Doyamadığınız Lezzetleri 'Terazi'leyin!

Diyet yaparken ya da sağlıklı beslenirken ‘lezzetine doyamadığımız’ yiyecekleri ‘diyet terazi’miz yardımıyla ‘dengeli’ bir şekilde hem damak tadımızı küstürmeden hem de vücut sağlığımıza zarar vermeden tüketebileceğimizi biliyor muydunuz? Tabii ortada bir yerlerde buluşup, terazinin dengesini bozmayarak…

Pasta, börek ve akla gelebilecek her türlü yağlı, tatlı, tuzlu yani kısacası lezzet zengini birçok yiyeceği sevmemek neredeyse imkansız. Bir de severken ayrı durmak birçok kişi için dayanılamaz bir eziyet…Bu tip yiyeceklerin her ne kadar sağlığa olumsuz etkileri olduğu bilinse de lezzetlerinden ötürü onlardan tam anlamıyla vazgeçmek pek de mümkün olmuyor. Bu yazıda ilk önce bu tip yiyeceklerin ‘gerçekleriyle’ yüzleştikten sonra benzer lezzeti koruyarak onları sağlıkla nasıl buluşturabileceğimizden kısaca bahsedeceğim. 

 

 

TUZAK LEZZETLER…
Şimdi büyük bir zevkle tüketilen, lezzetin doruklarında gezdiren, fakat sağlığın pek de dostu sayılmayan bazı yiyecekleri kısaca inceleyeceğiz. Bu tip yiyecekler ne yazık ki özellikle kilo alımına bağlı diyabet, kalp damar hastalıkları, kanser ve yüksek tansiyon gibi sayabileceğimiz birçok hastalık riskiyle bizleri karşı karşıya bırakabiliyor… Tüm bunların yanısıra anlık mutluluklara sebep olurken, tüketim sonrası halsizlik, yorgunluk ve modda düşüş gibi etkilere de yol açabiliyorlar… Yani kısacası beden sağlığının yanında ruh sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyorlar… Peki bu yiyecekleri sağlığımıza zarar vermeden tüketmek mümkün mü? Gelin hep beraber inceleyelim…

 

PASTALAR
Aşırı kremalı, bol yağlı ve şekerli, kısacası sağlığa pek de uygun olmayan bu tip pastalar diyet terazisinin ‘sağlıksız’ kısmının ağır basmasına neden olabiliyor. Peki alternatif olarak hangi pasta içerikleri daha sağlıklı pastalar hazırlamaya yardımcı olabilir dersiniz?

Sağlıklı pastada neler bulunmalı?
Tam buğday unuyla hazırlanan pasta kekleri; yağlı kremanın yerine tam buğday unu, esmer şeker ve az yağlı sütle hazırlanan puding tercihi; mevsim meyveleri ya da kuru meyve içeren pastalar; sütlü çikolata yerine bitter çikolata kullanımı; badem, ceviz, fındık gibi sağlıklı besinlerle hazırlanan pastalar… Bu gibi sağlıklı pasta içerik alternatifleriyle daha sağlıklı pastalar hazırlayabilirsiniz…

 


POĞAÇALAR
Yağın bol keseden kullanıldığı leziz ve yumuşacık poğaçalar özellikle sabah kahvaltılarında birçok kişinin vazgeçilmezi. Fakat ne yazık ki bu lezzetler de sağlığı tehdit edebiliyor.

Poğaçayı sürekli olmamak ve tüketim miktarını ayarlayabilmek kaydıyla belirli zamanlarda kahvaltılarınıza ya da ikindi çay saatlerinize eklemeniz mümkün. Tabii mümkünse daha sağlıklı versiyonuyla…

Sağlıklı poğaçada neler bulunmalı?
Sağlıklı poğaçanızı beyaz un değil, çavdar ya da tam buğday unuyla hazırlamayı deneyin. Bir de tabii katı değil sıvı yağ kullanmaya özen gösterin. Ayrıca içerisine ekleyeceğiniz malzemelerde salam ve sucuk gibi şarküteri ürünlerini değil az yağlı peynirleri ya da sebzeleri tercih edin. Tüm bunların yanısıra poğaçaya ekleyeceğiniz tuz miktarını da abartmamaya özen gösterin.

 


KURABİYELER
Tereyağının krallığını gösterdiği lezzetli atıştırmalıklardan biri daha. Tatlısı ve tuzlusuyla birçok kişinin severek çay saatlerini renklendirdiği bu minik lezzetleri daha sağlıklı birer versiyonla da tüketmek mümkün.

Sağlıklı kurabiyede neler bulunmalı?
Sağlıklı kurabiye yapımında da katı yağ yerine sıvı yağa yönelip, özellikle içerisine ekleyeceğiniz şeker miktarına da dikkat ederek beyaz şeker yerine esmer şeker kullanımına yönelmelisiniz. Ayrıca tam tahıl unu, yulaf ve irmik ile de daha sağlıklı kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

 


KIZARTMALAR
Lezzetli olmayan bir yiyeceği bile lezzetli hale dönüştürebilen bu işlem, sağlığın baş düşmanlarından bir tanesi. Bol yağda çıtır çıtır kızartılan patatesler, tavuklar, balıklar ve daha akla gelebilecek tüm kızarmış yiyeceklere hayır diyebilmek güç olduğundan, daha sağlıklı bir alternatif yöntemle yine bu lezzete yakın bir lezzeti tercih etmekte fayda var… Tabii burada hemen devreye ‘fırınımız’ giriyor.

Fırında yağlı kağıt üzerinde dilediğiniz yiyecekleri belirli bir süreyi aşmamak ve yanıklar oluşturmamak kaydıyla sağlıkla kızartabilir, derin yağda kızartmaya nazaran çok daha sağlıklı ve hafif lezzetler oluşturarak yiyeceğinizi afiyetle ve de tabii ki sağlıkla tüketebilirsiniz.

 


CİPSLER
Özellikle sonbahar ve kış aylarında ‘televizyonda bir şeyler izleyelim’ derken televizyon keyfini daha eğlenceli kıldıran atıştırmalıklara yönelme isteği de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Tabii bu atıştırmalıkların başında da cipsler geliyor…

Bu tip sağlıksız ve bir dolu katkı maddesi barındıran abur cuburlara hiç yönelmemek en sağlıklısı olsa da cips tüketmek istediğiniz zamanlarda fırınlanmış olanları tercih etmenizde fayda var. Ayrıca tüketim miktarı ve sıklığına da yine dikkat etmek gerektiğini hatırlatalım.

 


DİĞET TUZLU, ŞEKERLİ VE YAĞLI MARKET ATIŞTIRMALIKLARI
Marketlerde de cipsler haricinde bir dolu tuzlu ve tatlı yiyecekler mevcut… Özellikle yine türlü katkı maddeleri, fazlaca yağ, tuz ve şeker içerebileceklerinden ötürü yine bu tip yiyecek tüketimini asgari düzeyde tutabilmenin önemi büyük. Tabii en büyük tavsiyem de bu tip yiyecekler yerine evde onlara eşdeğer daha sağlıklı ve içeriğinde ne olduğundan emin olduğunuz tuzlu veya tatlı alternatifleri hazırlamak olacaktır. Özellikle de daha fazla çocukların rağbet ettiği bu tip market atıştırmalıklarına dur diyebilmeli ve mümkün olduğunca ev yapımı olan sağlıklı atıştırmalıkların tüketimi tercih edilmelidir.

 


DİYETTE ‘YASAK’ DİYE BİR ŞEY YOK, DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM VAR…
Diyette sevdiğimiz lezzetlerin sağlıklı versiyonlarını oluşturarak da dilediğimizi yine belirli ölçülerde ama sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde tüketmenin mümkün olduğunu bilmek gerekiyor. Bu nedenle önemli olan sağlıklı ve sağlıksız yiyecekleri iyice tanımak ve diyet terazisini dengede tutarak beslenebilmek…

 

*Tüm bahsedilenler tüketime mani olabilecek herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler içindir ve sağlıklı beslenme bilinciyle alakalı olarak sunulan genel bilgilerdir. Size özel ve daha detaylı bilgi için lütfen diyetisyeninize danışınız.