Sağlıklı Buzdolabı!

Sizin buzdolabınız ne kadar sağlıklı, hiç düşündünüz mü? Evet, buzdolabınız baştan aşağı sağlıklı birçok yiyecekle dolu olabilir ama onları yanlış raf veya bölmelere yerleştiriyorsanız, hem yiyeceklerin sağlığını hem de kendi sağlığınızı negatif yönde etkiliyor olabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı vücuda giden yollardan biri de mutfaktan geçiyor ve kuşkusuz mutfağın en önemli elemanlarından biri olan buzdolabını da en doğru şekilde kullanmak gerek… Bu nedenle bu yazımızda, sağlıklı beslenmenin önemli ayrıntılarından biri olan buzdolabı düzeninden kısaca bahsediyoruz…

 

BUZDOLABINIZDA NELER VAR?
Buzdolabınızın kapağını açtığınız an ilk gördüğünüz yiyecek/içecekleri aklınıza getirmeye çalışın… Acaba sizin buzdolabınızda neler var? Bir de en önemlisi acaba buzdolabınızdaki yiyecek ve içecekleri doğru bir şekilde mi muhafaza ediyorsunuz sorusu…
Evet, yeterince sağlıklı beslenip beslenmediğinizi buzdolabınızı inceleyerek de bir nebze olsun anlayabiliriz. Yalnız bunun yanısıra buzdolabı düzenine de çok dikkat etmemiz gerekiyor. Aslında ne yazık ki birçoğumuz bu konudan haberdar bile değil… Ya da birçok kişi tarafından pek de umursanacak bir mevzu olarak algılanmıyor da olabilir… Peki ya siz bu konuyu umursuyor ve buzdolabı düzeninize yeterince dikkat ediyor musunuz?

 

BUZDOLABINIZA ‘BAVUL’ MUAMELESİ YAPMAYIN!

Buzdolabınıza yiyecekleri olur olmaz yerlere tıkıştırmayın, çünkü buzdolabına yiyecek yerleştirmenin de usulleri var. Bavullarımızda bile değişik bölmeler mevcutken, buzdolabımızdaki farklı bölmelerin ‘öylesine’ bulunmadığını iyi bilmemiz gerekiyor. Bavulunuza eşyalarınızı dilediğinizce yerleştirmeniz mümkün, ama buzdolabınızın her bir bölmesinin ısı derecesi farklı olduğundan, her rafa uygun yiyecek/içecek elemanının da farklılık göstereceğini iyi bilmeli ve bu bilgiler ışığında sağlıklı buzdolabı düzeninizi oluşturmalısınız.

 

YİYECEKLERİ DOĞRU MUHAFAZA ETMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Buzdolabınız sağlıklı yiyeceklerle dolu olsa bile, bu yiyecekleri ne şekilde ve buzdolabının hangi kısmında muhafaza ettiğiniz de çok önemli.
Genellikle yiyecek ve içecekleri buzdolabına gayri ihtiyari yerleştiriyoruz. Artık nerede yer varsa düşüncesi ile… Fakat bu tamamen hatalı bir davranış olmakla birlikte, çeşitli sağlık risklerini de beraberinde getirebiliyor. Bu sebeple buzdolabı düzenini de benimsemekte fayda var.

Bunun yanısıra muhafaza ettiğiniz yiyecek ve içeceklerin son kullanma tarihlerini, açıldıktan sonra kaç gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini, nemlenme durumunu ve tazeliğini de muhakkak kontrol etmeli, bozulan yiyecek ve içecekleri derhal buzdolabınızdan çıkarmalısınız. Bu sayede buzdolabınızın hijyen ve temizliğini korumuş olursunuz.

 

HANGİ KISMA HANGİ YİYECEKLER YERLEŞTİRİLMELİ?

1)Et, tavuk, balık
Tüm et ürünlerini buzdolabının en soğuk kısmı olan en üst (genellikle) rafına yerleştirmek en sağlıklısı. Bu sayede bakteri üremesi ve erken bozulma riski en aza indirgenerek et ürünlerini sağlıklı bir şekilde muhafaza etme şansını yakalarsınız.

2)Yumurta

Yumurta masum görünümlü tehlikeli bir yiyecek. Bu nedenle yumurtayı muhafaza ederken bir o kadar daha dikkatli olmakta fayda var. Genellikle yumurtalık rafındaki muhafazayı önermiyoruz. Nedeni ise yumurta kabuğunda bulunan bakterilerin oraya da nüfuz etmesi ve böylelikle yan kısımda bulunan diğer yiyeceklerle de temasa geçebilmesi. O nedenle yumurtayı satın aldığınız kapta, et ürünlerinin bulunduğu rafta muhafaza etmek en sağlıklısı.

3)Ekmek

Ekmeği buzdolabında saklarken çok dikkat etmeliyiz. Nedeni ise muhafaza edilen paketin hızla nemlenip ekmekte küflenmeye yol açabilmesi.
Ekmek buzdolabında saklanırken hava almamalı. Bu nedenle ekmeği streç filme sarıp buzdolabının orta katında saklamak daha doğru bir yöntem olacaktır. Tabii en sağlıklısı, ekmeği oda sıcaklığında uygun bir saklama kabında muhafaza ederek, iki-üç gün içerisinde tüketmektir.

4)Süt ve süt ürünleri

Süt, ayran, yoğurt, kefir ve peynirleri de orta katta muhafaza etmelisiniz. Özellikle sütü buzdolabı kapağında muhafaza etmek hatalı olabilir. Buzdolabı açıldığı anda kapak kısmı oda sıcaklığıyla en hızlı temasa geçen bölümdür. Dolayısıyla buzdolabının kapak kısmı süt için uygun bir saklama alanı olmayabilir.

5)Sebzeler ve meyveler

Sebze ve meyveler ise buzdolabının en alt kısmında muhafaza edilebilir. Genellikle alt kısımdaki çekmece bölmelerinde saklanan sebze ve meyveleri, çeşitli kaplar içerisinde buzdolabı çekmecesine yerleştirerek saklamanız daha iyi bir alternatif olacaktır. Bu sayede karmaşık görüntüyü engelleyerek, ezilme bozulma ve küflenme olasılığını da en aza indirgemiş olursunuz.

6)Pişmiş tüm yemekler

Genellikle yiyecekleri tek tüketimlik olarak hazırlamakta fayda var. Fakat çoğu zaman pişirdiğimiz yiyeceklerden arttırdıklarımız da oluyor ve buzdolabında muhafaza etmemiz gerekiyor. Böyle bir durumda bu yiyecekleri cam ve üzeri kapalı kaplar içerisinde, buzdolabının en üst bölümünde etlerle birlikte muhafaza etmek en sağlıklısıdır. Özellikle de içeriğinde et/tavuk/balık bulunan yiyecekleri… Ayrıca tekrar tüketileceği zaman tüketeceğimiz miktar kadarını ayrı bir tencereye alıp ısıtmalı, geriye kalanı yine buzdolabında muhafaza etmeliyiz.

 

PEKİ YİYECEKLERİ NASIL DONDURMALIYIZ?

Yiyecekleri dondururken mutlaka küçük porsiyonlara bölerek, sağlıklı kaplar içerisinde dondurucuya kaldırmak gerekiyor. Ayrıca kesinlikle hangi tarihte paketlendiği bilgisini de yazmak mutlaka şart.
Bunların yanında dondurulmuş sebze ve et paketlerini üst üste değil, yine her besin gruba ait kısımlar belirleyerek dondurucudaki yiyecek düzeninizi oluşturmalısınız.

 

MENÜNÜZE GÖRE ALIŞVERİŞ YAPIN!

Tüm bunlara ek olarak markette ezbere alışverişten de uzak durmaya çalışın. Örneğin bir hafta boyunca neler pişireceğinizi ve porsiyon miktarlarını ayarlayarak yapacağınız alışveriş hem daha sağlıklı hem de daha ekonomik olacaktır.

Eğer o hafta boyunca hangi sebzeleri pişireceğinizi, eti-tavuğu-balığı hangi günlerde tüketeceğinizi planlarsanız, hem alacağınız yiyecekler buzdolabında günlerce yer kaplamaz, hem de yiyeceklerinizin bozulma riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Özellikle tazeliğini çabucak yitiren ve bir iki gün içerisinde tüketimin en sağlıklı olduğu yiyecekleri planlayarak almak en mantıklısı.

 

Tüm bunların yanında misler gibi tertemiz bir eve sahip olup, buzdolabı temizliğine önem vermeyenler de olabiliyor. Temiz bir evin yanında temiz bir buzdolabı ayrıntısına da çok dikkat etmekte fayda var. Unutmayın; yiyecekler, temiz bir buzdolabı ve onlar için en uygun rafta sağlıklarını korurlar… Tabii bu vesileyle de size sağlık katarlar…