Herkes Bir Şey Söylüyor!
Beslenme konusunda herkes bir şey söylerken neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair bir kanıya varmak da ne yazık ki pek de mümkün olmuyor… Peki kime nasıl güvenmeli dersiniz? devam»

Sağlığa Yaklaşmak
Bugünden geleceğe, pek tabii geçmişi de geçmişte bırakarak, hedeflediğiniz maksimum sağlığa doğru daha da yaklaşmak ister misiniz? Gelin daha geniş bir bakış açısını da işin içinde tutarak hep birlikte daha sağlıklı bir yaşam için neleri de yaşamımıza dahil edebileceğimize kısaca bir göz atalım… devam»

Hangisi Daha Sağlıklı?
Günümüzde beslenme konusunun hayli önem taşıyor olduğunun bilinciyle birçok bilgi ve dolayısıyla da bilgi kirliliği de oluşmuyor değil. Özellikle beslenme biçimlerinden hangisinin daha sağlıklı olduğu devam»

Sağlıklı Beslenme Modası
Sağlıklı beslenme konusu son yılların en popüler konularından biriyken bazen de fazla detaylandırılarak ve maddi kaygılar ön planda tutularak abartılabiliyor. Gerek türlü diyet çeşitleri olsun, gerekse de türlü ‘sağlıklı’ yiyecek ve içececek alternatifleri olsun her an ‘sağlıklı beslenme modası’ değişiveriyor. devam»

Zihnimizi Kurcalayan Sorular...
Beslenme konusunun ne denli önemli olduğu fazlaca ön plana çıktığından beri konuyla ilgili birçok söylem ve tartışma da gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Tabii bununla beraber ciddi bir bilgi kirliliği de oluşmuyor değil. devam»

Diyetiniz Sebze ve Meyvelerle Renklensin!
Sebzeler ve meyveler sağlıklı bir beslenme programının vazgeçilmez iki besin grubu. Bu iki kardeş grup sağlığımıza bolca katkı sağlarken, sağlıklı beslenme yolumuzda da bizlere fazlaca yardımcı oluyorlar. Genellikle sebze ve meyve tüketimi birçoğumuz için vazgeçilmezken, bazıları ise bu iki besin grubundan uzak durmayı tercih edebiliyor. Hatta bu durum çocukluk yaşlarından itibaren alışılagelmiş bir alışkanlığın sonucu bile olabiliyor. Peki sebze ve meyvelere karşı mesafeli duruyorsanız, onları daha yakından tanıyarak onlarla güzel bir arkadaşlık kurmaya ne dersiniz? İşte sebze ve meyvelerin sağlığımıza ve diyetimize kattığı mucizelerden bazıları… devam»

Sağlıklı Beslenmede Yanlış Bilinen 'Yasaklar'!
Sağlıklı beslenirken ya da diyet sürecindeyken yasak diye bir şey, ya da o yiyecekle kişinin arasında ‘düşmanlık’ ilişkisi kurmasını gerektirecek bir durum oluşturulmamalı… Tabii çok ciddi bir hastalık engeli olmadığı sürece… Ki olsa dahi, yine bu durumun gerekliliğine danışan kişi en doğru yolla ikna edilmeli, olabilecek ‘en rahat’ ve ‘yemeklerle en barışık’ halde sağlıklı beslenme ve diyet süreci sürdürülebilmelidir… devam»

Ne Kadar 'Sağlıklı Besleniyor' ve 'Sağlıklı Yaşıyoruz'?
Aslında birçoğumuz ne kadar sağlıklı beslendiğinin ya da ne kadar sağlıklı bir yaşam sürdüğünün farkında bile değil… Bu soruyu ilk okuduğunuzda belki de kendinizi sorguladınız. Eğer son zamanlarda sağlıksız bir beslenme biçimi, hareketsiz bir yaşam tarzı ve düzensiz bir hayat sürmüşseniz, şu an içinizde bir pişmanlık hissi belirmiş olabilir… Ya da tam tersine sağlıklı beslenip, sporunuzu aksatmadan, çok düzenli bir yaşam biçimi içerisindeyseniz de kendinizle gurur duymuş olabilirsiniz… Hepimizin algılayış biçiminde farklılıklar olabiliyor. Aynı şekilde sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi hakkında da farklı düşünce, bilgi ve fikirlere sahip olabiliyoruz… Hatta birçoğumuz bazen de moda olan ve çoğu zaman da hatalı olabilen bilgileri de ince eleyip sık dokumadan benimseyebiliyor… Peki sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı tam olarak nedir, ne değildir? devam»

Kahvaltıyı Es Geçmeyin!
Kahvaltı günün çok önemli bir öğünü… Düşünün, ortalama 8 saatlik bir uykudan uyanıyorsunuz… Bir de uykudan 2 saat önce son ara öğününüzü tüketmiş olduğunuzu varsayarsak, toplamda 10 saatlik bir açlık süresinden bahsediyoruz demektir. Yani sabah uyandığınızda yaklaşık 10 saatlik bir açlıkla uyanıyorsunuz! Bu durumda kahvaltıyı nasıl es geçebiliriz ki? Bu kadar uzun süreli açlıktan sonra, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıya ihtiyaç duymamak olmaz! Aksi halde vücudumuza büyük bir haksızlık yapmış oluruz. Tüm hepimiz için kahvaltı sanılandan çok daha önemli. Güne daha zinde başlamak, metabolizma hızımızı artırmak, daha verimli çalışmak, daha mutlu olmak, canlanmak gibi daha birçok olumlu etki sağlayan kahvaltı, yapılmaya değer bir öğün. Bu güzel öğünü atlamamak, kendi sağlığımız adına yapabileceğimiz en büyük yatırımlardan biri! devam»

Dengeli, Yeterli ve Sağlıklı Beslenmek, Sandığınızdan Daha Önemli!
Hayatta en önemli şey sağlık deriz. Peki bunu gerçekten inanarak mı söylüyoruz? Eğer en önemli ve değerli varlığımız sağlık ise, onu koruma adına elimizden gelen her şeyi de yapıyor olmalıyız. Fakat durum bunu göstermiyor... Her gün çevremizdeki insanlardan güzel haberler duymayı beklerken, hastalık haberleri duyuyor, üzülüyoruz. Bu haberleri duyma sıklığımız o kadar fazlalaşıyor ki, kendimizi ‘hastalıklar çoğaldı, acaba ben de hastalanır mıyım?’ düşüncesi ve korkusuyla endişelendirmeye başlıyoruz. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan bu durum sağlığımızı daha yakinen sorgulamamıza sebep olmalı. Madem ki hayatta en önemli varlığımızın ‘sağlık’ olduğunu düşünüyoruz, o halde buna olan inancımızı ve sağlıklı olmak için gereken davranış biçimlerini sergileyip sergilemediğimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. devam»