Kilo Kaybına Engel Olan 'Cepteki Bahanelerinizle' Vedalaşma Zamanı!

Ne yazık ki fazlalıklarımızdan kurtulmayı erteleme konusunda profesyonelleştik. Özellikle de içerisinde bulunduğumuz kış mevsiminde iştah artışı yaşıyor oluşumuzu da güzel bir bahane olarak kullanarak, yine ve yeniden ekstra yağ kütlemizi bir müddet daha misafir etme niyetindeyiz (müddet belirsiz tabii). Peki bunu kendimize neden yapıyoruz dersiniz? Neden sürekli olarak ‘cepteki bahanelerimizi’ kullanarak sözde o çok istediğimiz sağlıklı bedene ve sağlıklı bir yaşama kavuşma olgusunu ertelemeye devam ediyoruz?

Evet haklısınız… Kimileri için kış mevsiminde iştah kontrolü çok daha zor bir hal alabiliyor… Yalnız, aynı durumdan müzdarip ‘yazlıkçılar’ da mevcut… Onlar da yazın dondurmadan, türlü lezzetli meyvelerden, içkiden, kebap sefalarından, uyku düzensizliğinden, şekerli meşrubatlardan feragat edemiyorlar… Peki bu durumda ne yapmalı dersiniz? Sağlığa kavuşmanın bir zamanı var mı ya da kişiye özgü olarak ‘kilo kaybının gerçekleştirileceği mevsim’ diye bir tanım mevcut mudur? Cevap sizlerin…

 

NEDEN KIŞIN DAHA FAZLA ‘İŞTAHLANIYORUZ’?

Havaların soğumasıyla birlikte iştahta da artış gözlemlenebiliyor.  Bunun esas nedeni soğuklardan ötürü vücudun ısısını koruyabilmesi adına gerçekleştirdiği ekstra kalori yakımı. Bunun sonucunda da kaybedilen enerjiyi takviye amacıyla iştahlanarak, yemek tüketimine yönlenebiliyoruz. İşte tam da bu noktada öncelikli olarak kısa bir süre zarfında enerji sağlayabilecek karbonhidrat içerikli yiyecekleri tercih ediyoruz (çoğunlukla da kan şekerini hemen yükseltebilecek, glisemik indeksi yüksek olanlara (tatlılar gibi))…Ayrıca kışın vücut kendi kendini yağlandırma yoluna girerek ısısını bu şekilde de muhafaza etmeye çabaladığından, iştahımız artıyor ve yiyecek tüketimini artırabiliyoruz…

 

AÇ MISINIZ YOKSA SUSUZ MU?

Aslında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir noktadan daha bahsetmemiz gerekiyor… O da susuzluk ve açlığın benzer sinyalleri açığa çıkardığı! Kışın su tüketiminiz azalmışsa ve sürekli olarak bir iştah artışı ve acıkma hissi içerisindeyseniz, bu durum yeteri miktarda su tüketmiyor oluşunuzla da ilgili olabilir… O nedenle bunu da göz önünde bulundurarak her yemek yeme ihtiyacı duyduğunuzda ilk önce o gün içerisinde yeterli miktarda su tüketip tüketmediğinizi sorgulamalısınız…

 

CANINIZ TATLI ÇEKİYORSA…

Eğer tatlıya karşı şu sıralar ciddi bir zaafiyet içerisindeyseniz öncelikle bir-iki bardak su tüketin. Akabinde tatlı isteğinizde bir azalma yok ise de 1 su bardağı tarçınlı ılık süt ya da 3-4 yemek kaşığı yoğurda dilediğiniz meyveyi (1 porsiyon) tarçınla beraber ilave ederek tüketin. Tatlı isteğiniz kısa bir süre içerisinde azalacaktır. 

 

ATIŞTIRMA İHTİYACINIZA DOST BESİNLERDEN BAZILARI

Özellikle bu aylarda atıştırma isteği de artabiliyor. Bu esnada cipslere, yağlı ve bol şekerli bisküvi veya kurabiyelere ve aşırı kuru yemiş tüketimine yönelmek yerine, daha sağlıklı ve düşük kalorili alternatifleri tercih etmenizde fayda var. Patlamış mısır, sarı-beyaz leblebi, sebze ve meyve dilimleri, yoğurt+yulaf+tarçın+meyve karışımları bunlardan bazıları…

 

KIŞ DİYETİNİZE YARDIMCI 8 ADIM

Bahaneleri bir kenara bırakıp diyetisyeninizin kapısını çalma zamanı geldi bile. Diyetinizi de aldıktan sonra bazı ‘kış diyetini kolaylaştırıcı adımlar’ ile onu daha eğlenceli ve uygulanabilir bir hale dönüştürmek de elinizde…

1)Her akşam uyumadan önce bir kağıda bugünkü sağlıklı yaşam başarınızı not edin. Örneğin; spor yaptım, sağlıklı beslendim, önüme koyulan yağlı/şekerli x yiyeceği geri çevirdim, kahveyi azalttım/şekersiz içtim gibi… Ayrıca kaçamak yapmışsanız bile bu konuda kendinizle barışacağınız güzel bir not bırakmayı da ihmal etmeyin…

2)Bahsetmiş olduğumuz gibi canınız tatlı istediği anda hemen 1 bardak tarçınlı az yağlı ılık süt tüketin. Aşırı tatlı ihtiyacı içerisindeyseniz de sütün içerisine 1 tatlı kaşığı esmer şeker ya da bal ilave edin. Bir müddet bekledikten sonra tatlı isteğiniz büyük ölçüde azalacaktır.

3)Sabah kahvaltınızı ve ara öğünlerinizi mutlaka süt grubuyla destekleyin (süt, yoğurt, kefir, ayran).

4)Az yağlı sebze çorbalarını mutlaka sofralarınızda bulundurun (örneğin; dilediğiniz sebzeler, biraz sıvı yağ, sevdiğiniz baharatlar, sarımsak, azacık deniz tuzu, yarım avuç mercimek ile hazırlayacağınız sebze çorbası hem düşük kalorili hem de tok tutucudur).

5)Günün ikindi ara öğününde mutlaka ceviz ya da bademi de ölçülü miktarlarda bulundurun.

6)Tabii ki suyu ihmal etmeyin. Suyun albenisini artırmak adına bir sürahi içerisine dilediğiniz meyve ve/veya sebzeleri dilimleyerek üzerlerine su ilave edip kapağı kapalı bir şekilde bekletin. Bu sayede  suyunuzu gün boyu hem sağlıklı hem de lezzetli bir biçimde tüketmeniz mümkün olacaktır.

7)Beyaz undan hazırlanmış gıdalardan ve beyaz pirinçten uzak durmaya çalışın. Onlar yerine tam tahıl ya da çavdar unuyla hazırlanmış olanları ve kabuklu pirinci tercih edin.

8)Ara öğünlere yeşil çay ekleyerek metabolizma hızınızı ve total sağlığınızı olumlu yönde destekleyin. Yeşil çayın kendine has tadını sevmeyenler için de güllü, yaseminli veya tarçınlı olanlarını önerebiliriz.

 

SİZİN ‘CEPTEKİ BAHANENİZ’ HANGİSİ?

Yazımızın en sonuna ‘sizin cepteki bahaneniz hangisi’ adlı bir bölüm hazırlamak istedim.  Bu sayede bu bahanelerimizle yüzleşerek sağlık adına daha doğru adımlar atmayı hedef alabiliriz. Bakalım sizin cepteki bahaneniz hangisi ya da hangileriymiş…

 

“Çok stresliyim, şu sıralar beslenmeme dikkat edememe sebebim bu”.

Stresin esiri olmamalıyız.

“Hava soğuk olduğundan sürekli acıkıyorum ve beni sağlıksız beslenmeye yönlendiren sebep bu”.

Evet iştahımız açılabilir ama bu durum sağlıksız beslenebileceğimiz anlamına gelmez.

“Kışın spor yapamıyorum, çünkü hava çok soğuk”.

Soğuk hava spora engel değil. Farklı alternatiflerden yararlanarak da spor yapılabilir.

“Sağlıklı yaşam ve kilo kaybı adına su tüketiminin önemli olduğunu biliyorum ama kışın susamadığım için suya ihtiyaç duyduğumu sanmıyorum”.

Susamamak suya ihtiyaç duymamak anlamına gelmez. Vücudumuzun ortalama olarak %60’ının sudan oluştuğunu ve tüm metabolik faaliyetler için suya ihtiyaç duyduğumuzu düşünecek olursak, su her zaman için vazgeçilmezimiz olmalıdır.

“Hava soğuk ve kapalı olduğu zaman motivasyonum azalıyor ve sağlıksız abur cuburları kendimi daha iyi hissedebilmek adına daha cazip buluyorum”.

Kendimizi daha iyi hissettiren daha farklı uğraşlar bulmak her zaman için mümkündür.

“Evde yemek pişirmek bu soğuk havalarda zor geliyor, sürekli olarak dışardan yemek siparişi veriyorum”.

Mutfağınızda bulunduracağınız küçücük bir soba imdadınıza yetişebilir.

“Bu mevsimde salata hazırlamak çok zor oluyor. O nedenle yemeğin yanında karnımı salatayla doyurmak yerine yemek tüketim miktarımı artırmak durumunda kalıyorum”.

Salata hazırlamak hiçbir zaman için zor olmamalı. Eğer elleriniz salata malzemelerini yıkarken üşüyorsa, eldiven kullanabilirsiniz.

“Hava yağmurlu olduğu zamanlarda market alışverişi de zor oluyor. Bu nedenle çabucak pişirebileceğim ve tüketebileceğim ambalajlı yiyeceklere yönelerek kısa sürede alışverişimi tamamlıyorum”.

Sıkı sıkı giyinip şemsiyenizi de yanınıza aldınız mı, sağlıklı bir market alışverişi gerçekleştirebilmeniz adına size engel olan tüm bahanelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

 

 …ve daha sayabileceğimiz türlü kış bahaneleriyle sağlığımızı ikinci plana atabiliyoruz… Bu bahanelerle dürüstçe yüzleşerek, sağlıklı beslenme yolunda bize engel olan ‘cepteki bahanelerimizden’bir an önce kurtulmak dileğiyle…