Hastalıklarda Beslenme

Diyabette Sağlıklı Beslenmenin Önemi
Ülkemizde de hayli yaygın olan diyabet hastalığında (şeker hastalığında) beslenmenin ne denli önem taşıyor olduğu eminim ki birçok kişi tarafından biliniyordur. Fakat bilinmesine rağmen bu konuya ne derece dikkat ediliyor olduğu da bir soru işaretidir… devam»

Cildinizi Sağlıkla Besleyin
Cildimizin de nasıl beslendiğimizle ilgili ciddi ipuçları taşıdığını unutmayalım. Evet genetik faktörler de cilt sağlığımız üzerinde büyük rol oynuyor ama beslenme şeklimiz de ciddi oranda cildimizin sağlığı ve güzelliği üzerinde etkin… devam»

D Vitamini Düşüklüğüne Dikkat
Kan tahlili yaptırırken eğer hala vitamin D seviyenizin hangi durumda olduğuna baktırmamışsanız, kesinlikle hemen baktırın derim. Tabii tahlil yaptırmadan önce de sonra da muhakkak hekim kontrolünden geçmeyi de ihmal etmeyin… devam»

Çalışkan ve Başarılı Bir 'Beyin' İçin...
Sağlıklı bir işlev gören beynin yaşam kalitesi üzerindeki önemi tartışılamaz. Beyin aslında en önemli organlardan biri ve tüm vücut faaliyetlerinin kontrolörü… O nedenle ona çok iyi bakmalı ve mümkün olduğunca onun her yönden sağlıkla beslenebilmesini sağlamalıyız… devam»

Kalbe Giden Yol Mideden Mi Geçiyor?
Evet, kalbe giden yol hem mecazi hem de gerçek anlamda "mideden" geçiyor… Yemek yemek mecazen kalbe mutluluk verirken, realitede kalpten de götürebiliyor! Hele ki yenilenler gövdede bir "can simidi" oluşturmuşsa, birçok organ gibi vücut pompası kalp de bundan nasibini fazlasıyla alıyor… Beslenmek yaşam için gerekli fakat yemek yemek bir zevk, sosyal bir paylaşım, bir mutluluk, hem bedenin hem de ruhun duyduğu bir ihtiyaç… Yalnız yemek yemeyi abartmamak, hele ki sağlığa düşman yiyecekleri sıklıkla beslenme programında bulundurmamak gerekiyor… devam»

Kolesterol ve Beslenme
Kolesterol, birçok kişinin korkulu rüyası… Peki ‘tehlike’ kelimesiyle özdeşleştirilen kolesterol hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Yoksa kolesterolü yalnızca genel olarak mı tanıyoruz? Bilindiği gibi toplumumuzda da kolesterol yüksekliğine sıkça rastlıyoruz. Genetik faktörlerin yanısıra özellikle et tüketimine aşırı düşkün oluşumuz bu durumu tetikleyen faktörler arasında. Bu yüzden beslenmenin önemini tekrardan vurgulamamız gerekiyor. Bu konuda mutlaka çaba sarfetmemiz ve elimizden geldiğince sağlıklı ve doğru besin tercihlerinde bulunmamız, hem kolesterol seviyemizi sağlıklı aralıklarda tutmamıza, hem de tüm vücut sağlığımızı koruyup geliştirmemizde önemli rol oynayacaktır. devam»

Kanser ve Beslenme
Günümüzde kanser vakaları git gide artıyor. Bu çok üzücü olay karşısında neler yapabileceğimizi sürekli düşünür olduk. Hep şu soru aklımızda: ‘Kanserden nasıl korunabiliriz?’ Medyada ve toplumumuzda sürekli olarak konuşulan kanser hastalığından korunabilmemiz (yani yakalanmamak adına elimizden geleni yapmak) mümkün! Eminim ki birçoğumuz, sağlıklı bir yaşam sürmenin, sigaradan uzak durmanın, elimizden geldiği kadar mutlu yaşamanın ve doğayla iç içe olmanın, bizleri kanserden koruyabilecek çok önemli etmenler olduğunun farkında… Fakat bahaneler üretmeye devam ediyoruz. ‘Sağlıklı yaşamak mı?’ Para kazanmaya o kadar odaklanmışız ki, vücudumuzu es geçiyoruz… ‘Mutlu olmak mı? Bu memlekette mi?’ diye söyleniyoruz… devam»

Depresyon ve Beslenme İlişkisi
Depresyon, psikiyatrist ve psikologların açıklamasıyla kısaca; hayata ve geleceğe karşı kötümser bir ruh hali içinde olmak, hayattan zevk alamayıp sürekli mutsuzluk ve umutsuzluk içerisinde bulunma halidir. Depresyon tanısı için kesinlikle bir uzmana danışılmalı ve uzmanın yönlendirmesiyle tedavi biçimi oluşturulmalıdır. Depresyonun; stres, genetik faktörler, biyokimyasal nedenler gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişebildiği, araştırmalarda gösterilmiştir. Ayrıca depresyon gelişiminde beslenmenin önemine de dikkat çekilmiştir. Bizler de depresyonun beslenmeyle ilişkisini inceleyeceğiz. Gerçekten de depresyon ve beslenme arasında ciddi bir ilişki bulunuyor. Devamlı surette öneminden bahsettiğimiz beslenme, burada da karşımıza çıkıyor. İngilterede yapılan bir çalışmada, beslenmedeki dengesizliklerin motivasyon ve modu gün boyunca negatif yönde etkileyebileceğinden bahsediliyor. devam»

Cilt, Saç ve Tırnak Sağlığımız için Beslenmenin Önemi
Kim sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt istemez ki? Ya da hangimiz parlak ve upuzun saçlara özenmemişizdir? Ya tırnaklarımız? Hiç kırılıp soyulmayan, sağlıklı uzayabilen güzel tırnaklarımız olmasını… Eminim özellikle kadınlar başta olmak üzere, çoğumuzun sahipsek şükrettiği, değilsek de gönülden arzu ettiğimiz şeyler bunlar… İpeksi bir cilt, parlak ve dolgun saçlar ve dipdiri tırnaklar… Genetik özelliklerimizi değiştiremeyiz. Hepimizin bir yaradılışı olduğunu ilk önce kabul etmekle başlıyor her şey. Nasıl ki gözlerimiz, burnumuz, ellerimiz farklıysa; cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız da farklı oluyor. Örneğin yapımız gereği kimimizin saçları ‘o istenilen’ güzellikte olmayabiliyor. Yapısı gereği ince telli ya da daha seyrek olabiliyor. Bunun dışında herhangi bir hastalık durumu da söz konusu olabiliyor. devam»

Diyabet (Şeker Hastalığı) ve Beslenme
Diyabet yani esas adıyla Diabetes Mellitus, vücutta midenin hemen altında-arkasında bulunan pankreas adlı organın yeterli miktarda insülin hormonu üretememesi, hiç üretememesi, ya da ürettiği insülin hormonunun vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan, hiperglisemi (kanda glukoz (şeker) miktarının ideal değerlerin üzerinde olması) ile karakterize edilen, ciddi bir rahatsızlıktır. İnsülin-Glukoz (Şeker) İlişkisi: Besinler sindirildikten sonra vücutta bulunan enzimler aracılığıyla glukoza (şekere) parçalanır. Glukoz, kan yoluyla vücudun tüm bölümlerine taşınırken, enerji sağlayabilmek adına hücrelerin (kas hücreleri, yağ hücreleri, karaciğer hücreleri) içine alınmalıdır. Bu noktada pankreasın salgıladığı insülin adlı hormonun gereksinimi söz konusudur. devam»