Vücudunuzu 'Yıkayan' Besinler!

Vücudumuzu dıştan olduğu kadar içten de tabiri caizse ‘yıkamak’ yani ‘zararlı maddelerden arındırmak’ çok önemli. Nedeni ise gün boyu gerek solunum gerekse de tükettiğimiz besinlerle alınan toksinlerin bir an evvel vücuttan uzaklaştırılmasının gerekliliği… Bu toksinlerin (yani zararlı maddelerin) vücutta birikimi sonucu oluşabilecek ciddi sağlık problemlerinin önüne geçmek istiyorsanız, vücudunuzu arındırmaya yardımcı besinleri de muhakkak sağlıklı bir beslenme biçimi dahilinde beslenme programınızda bulundurmalısınız.


İLK KURAL: VÜCUDU TOKSİNLERDEN ARINDIRMAK İÇİN ‘SAĞLIKLI SU’ İÇİN!
Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak adına suyun ne denli önemli olduğunu unutmamak gerekir. Tabii suyun da sağlıklı olanı tercih edilmelidir.Özellikle pH değeri (vücut için sağlıklı suyun pH değeri 7 üzerinde yani alkali düzeyde olmalıdır), suyun kalitesi, temizliği, içeriği gibi konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmakta fayda var.

Tabii bir de plastik şişelerde muhafaza edilen suların güneşle teması ya da herhangi bir sıcak ortamdan etkilenmesi sonucu plastik şişe bünyesindeki kanserojen maddelerin suya geçtiğini de unutmayın. Sağlık adına su tüketirken sağlığınızdan olmamak adına ufak ama bu tip önemli detaylara da muhakkak dikkat etmek gerekiyor.

 

BOL HAREKET!
Hareketli olup terlemek de deri yoluyla toksin atımına yardımcı olacaktır. Bu nedenle sporu ve hareketliliği hayatımıza dahil etmekte fayda var. Ayrıca hareketlilik, tüm vücut sistemimizin de daha sağlıklı işlev görmesine destek sağlayacak ve sindirim sistemi gibi yollarla da toksin atımını kolaylaştıracaktır.

 

SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞINIZ DA ÇOK ÖNEMLİ!
Eğer sindirim sistemi işlevinizde ciddi sorunlar yaşıyorsanız bir an evvel hekiminize başvurmanızda büyük fayda var. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmanız an meselesi olabilir. Ne yazık ki günümüzde birçok kişi çeşitli sindirim sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına rağmen hekime başvurmaktan çekiniyor ve bu durumu pek de önemsemiyor. Unutmayın; sindirim sistemindeki rahatsızlıklar toksinlerin vücutta birikmesine ve dolayısıyla da çeşitli ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.


HANGİ BESİNLER VÜCUDU ‘YIKAMAYA’ YARDIMCI?
Sarımsak, avokado, turp, zencefil, limon, enginar, brokoli, kuşkonmaz, maydonoz, salatalık, ananas, kiraz ve daha sayabileceğimiz birçok doğa harikasının vücut arındırmada etkisi büyük! Tabii tüm bu besinlerden de belirli ölçüler dahilinde ve mevsimine uygun olarak yararlanmakta fayda var.

Aslında doğanın bizlere sunduğu özellikle birbirinden değerli sebzeler ve meyvelerin birer detoks mucizesi olduğunu unutmayalım. Bu nedenle sürekli olarak sağlıklı beslenme programımızda bu iki besin grubunu çeşitlilikler dahilinde bulundurmamız gerekiyor. Yine geniş pencereden baktığımız zaman sağlıklı beslenme biçimini benimsemenin toksin atımı yönünden de faydaları olduğunun farkına varırız. Bu nedenle toksinlerden arınmak adına öne çıkan bazı spesifik uygulamaların yanısıra sağlıklı beslenmeyi de benimseyebilmek büyük önem taşıyor.


İŞTE SİZE VÜCUDUNUZU TOKSİNLERDEN ARINDIRMAYA YARDIMCI 3 İÇECEK!
Zararlı maddelerden vücudunuzu arındırmaya yardımcı olacak 3 çeşit içecek alternatifini rahatlıkla evinizde hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz. İşte mucize içeceklerimiz için gerekli malzemeler ve yapılışları:

 

1)Maydonozlu ve Kivili Karışım
Bu karışımı daha önceki yazılarda da sizlerle paylaşmıştım. Bir tutam maydonoz, bir adet kivi, biraz limon suyu ve bir miktar su ile karıştırıcıda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu değerli içecek, bol C vitamini içermenin yanısıra sindirim sistemini düzenleyici etkiler de sağlıyor.

 

2)Dereotlu Elmalı Karışım
Bir diğer lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı karışımımız ise salatalık, kivi, dereotu, havuç, elma ve bir miktar limon suyunu içeren turuncu-yeşil renkteki çok sağlıklı bir içececek. Çocuklarınız için de çok faydalı bir ara öğün olabilecek bu sağlık deposu karışımı mutlaka denemelisiniz.


3)Detoks Suyu
Evde bir sürahi içerisine bir miktar su, limon (kabuklarıyla birlikte), taze nane, yeşil elma ve çubuk tarçını ilave ederek üzeri kapalı bir biçimde buzdolabında bekletebilir, bol antioksidan içeren ve bir o kadar da lezzetli bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu içecek su tüketmeyi sevmeyenler için de birebir.

*Karışımları posalarıyla birlikte tüketmeye özen gösterin.

 

SÖZDE DETOKS DİYETLERİNDEN SAKININ, SAĞLIKLI BESLENEREK TOKSİNLERDEN ARININ!
Sağlıklı beslenmek sizi toksinlerden arındıracaktır. Özellikle beslenme programınıza ölçüsü dahilinde dahil edeceğiniz detoksa yardımcı yiyeceklerin de bu konudaki önemi büyüktür. Bu nedenle sizi aç bırakan, enerji gereksiniminizi karşılamayan, yetersiz vitamin ve mineral alımına neden olan, posadan fakir, kısacası sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenmeyle uzaktan yakından alakası olmayan ‘sözde detoks diyetleri’nden kesinlikle uzak durmalısınız.


VÜCUDUNUZA TOKSİN ALIMINI EN AZA İNDİRGEYİN!
Vücuttan toksinleri uzaklaştırmak kadar vücuda toksin alımını da en aza indirgemek çok önemli. Bu sebeple yaşam tarzımızdan beslenmemize kadar dikkat edebileceğimiz birçok noktayı göz önünde bulundurmalı ve vücudumuzu zehirleyen kısacası toksik alımımızı artıran alkol, kafein, şeker, besinlerle alınan çeşitli kimyasallar, gıda katkı maddeleri, kirli hava, sigara, gereksiz ilaç kullanımı vb. tüm etkenlerden uzak durmalı ya da alımı minimize etmeliyiz.