Mışıl Mışıl Bir Uyku İçin...

NEDEN UYURUZ?
Sadece dinlenmek için mi uyuyoruz? Hayır… Aslında yapılan araştırmalarda şaşırtıcı bir şekilde uykunun dinlenmek için gerçekleşmediğinden bahsedilmektedir. Tabii henüz bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil, çünkü uykunun neden gerçekleştiği konusunda halen daha net bir sonuca varılamamıştır.

Uzmanların açıklamasıyla uyku esnasında beynimiz, topladığı verileri değerlendirip dosyalıyor. Bir nevi ‘beynimizin tertip vakti’ de diyebiliriz. Bu esnada da bizler rüyalar görüyor, uyandığımız zaman da birçoğunu hatırlayamıyoruz. Kısacası uyku, beynin düzenleme yapma ve rüyalar da bu düzenlemelerin bize yansıma hali diyebiliriz. Tabii neden uyuduğumuzun net yanıtı bu değil. Uykunun daha birçok nedeni olabileceği bilim adamları tarafından çeşitli teorilerle açıklanmaya çalışılırken, bu konu hakkındaki incelemeler de halen daha devam ediyor. Kısacası uyku, bilinmezleriyle beraber o kadar önemli bir süreç ki, mutlaka düzenli ve en önemlisi de ‘kaliteli’ uyku uyumak hepimizin için çok gerekli.

Uykunun önemini anlamak için kendimize dönüp bakmamız aslında yeterli. Uykusuz kaldığımız zaman ya da kaliteli uyku uyuyamadığımızda, ertesi gün yorgunluk, halsizlik, mutsuzluk, konsantrasyon eksikliği gibi birçok sorunla karşılaşıyor ve sağlığımızı negatif yönde etkilemeye başlıyoruz. Sağlıklı uyku uyuduğumuz zamansa, çok daha enerjik, mutlu, işimizde başarılı ve pozitif hissediyoruz. Kısacası sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına düzenli ve kaliteli uyku gerçekten de büyük önem taşıyor.

 

UYKU VE BESLENME ARASINDAKİ İLİŞKİ

Uyku düzeni beslenmeyi, beslenme de uyku düzenini etkileyebiliyor. Yapılan araştırmalarda az uyku uyuyanların, özellikle metabolizmanın yavaşlamaya başladığı geç vakitlerde, bol yağlı ve bol enerji içerikli besin tüketimine yöneldikleri ve bundan ötürü vücut yağlarında artışa sebebiyet verdikleri gözlemlenmiş. Peki ya besinlerin uyku üzerindeki etkisi hakkında neler biliyoruz?

 

 

‘BAYKUŞA' DÖNDÜREN BESİNLER!

Belki de uyuyamamanızın nedeni beslenmede ‘zaman’ kavramını ayarlayamıyor oluşunuzdur! İşte size yanlış zamanda tüketildikleri takdirde ‘uyku engeline’ dönüşebilecek besinlere bazı örnekler…

 

KAFEİN

‘Uykuyu kaçıran besinler’ kişiden kişiye farklılıklar gösterse de, kafein içerikli yiyecek ve içecekler en başta gelen ve birçok kişinin uykusuna mani olan besinlerden… Bu nedenle özellikle uyku problemi yaşıyorsanız, akşam yemeğinden sonra kahve, çay, kola ve çikolata gibi kafein içerikli içecek ve yiyecekleri tüketmemek, uykusuzluğunuzun önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

 

YAĞLI BESİNLER

Özellikle akşam yemeği ve sonrasında tüketilen yağ içeriği yüksek besinler, sindirim sisteminizi harekete geçererek kaliteli uyku uyumanızı engelleyebilir!

 

SİNDİRİMİNİZİ ZORLAYACAK YİYECEKLERDEN UZAK DURUN!

Sindirimizi zorlayacak besin tüketimi (özellikle etler) ve yatış saatiniz arasında kısa bir süre bulunmamalı. Bu nedenle bu tip besin tüketimini yatmadan en az 3-4 saat önce sonlandırmanız gerekiyor. Aksi takdirde uyku esnasında şişkinlik, rahatsızlık ve uyku bölünmeleri gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

SIVILAR

Özellikle uykudan hemen önce sıvı tüketmek, gece boyunca tuvalet ihtiyacınızı karşılamak adına uykunuzun sık sık bölünmesine neden olur. Bu sebeple sıvı tüketiminizi uykudan birkaç saat önce sonlandırmalısınız.

 

ALKOL

Alkol tüketimi uyumanıza yardımcı olabilir fakat ‘kaliteli’ uykunun önüne geçer. Uyku boyunca rahatsızlık, başağrısı, huzursuzluk gibi sorunlara neden olabileceğinden, alkol tüketiminize de mutlaka dikkat etmelisiniz.

 

TUZA DİKKAT!

Uykudan önce bol tuzlu yiyecek tüketimi, uykunuz esnasında sizi susatarak, uyku bölünmeleri yaşamanıza neden olabilir.

 

BAHARATLAR

Uykunuz esnasına mide bulantısı, ekşimesi ve şişkinlik gibi bir sorunla karşılaşmamak adına uykudan 2-3 saat önce baharat içeren herhangi bir yiyecek tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalısınız (cipsler, krakerler vb.).

 

 

 

UYUMAYA YARDIMCI BESİNLER

SÜT
Her şey triptofanın marifeti. Süt ve süt ürünlerinde bulunan, proteinlerin yapıtaşlarından bir amino asit çeşidi olan triptofan, uyumanıza yardımcı oluyor. Triptofan ayrıca; kırmızı et, deniz ürünleri, tavuk eti, hindi eti, yumurta, yağlı tohumlar ve muz gibi yiyeceklerde de bulunuyor.

 

2 SAAT ÖNCE SON ARA ÖĞÜN

Uykudan yaklaşık iki saat önce tüketeceğiniz ‘doğru’ ara öğünle melekler gibi uyuyabilirsiniz! Örneğin meyve, süt, kefir, badem-ceviz gibi besinleri tercih ederek, minik porsiyonlar dahilinde tüketeceğiniz son ara öğününüz, gece boyunca açlık çekmemenize, daha rahat uykuya dalmanıza ve kaliteli uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

 

 

UYKUNUN METABOLİK RAHATSIZLIKLARLA İLİŞKİSİ

Uyku ve metabolik rahatsızlıklar arasındaki ilişkiyi inceleyen birçok araştırma bulunuyor. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda yetersiz ve/veya aşırı uykunun diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yağlanma gibi birçok metabolik rahatsızlığa neden olabileceğinden bahsediliyor.

2001 yılında yayımlanan bir makalede günde ≤5 saat uyuyanlarda, daha fazla karın içi yağlanma ve hipertansiyon görülürken, günde ≥9 saat uyuyanlarda ise daha fazla hiperglisemi ve hipertrigliseridemi gözlemlenmiştir. Bu çalışmada metabolik rahatsızlıklarla en az karşı karşıya kalan grubun, günde 7 saat uyuyanlar olduğu sonucuna varılmıştır.

2005 yılında yayımlanan bir başka makalede ise uyku ve diyabet ilişkisi incelenmiş, kronik uykusuzluk yaşayan kişilerde obezitenin yanısıra insülin direnci ve tip 2 diyabet riskinde artış gözlemlenmiştir.

Bunların yanısıra 2008 yılında yayımlanan, uyku ve obezite ilişkisini inceleyen bir diğer makalede ise, ≤5saat, 8 saat ve 9 saat uyku uyuyanlarda obezite riskinin arttığı sonucundan bahsedilmektedir.

 

KAÇ SAAT UYUMALIYIZ?

Önemli olan saatten çok, uykunun kaliteli ve düzenli oluşudur. Bunun yanısıra kişiye göre uyku gereksinimi de değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle ‘şu kadar saat uyumalıyız’ diye bir şey söylemek güç. Kısacası hepimiz kendi bedenimizi tanımalı, yaşam düzenimize göre en uygun uyku aralığı ve miktarını kendimiz belirlemeli, gerekirse bir uzmandan bu konuyla ilgili yardım almalıyız. Kısacası az ya da çok fazla uyumak değil, kararında uyku uyumak sağlıklıdır ve bu durum kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir.

 

UYKU SORUNU YAŞIYORSANIZ;

-İlk önce nedenini sorgulayın. Acaba düzensiz bir yaşam tarzınız olduğu ya da beslenmenizde uyguladığınız ‘hatalar’ sonucu mu uykusuz kalıyor ya da bir türlü uyku düzeninizi oluşturamıyorsunuz?

-Çok düşünceli olmak, sürekli huzursuz ve mutsuz bir ruh hali de uykusuzluk ya da düzensiz uyku saatleriyle sonuçlanabiliyor. Bu noktada kesinlikle bir uzmana danışmalı, küçük gibi görünen fakat yaşamınız üzerinde çok büyük etkilere sahip olan bu sorunu geç kalmadan çözmelisiniz.

-Belki de televizyon ve bilgisayar başında sürekli vakit geçirmek sizi uykusuz bırakıyordur! Bu durumun bir an önce önüne geçmeli, uykunun öneminin farkına varmalısınız.

-Özellikle okulların yeni açılmasıyla yaz tatilinde geç uyuyup geç uyanmaya alışan öğrencilerin, derste konsantrasyon eksikliği ve algılama güçlüğü yaşamamaları adına uyku düzenlerini tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor. Uykunun ve sabahları dinç uyanmanın ders başarısı üzerindeki olumlu etkilerini unutmamalıyız.

 


Vücudumuzu her zaman ‘dinleyelim’, çünkü o gerçekten de ihtiyaçlarımızı bize her daim fısıldıyor. Son raddesine gelip bağırmasını beklemeden onu dinlemeyi öğrenelim, vücudumuzu sağlıklı bir yaşam biçiminin en önemli parçalarından biri olan uykudan mahrum etmeyelim.