı seçen bir Yengeç kabuğunda yaşamayı sürdürürken zamanla kalbinin de kabuk bağladığını hissedebilir… Bu durum da günün sonunda onu rahatsız ve mutsuz edecektir. Bu sebeple Yengeçlerin kırılmaktan korkmadan korkularının üzerine gitmeleri ve her ne pahasına olursa olsun sevgiye ve aşka şans vermeleri gerekir…

 

YENGEÇ BURCUNUN GÜZEL Mİ GÜZEL YÖNLERİ
Yengeçler çok iyi birer anne ve babadırlar. Gerçek hayatta anne ya da baba olma şansları olmasa dahi anaç enerjilerini diğer insanlara mutlaka yansıtacaklardır. Örneğin bir restoran sahibi olacak, restoranlarını ‘ev’ niteliğinde döşeyerek ya da restoranlarına ‘ev enerjisi’ katarak insanlara hizmet verecektir… Kısacası Yengeçler bu dünya üzerinde hissedilen yalnızlığı sundukları sahiplenici sevgileri ve anaç enerjileriyle büyük ölçüde azaltabilecek değerli insanlardandır…

Onlardan çok iyi birer arkadaş/dost da edinmek mümkündür. Her daim yanınızda olan, empati yönüyle sizi en iyi şekilde anlayabilen ve sürekli olarak bahsettiğimiz anaç yönleriyle de sizi sarıp sarmalayan bir Yengeç burcu mensubu arkadaşınız mutlaka olmalı…

Maddiyattan ziyade maneviyata önem veren Yengeçler fedakar ve duyarlı yönleri neticesinde de birçok insanın içten sevgisini kazanırlar.

Şefkat ise bir Yengeç insanının en değerli özelliklerinden bir tanesidir. Şefkatli yönlerinin hayli güçlü olması sebebiyle zayıf olana yardım etmeye, hastalara bakmaya, sokak hayvanlarını beslemeye yani kısacası müşkül durumdaki tüm canlılara yardımcı olmaya karşı da fazlasıyla istekli olurlar.

 

YENGEÇ BURCUNUN DİKKAT ETMESİ GEREKEN YÖNLERİ
Yengeçler genellikle geçmişte yaşadıkları ve geçmişin olumlu olumsuz her yönünü ‘şimdilerine’ taşımaya yatkın olduklarından ‘an’ı doyasıya yaşama konusunda çoğu zaman başarısız olabiliyorlar. Bu sebeple Yengeçlerin geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenmeleri ve şimdiyi en kaliteli biçimde yaşayabilme yetisini kazanmaları gerekiyor. Aksi takdirde geçmişin daha ziyade negatif taraflarına takılıp kalma ve yaşamlarını da bu doğrultuda olumsuz yöne doğru sürükleme riskleri vardır.

Bunun yanısıra hayli hassas, kırılgan ve alıngan yapıları sebebiyle kabuklarına çok çabuk çekilme ve çevreye karşı güvensizlik geliştirme riskleri de fazladır. Bu da ne yazık ki sosyal alanlarını kısıtlayabilmekte ve günün sonunda da hayattan keyif alamamalarına neden olabilmektedir. Bir Yengeç’in kendi benliğini güçlendirmeyi seçerek dış dünyada her ne olursa olsun güçlü durabilecek bir ruha sahip olduğunun farkına varması gerekir. Aksi takdirde hep hüzünlü, geçmişe takılı ve yaşamdan tatmin olamayan bir kişi olarak ömrünü sürdürecektir.

Aynı zamanda kıskanç ve kuruntucu yapıları sebebiyle de her türlü ilişkide bazı sorunlar yaşamaları mümkündür. Bu sebeple özgüvenlerini geliştirmeli ve onları aşağıya çeken negatif düşünce ve durumlardan da uzaklaşmayı seçmeleri gerekir.

Değerlerine olan bağlılığı sebebiyle de çeşitli bağımlılıklar geliştirmesi muhtemeldir. Örneğin geçmişteki olumsuz anılara olan bağımlılığından kaçmak adına fazlaca yemek yeme, gereğinden fazla uyuma ve aşırı alkol tüketimi gibi bağımlılıklara yönelmesi mümkün olabilir. Bu sebeple bağımsızlığı öğrenmesi ve kendi ayaklarının üzerinde durabileceği şekilde yaşamını şekillendirmesi gerekir.