Doyarak ve Eğlenerek Kilo Kaybedin!

Birçoğumuz kilo kaybetmeyi ‘aç kalmakla’ bağdaştırıyoruz. Halbuki sağlıklı kilo kaybı aç kalarak gerçekleşmiyor…

İlk önce ‘ölüm açlığı’ yaşayacakmış ve bunun akabinde ‘mutsuz’ olacakmışsınız gibi bir düşünceyi aklınızdan silmeniz gerekiyor. Elbette ‘size’ uygun bir beslenme biçimiyle gayet mutlu, rahat ve doyarak sağlıklı kilo kaybetmeniz mümkün! Bunların yanında hepimize göre diyetin ve sağlıklı beslenme programının farklılık göstereceğini, bu nedenle de arkadaşımızın, eşimizin, dostumuzun diyet listelerini uygulamamamız gerektiğini, kendi vücudumuza ve yaşam biçimimize göre hazırlanan diyetleri uygulamamız gerektiğini de her zaman hatırlamalıyız. Tabi tüm bunların ‘diyetisyen’ kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğini de unutmamalıyız!

 

NASIL KİLO KAYBEDERİZ?

Kilo kaybının gerçekleşmesi için kısaca besinlerle alınan enerjinin vücut tarafından ihtiyaç duyulan/harcanan enerjiden daha ‘az’ olması gerekiyor. Bu sayede gerek duyulan ekstra enerji, depo halindeki yağların kullanımıyla elde ediliyor. Böylelikle vücut bir nevi ‘zarara’ uğruyor, varolan ‘yağlı enerji hazinesini’ kullanmak durumunda kalarak kilo kaybını gerçekleştiriyor.

 

DİYET PROGRAMI NASIL BELİRLENİYOR?

Her şey ilk önce diyetisyeninizin vücudunuzu tanımasıyla başlıyor. Bu noktada şu gibi sorulara cevap buluyorsunuz: ‘Benim vücudum için hangi besin ne kadar gerekli?’, ‘Kilo kaybetmek için neyi ne kadar tüketmeliyim?’, ‘Vücuduma iyi gelmeyen besinler var mı?’, ‘Bir rahatsızlık söz konusuysa beslenmemde neleri değiştirmeliyim?’... Sonrasında bulunan cevaplara ve vücudunuza uygulanmış olan analiz ve ölçüm yöntemleriyle birlikte diyet programınızın içeriği belirleniyor.

Bu esnada hazırlanan diyet programının tok tutucu olması da çok önemli. Başlıca nedenlerinden biri ise tok hissedemediğimiz anlarda birçok yemek tuzağına düşebiliyor oluşumuz! Peki erken acıkmamak ve diyetimizi sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek adına başlıca nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz?

 

TOK KALMAK İÇİN 5 SİHİRLİ PÜF NOKTASI…

Hepimizin ezberlediğini düşündüğüm, fakat tekrar özellikle diyette olanlar için hatırlatma gereği duyduğum, bizleri tok tutmaya yardımcı olan, önde gelen sihirli püf noktalarından kısaca bahsedelim.

 

1-YILDIZLARIMIZ: SEBZELER!

Sebzelere yıldızlarımız diyorum çünkü gerçekten de diyetin ve sağlıklı beslenmenin yıldızları! Onlar, hem düşük kalorili, hem tok tutucu, hem de mucizeler yaratacak kadar sağlık dolu yiyecekler. Tüm bunları bir arada barındıran bu sağlık depoları, diyetimizin ve sağlıklı beslenmenin de vazgeçilmezleri. Ayrıca uygun sebzeleri istediğimiz her öğünde beslenme programımızda bulundurmamız da mümkün. Özellikle kahvaltımızda mevsim yeşilliklerini, öğle ve akşam yemeklerimizde de sebze yemekleri ve salatamızı mutlaka bulundurmak, bizleri sağlıkla beslerken tok kalmamıza da destek oluyor. Tabi bu noktada sebzelere katacağımız yağ miktarına mutlaka yine dikkat etmeli, yağdan kaynaklı kilo artışı tuzağına düşmekten kaçınmalıyız.

 

2-TABİ Kİ SU… PEKİ YA SEVMİYORSAK?

Yine su! Faydaları saymakla bitmeyen en değerli içeceğimiz… Vücudun vazgeçilmezi olduğundan suyu kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor!

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin yanında tok tutucu etkisiyle de su, diyet programınız boyunca kilo kaybınıza yardımcı olacaktır. Açlık hissettiğinizde, diyetinize aykırı bir yiyeceğe yöneldiğiniz ya da doyduğunuzu tam olarak hissedemediğinizde, bir bardak ılık su içebilir, bir süre bekledikten sonra durumu tekrar gözden geçirebilirsiniz. Büyük ihtimalle yemek yeme isteğiniz geçecektir.

Ayrıca suyun içerisinde çeşitli meyveleri bekleterek, farklı bir aromaya sahip bir içecek de hazırlayabilirsiniz. Bu içecek için yeşil elma, nane ve limon dilimleri çok uygun! Ayrıca su içmeyi sevmeyenlere de sudan mahrum kalmamaları adına bu yöntemi denemelerini önerebiliriz.

 

3-İKİ-ÜÇ SAATTE BİR BESLENMEK

Tok hissetmek adına sık aralıklarla beslenmek çok önemli! Sadece tok kalmak için değil, sağlıklı kilo kaybı adına da bu şekilde bir beslenme programı uygulamak gerekiyor. Bu nedenle lütfen ‘2-3 saatte bir’ beslenme biçimini benimseyelim. Tabi doğru besin seçimleriyle…

 

4-ARA ÖĞÜNÜN ÖNEMİ

Minik ama tok tutucu ara öğünleri, diyet başarısının büyük sırlarından biri olarak düşünebiliriz. Yalnız bu noktada doğru ara öğün alımı ve doğru kombinasyonlar yine büyük önem taşıyor. Örneğin meyveler ara öğünlerde tüketebileceğimiz çok sağlıklı alternatifler. Meyveleri tercih ederken posa yönünden daha zengin ve şeker içeriği de daha düşük olanları tercih edersek daha uzun süre tok kalabiliriz. Ayrıca ayran-kefir-süt-yoğurt ya da badem-ceviz ile kombine halde meyve tüketimi, yine daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı olacaktır.

 

5-TAM TAHILLAR

Beyaz ekmeği; gastrit, sindirim sisteminde herhangi bir iltihabi rahatsızlık, ve tam tahıl tüketimine mani bir durum söz konusu değilse mümkün olduğunca tüketmemeliyiz. Özellikle kan şekeri profilinde ani çıkış ve düşüşlere sebebiyet verdiğinden ötürü, sizi daha erken acıktıracaktır. Bu yüzden daha sıklıkla besleyici, tok tutucu, ve özellikle de posa yönünden zengin oluşu nedeniyle tam tahıl ekmeğine yönelmelisiniz. Bu sayede diyet süresince daha uzun süre tok hisseder, daha başarılı bir zayıflama süreci geçirirsiniz.

 

*Bu bilgiler, her zaman da tekrarladığımız gibi, herhangi bir rahatsızlık durumu varsayılmaksızın yazılmıştır.

 

EĞLENEREK YAĞLARINIZLA VEDALAŞIN!

*Evet, bu işi bir eğlenceye dönüştürün. Hayal gücünüzle klişe menüler yerine çok daha farklı ve diyetinize uygun sağlıklı alternatifler hazırlamak elinizde. Unutmayın yemekler, yalnızca kızartma, bol yağlı ve bol kalorili oldukları zaman değil, yaratıcılığınızla da sağlıklı bir biçimde eğlenceli ve lezzetli hale dönüştürülebilirler!

*Ayrıca özellikle eğlenceli bulduğunuz bir spor dalıyla ilgilenmek günün sonunda hem beden sağlığınıza hem de ruh sağlığınıza iyi gelecektir. ‘Hiçbir spor dalını eğlenceli bulmuyorum’ demeyin, çünkü mutlaka hareketliliği sağlayan, vücudunuzu çalıştırmaya yönelik sizin de yapıp sevebileceğiniz bir şeyler mevcut olmalı.

*Bunların yanında aileniz, eşiniz, dostunuz ve özellikle de çocuklarınızla birlikte sağlıklı yemek pişirme aktiviteleri de düzenlemek çok eğlenceli olacaktır.

*Hedefinizi hiçbir zaman unutmayın. Adım adım hedefinize her yaklaştığınızda kendinizi bir şeylerle ödüllendirebilirsiniz. Ödül deyince aklınıza hemen yemek ve tatlılar gelmesin. Daha farklı şeylerle de kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Hatta ödüle bile gerek duymadan yaşadığınız pozitif ruh hali belki de sizin için ödüllerin en güzeli olacaktır.

*Kilo verme durumunu gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Siz, size düşenleri yerine getirmeye gayret ederek gidişatı oluruna bırakın ve mutluluğunuzu gölgelemeyin. Zaten farketmeden inceldiğinizi her geçen gün siz de hissedeceksiniz.

 

 

Fazla kilonuz varsa lütfen üzülmeyin ve umutsuzluğa kapılmayın. Birçok kişi gibi siz de başarabilir, fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Kararlılığınızın yanında disiplininizi de ekler, bu işi bir eğlenceye dönüştürmeyi başarır ve sabrederseniz, günün sonunda hedefinize ulaşırsınız. Bu yüzden pozitif bakış açısınızı hiçbir zaman kaybetmeyin!