Yılbaşı'nı Hafif Karşılayın!

2012’yi geride bırakmaya çok az bir zaman kala, aralık ayının son gecesinde gerçekleşecek olan kutlama hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Yeni yıla adım adım yaklaştığımız şu günlerde herkes bir telaş içerisinde. Yeni yılı ev harici bir mekanda karşılamayı düşünenlerin yanısıra, sıcacık bir ev ortamında karşılamak isteyenler de var. Lezzetli yemekler, tatlılar, içecekler… Hepsi de bu güzel gecenin vazgeçilmezlerinden…

Telaş büyük. Özellikle evde yapılacak kutlamalar için en büyük telaşlardan birisi de‘yemek hazırlıkları’…  Bugünkü yazımızda özellikle evde kutlama yapacak olanlara yılbaşına özel sağlıklı menü alternatifleri ve yılbaşı akşamındaki yiyecek ve içececek kaçamaklarının telafisiyle ilgili minik önerilerde de bulunacağım.

İlk olarak ister farklı bir mekanda ister evde olsun, yılbaşı gecesinde de mutlaka beslenme konusundaki dengeye dikkat etmeliyiz. Şu an ‘bir diyetisyenin konuştuğu ne kadar da belli’ diye düşünebilirsiniz ama doğru olanı her zaman paylaşmalıyız, öyle değil mi?  Evet, bu tip özel gecelerde kendimizi ödüllendirmek hakkımız, fakat aşırıya kaçmak ve bu gece yenilen içilenlerden vücudumuzun bizleri muaf tuttuğunu sanmak yine büyük bir yanılgı olacaktır. Tam aksine, bir de gece geç saatlerde uyumak ve vücut dengesini bozmak, vücudumuzun son derece yorgun düşmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden ilk olarak yılbaşı gecesi dikkat etmekte fayda sağlayacak bazı önemli noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

EVDE SICACIK BİR YENİ YIL KUTLAMASINI TERCİH EDENLER...

Evinizde sıcacık soba ya da şöminenin önünde, birbirinden lezzetli yiyeceklerle ve sımsıcak bir sohbet eşliğinde yeni yıla merhaba demeyi düşünenlerdenseniz, bu geceyi en güzel şekilde geçirebilmek adına mutlaka menünüzü hazırlarken şunları da göz önünde bulundurmalısınız:

 

1-MENÜDE OLMAZSA OLMAZLAR

Tabi ki menünüz süper hafif bir menü olmayacaktır. Fakat menünüze mutlaka ‘hafif ve sağlıklı’ yiyecek çeşitleri de eşlik etmelidir. Yılbaşı menünüzden sebze, sağlıklı mezeler ve salatayı eksik etmeyin. İlerleyen satırlarda sizlere bu konuda çeşitli alternatifler sunacağım. Misafirleriniz buna bayılacaklardır!

2-İÇECEKLER

Alkol tüketilse bile sofranızdan mutlaka maden suyu, %100 meyve suları, ve suyu eksik etmeyin. Alkol olarak ise şarap veya bira daha doğru alternatifler olacaktır. Alkol tüketecek olanların mutlaka su tüketimlerine de gereken özeni göstermeleri gerekmektedir.

3-ZENGİN BİR MENÜ İÇİN

Menünüzü zengin tutmak adına bol yağlı, bol kalorili ve kızarmış yiyecekleri bir arada bulundurmak zorunda değilsiniz. Örneğin kızarmış köfte, kızarmış patates, tereyağlı pilav, çeşitli hamur işleri vb. yiyeceklerin bir arada bulunması, hem sizi yapım aşamasında zorlayacak, hem de misafirlerinizin gece sonunda müthiş bir ağırlık hissetmelerine sebebiyet verecektir. Ayrıca yeni yıla merhaba diyemeden uyuyakalmanıza da sebebiyet verebilirler! 

Menünüzü daha hafif ve daha sağlıklı lezzetlerin eşliğinde de zengin tutabilir,  misafirlerinizin sağlığını düşünerek de onlara ve tüm ailenize iyilik edebilirsiniz.

4-TATLI SEÇİMİ

Gecenin en ‘tatlı’ anına gelince... Yemek faslı bittikten sonra, sıra tatlıya geliyor. Tabi ki menüde tatlılara da yer verilecektir. Yalnız tatlılar haricinde mutlaka çeşitli meyveler de misafirlere sunulmalıdır. Hatta sunumuna özen göstererek hazırlayacağınız meyve tabakları, misafirlerin daha fazla ilgisini çekebilir. Tatlılara gelince de, aşırı şerbetli tatlılar yerine, daha hafif tatlıları tercih etmelisiniz.

 

 

YENİ YILA FARKLI BİR MEKANDA  ‘MERHABA’ DEMEK İSTEYENLER...

Restoran veya hotel gibi mekanlarda yeniyılı kutlamayı düşünüyorsanız, bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktalardan kısaca bahsedecek olursak:

 

1-MEKAN HİJYENİ

Tercih edilen mekanın hijyeninden emin olmanız gerekmektedir. Özellikle bu konudaki en önemli belirleyiciler, mutfak ve tuvalet temizliğidir. Bu tip gecelerde mekanlar genellikle kalabalık olacağından mutlaka daha önceden hijyeni konusunda şüphe duymadığınız mekanları tercih etmelisiniz.

2-YİYECEKLERİN ISISI

Soğuk servis edilen bir ana yemek (soğuk servis edilmesi gereken yiyecekler dışında) eminim ki kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Soğuk ya da yeterli sıcaklıkta servis edilmeyen et, tavuk, balık gibi yiyecekler buna en güzel örneklerdir. Gidilecek olan mekanlarda bu noktaya çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sağlık problemlerine sebebiyet verebilirler. Sağlık adına her yiyeceğin uygun ısı ve pişirme yöntemleriyle servis edilmesi gerektiği hususu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

3-AÇIK İÇECEK YERİNE KAPALI İÇECEK TERCİH EDİN

Gereksiz gibi görünse de aslında içeceğinizin masanızda o an açılıp size sunulması her zaman sağlık açısından daha garanti bir yoldur.

4-SİZE SUNULAN HER ŞEYİ TÜKETMENİZ GEREKMİYOR

Gece boyunca masanız hep türlü yiyeceklerle dolu olacak, sunumlar aralıksız devam edecektir. Bu çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Sohbete ve ortamın atmosferine kapılarak ne tükettiğinize dikkat etmeyi unutmamalı, aşırıya kaçmaktan çekinmelisiniz.

 

YENİ YILDA SAĞLIĞINIZ BOZULMASIN!

1-Diyabet, tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi problemleri olanlar özellikle yiyecek ve içececek tercihlerine mutlaka dikkat etmeliler. Yeni yıla hastanede girmek istemiyorsanız bu öneriyi mutlaka dikkate almalısınız.

2-Alkol tüketimine dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalısınız. Ayrıca alkol kullanacak olanların kesinlikle araç kullanmamaları gerektiğini ben de yinelemek istiyorum.

3-Upuzun bir gece bizleri bekliyor. Tüm yiyecekleri ve atıştırmalıkları birden tüketmek zorunda değiliz. Özellikle ev ortamındaki kutlamalarda mutlaka bu noktaya önem verilmelidir.

4-Susuz yeni yıla girmeyelim. Yiyecek ve içeceklerin büyüsüne kapılıp lütfen su tüketmeyi unutmayalım.

 

ALTERNATİF YILBAŞI MENÜSÜ

Sizler için beğeneceğinizi umarak alternatif bir yılbaşı menüsü hazırladım. En azından sağlıklı beslenmeyi es geçmeme konusunda ufacık da olsa katkı sağlamanın faydalı olacağını düşünüyorum.

 

ANA YEMEK

Domates çorbası

Fırında hindi

Kuş üzümlü ve bademli pirinç pilavı

 

MEZELER VE EKSTRA SUNUMLAR

Peynirli ve maydonozlu  mini sandviçler

Kısır

Fırın mücver

Kırmızı biberli kuru böğrülce salatası

Avokado ezmesi

Limon, sarımsak ve zeytinyağı soslu taze fasülye-brokoli-havuç

Yeşil lahana salatası

Humus

Süzme yoğurtlu garnitür salata

Mantar sote

Naneli cacık

 

TATLI

Nar taneli ve ceviz parçacıklı sakızlı muhallebi

Meyve salatası (dileyenler vanilyalı dondurmayla da ikram edebilirler)

 

 

1 OCAK’TA TELAFİ

Bir gece öncesinde eğer çok fazla ağır yemekler ve tatlılar tüketip, alkol sınırını da aştıysanız, bir gün sonrasına bu ağırlık mutlaka yansıyacaktır. Bunun için de mini önerilerde bulunacağım:

 

1-İKİ FİNCAN YEŞİL ÇAY

Ertesi gün tüketeceğiniz yeşil çay hem sindirim sisteminizi rahatlatacak, hem de metabolizmanızı hızlandırma yönünde pozitif etki sağlayacaktır. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan yeşil çayı mutlaka sağlıklı beslenme programımızdan eksik etmemeliyiz.

Dikkat: Yeşil çayın demir emilimini engelleyici özelliği vardır. Bu yüzden özellikle ana öğünlerden mutlaka 1-2 saat sonra tüketilmesi daha uygun olacaktır.

2-BOL SU

Alkol tüketimi su atımına da sebebiyet vermektedir. Bu yüzden ertesi gün mutlaka bu kaybın takviyesi şarttır. Ayrıca bol su tüketiminin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de unutmamalıyız.

3-MADEN SUYU

Bir önceki gün alkol tüketimine bağlı olarak vücuttan ekstra su atımı gerçekleşeceğinden bahsettik. Ekstra su atımı ayrıca ekstra mineral kaybı anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle yüksek tansiyon ve böbrek rahatsızlığı gibi problemleri olmayan kişilerin, maden suyu tüketmeleri de faydalı olacaktır. Ayrıca maden suyu sindirim sistemini de rahatlatacaktır.

4-ESKİ UYKU DÜZENİNE DÖNEBİLMEK İÇİN  ‘HAREKET’!

Bir önceki gecede bozulan uyku düzenini ertesi gece tekrar eski haline döndürmek zor olabilir. Hele bir de yılın ikinci günü işbaşı yapacak olanlar için… Bu yüzden yeniyılın ilk günü bol hareket etmek ve spor yapmak sizi yoracak ve böylelikle normal uyku düzeninize  dönmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca bir gece önce almış olduğunuz ekstra kalorilerin bir kısmından da bu şekilde kurtulabilirsiniz!

 

Kısaca bu güzel akşamı daha sağlıklı ve hafif geçirebilmek adına önerilerde bulunmaya çalıştım. Emin olun bahsettiklerim aslında çok önem vermemiz gereken detaylar. Kutlamayı, vücudumuz için çile haline getirmemeli, tükettiklerimizde abartıya kaçmamalıyız. Böylelikle hem güzel bir gece geçirebilir hem de vücudumuza gereken özeni göstermeye devam edebiliriz.